Stampa
Bez posla u privatizaciji ostalo oko 1.000 novinara  

Objavljeno : 05.11.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

U Srbiji je tokom privatizacije medija bez posla ostalo 1.050 novinara i medijskih radnika, što je gotovo polovina zaposlenih u medijima obuhvaćenim tim procesom, rekao je danas generalni sekretar Udruženja novinara Srbije (UNS) Nino Brajović. Preciznih podataka o ukupnom broju zaposlenih u medijskom sektoru u Srbiji nema, a Brajović je rekao da procene govore o nešto više od 10.000 zaposlenih. Rok za privatizaciju medija koji su bili u vlasništvu države i lokalnih samouprava istekao je 31. oktobra, a nove vlasnike je dobilo 35 od 50 medija za koje je postupak pokrenut.

 

"U privatizaicji medija opremnine je uzelo, dakle bez posla je ostalo, 1.050 novinara i medijskih radnika. Pritom računamo i kolege iz Tanjuga. To je skoro polovina ukupnog broja zaposlenih u 73 medija koji su u procesu privatizacije", rekao je Brajović za agenciju Beta.

 

Brajović je precizirao da je u medijima obuhvaćenim privatizacijom bilo zaposleno između 2.200 i 2.300 ljudi, a da se procenjuje da je u medijskom sektoru u Srbiji zaposleno oko 10.000 ljudi.

 

"Za ostale medije ne postoje nikakav pouzdan podatak ali se smatra da u celoj medijskoj industriji, uključujući javne servise, nema više od 10.000 zaposlenih", rekao je on i dodao da se ti podaci odnose i na sve nacionalne medije od kojih neki imaju i štamparije.

 

Upitan da li na medijskoj sceni Srbije ima mesta i sredstava za otvaranje novih medija, on je rekao da je to pitanje "pozicioniranja u odnosu na tržišne potrebe".

 

"Ukoliko pronađete ciljnu grupu koja je zainteresovana za vaš proizvod i ako uspete da troškove prilagodite tim mogućnostima onda imate šanse da uspete", rekao je on.

 

Brajović je ocenio da je u Srbiji "medijski kolač iz godine u godinu sve manji", ali to ne znači da vešt menadžment ne može da dođe do tržišta i svoje ciljne grupe.

 

"Sada je vreme neke vrste specijalizovanih medija i onlajn medija i pored njih prostor na tržištu još uvek postoji", rekao je on.

 

Prvobitno je Zakonom o javnom informisanju i medijima, usvojenom u avgustu 2014, predviđeno da se mediji u državnom vlasništu privatizuju do 1. jula ove godine a zatim je taj rok produžen do 31. oktobra.

 

Nove vlasnike dobilo je 35 od 50 medija za koje je Agencija za privatizaciju raspisala javne pozive, a za 23 medija nije ni oglašen postupak privatizacije.

 

Novi vlasnici prodatih medija su različitih profila – od medijskih firmi preko preduzetnika iz drugih oblasti do ličnosti o kojima se za sada u javnosti ne zna mnogo.

 

Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je 4. novembra da je Javno preduzeće Novinska agencija Tanjug prestalo da postoji i da je Vlada Srbije donela Odluku o pravnim posledicama prestanka postojanja tog preduzeća.

 

Pokušaji privatizacije Tanjuga nisu uspeli, a procedura za prenos akcija zaposlenima nije pokrenuta.

 

Autor: M.P.

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar