Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Stručna javnost ogorčena smenama u RTV, premijer tvrdi da je sve po propisu
|
|
|
Objavljeno : 19.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Smene i ostavke u Radio-televizji Vojvodine koje su usledile ubrzo posle parlamentarnih izbora izazvale su kritike i pokrenule polemiku u javnosti o razlozima za to i pritiscima vlasti na medije. Novinarska udruženja i pojedine stranke ocenili su da je reč o političkim smenama i pritiscima vladajuće strukture, dok premijer tvrdi da su smene po propisu i da nije bilo upliva politike. Problem svakako predstavlja odsustvo jasnih kriterijuma, procedura i obrazloženja za promene koje su se desile unutar te medijske kuće.
Upravni odbor RTV je, ubrzo posle izbora u Srbiji 24. aprila, jednoglasno odlučio 4. maja da smeni dosadašnjeg programskog direktora RTV Slobodana Arežinu. Odluka je, kako je obrazloženo, doneta zbog pada gledanosti televizijskog programa i nepostojanja Plana proizvodnje i emitovanja programa RTV-a za 2016. godinu, “kao jednog od bitnih dokumenata vezanih za rad pokrajinskog javnog servisa". Arežina je pak ocenio da je u pitanju politički pritisak na RTV i njegovu uređivačku politiku.
Posle toga su usledile ostavke direktora Srđan Mihajlović i direktorke TV Novi Sad Marjana Jović. Mihajlović je u obrazloženju ostavke naveo da je "posle više od tri godine vođenja vojvođanskog javnog medijskog servisa procenio da je u interesu te kuće da podnese ostavku".
U međuvremenu je smenjeno još 14 urednika koji su bili zaduženi za informativni program, a Upravni odbor je 17. maja doneo i odluku o raspisivanju konkursa za izbor novog glavnog i odgovornog urednika prvog programa RTV-a.
Medijska javnost, ali i urednici i novinari RTV-a, pobunili su se i tražili preispitivanje donetih odluka. Zaposleni u RTV-u su zatražili u otvorenom pismu da Upravni odbor obrazloži te odluke javno, a novinarska udruženja su ocenila da su smene politički instruisane.
Prema pisanju lista Danas od 19. maja, za talas političkih smena u RTV zainteresovali su se i Evropska unija, Savet Evrope i OEBS i u narednim danima u Beogradu bi trebalo očekivati sastanak povodom dešavanja na javnom servisu Vojvodine.
Vučić: Sve po propisima
Premijer Srbije Aleksandar Vučić, međutim, smatra da su smene urednika na RTV-u po propisu i da nije bilo upliva politike, već je sve rešavano kroz Upravni odbor.
"Ja, koliko vidim, tamo se stvari po prvi put dešavaju po zakonu. Zašto da budem zabrinu kada se stvari dešavaju po zakonu. Niko ne lupa table nikakve, niko ne smenjuje ljude i ne dovodi ljude iz Beograda po partijskoj liniji, kao što su to radili 2008. i 2011. godine", rekao je Vučić novinarima 19. maja.
Vučić je rekao da ne misli da neko treba da ima "naslednu funkciju" i da se uvodi "monarhizam" u javna preduzeća da bi oni koje su postavili Bojan Pajtić i Bojan Kostreš (DS) "bili negde do kraja života".
"Više me zanima kada će da počne racionalizacija RTV i RTS, izbori su prošli. Četiri godine treba da se radi u Srbiji. Ono što me mnogo više zanima je kada će da krene racionalizacija da mi ne bismo trošili državne pare, jer mi je sporazum u MMF- om mnogo važniji od žalopojki Bojana Pajtića i Bojana Kostreša i njihovih političkh prijatelja i poslušnika".
Za sada bez dobrog obrazloženja
Uprkos zahtevima zaposlenih i novinarskih udruženja da se obrazlože smene i promene unutar RTV-a, za sada nisu usledila jasna obrazloženja.
Programski savet RTV-a saopštio je 19. maja da nije obavešten o tome da je zvanično zaključeno da dosadašnja programska koncepcija te medijske kuće nije adekvatna, niti koja je njena alternativa.
Programski savet je ocenio da je preraspodela radnih zadataka ili menjanje urednika redovan deo rukovošenja medijskom kućom u skladu sa programskom koncepcijom, ali da ona prvo treba da prođe "sve instance odobravanja".
"Način da se promene uvode manirom političko-ideološke selekcije podseća na diferencijaciju nepodobnih, koja nam je svojevremeno donela katastrofalno loš kvalitet programa i potpuni gubitak auditorijuma", upozorio je Programski savet u saopštenju.
Zaposleni u toj medijskoj kući su takođe saopštili 19. maja da na sastanku koji je dan ranije održan na inicijativu novog v.d. rukovodstva te kuće, nisu dobili objašnjenja zašto je preko noći došlo do potpune promene uređivačke koncepcije i smene ljudi.
"Umesto obrazloženja, v.d. rukovodstvo je iznelo samo paušalne i uvredljive tvrdnje da smo do sada radili neprofesionalno i da su naši izveštaji bili jednostrani", navodi se u pismu.
Zaposleni zahtevaju da se smenjeni urednici, novinari i prezenteri hitno vrate na radna mesta, jer rukovodstvo koje se nalazi u v.d. statusu i koje nije izabrano na konkursu, nije imalo pravo na poteze koje je povuklo.
Nov upravljački tim RTV: Ubuduće će morati da se radi drugačije
Vršilac dužnosti urednice prvog programa na Radioteleviziji Vojvodine Nada Kalkan izjavila je da u događajima na vojvođanskom javnom servisu vidi "isključivo potrebu novog urednika da izabere svoj tim", preneo je 19. maja portal Cenzolovka.
"Glavni i odgovorni urednik ima pravo da bira svoj tim, i u tom kontekstu je logično da se na uređivačkim pozicijama menjaju ljudi", rekla je Kalkan za taj portal.Ona je istakla da će u tom timu biti kvalitetni novinari "kojima do sada nisu davali priliku da rade".
Kao jedan od svojih prvih poteza na novoj funkciji, Nada Kalkan je odlučila da u Dnevniku u 17.00 više neće svakodnevno biti najavljivanja Pravog ugla, emisije koja se emituje odmah nakon Dnevnika.
Ona je za Cenzolovku rekla da joj je "oduvek smetao" takav koncept i da je zato, sad kada je u mogućnosti, odlučila da sa tim raskrsti.Kalkan je dodala i da će se uključenja Pravog ugla u Dnevnik raditi samo kada u toj emisiji budu "izuzetni gosti". "Svakodnevna uključenja u Dnevnik smatram neprimerenim", kazala je Nada Kalkan.
Šef deska informativne redakcije RTV Budimir Marković izjavio je da nikome neće faliti ni dlaka sa glave, da niko neće ostati bez posla, te da nikome neće biti smanjen koeficijent za zaradu i neće biti ukidanja emisija.
"Ali, ubuduće će se morati raditi drukčije, moraćemo se potruditi da budemo objektivniji, da imamo izbalansiranu uređivačku politiku na koju neće uticati ni opozicija ni vlast, ni nevladine organizacije, pa ni Nezavisno društvo novinara Vojvodine. Ako se za sve ovo izborimo, uspećemo da očuvamo pokrajinski javni servis", rekao je, kako je prenela Cenzolovka, Marković na novinarskom kolegijumu održanom 18. maja.
Marković je negodovao što se od "RTV pravi fama, pišu peticije i stvaraju podele" i pozvao novinare da više ne potpisuju peticije "kojima brane sebe, a ne druge", jer jedino tako "RTV može da se izvuče iz blata koje se kreira spolja".
"Na RTV se stvara novi tim u kojem će biti ljudi koji nisu u strankama, kako ih prozivaju, i koji nisu nesposobni. Nije tačno da su na RTV došli naprednjaci, već su to profesionalci koji znaju svoj posao", kazao je šef centralnog deska RTV.
Prema pisanju portala, Marković je nekoliko puta upao u oštre verbalne duele sa novinarima, koji su od njega pre svega tražili konkretan odgovor na pitanje zašto se smenjuju urednici kada je program RTV dobio pohvalnu ocenu Programskog saveta RTV.
Stavovi
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacija lokalnih nezavisnih medija Lokal pres, Asocijacija onlajn medija (AOM) pozvalo je 18. maja međunarodne organizacije da se oglase povodom novih smena na Radio-televiziji Vojvodine (RTV), ocenivši da su te smene posledica političkog pritiska vlasti i instrumentalizacije tog javnog servisa.
"Posle smene programskog direktora Slobodana Arežine i ostavke, očigledno pod političkim pritiskom, generalnog direktora Srđana Mihajlovića, juče popodne je smenjeno i sedam urednika informativnog programa RTV-a, a konstantovana je i ostavka glavne i odgovorne urednice Prvog programa Televizije Novi Sad Marjane Jović", navela su udruženja u zajedničkom saopštenju.
Udruženje novinara Srbije (UNS) ocenilo je 18. maja neprihvatljivim "ekspresne" smene urednika informativnog programa RTV na srpskom jeziku, iza kojih ne stoji nikakvo obrazloženje i ocena njihovog rada kao ni argumenti zbog čega su smenjeni.
"UNS očekuje od Upravnog odbora RTV-a i novog rukovodstva programa da daju meritornu ocenu rada smenjenih urednika i upozorava da se prema njihovom radu mora odnositi s poštovanjem, a razloge za smenu obrazložiti činjenicama. UO i novo rukovodstvo programa moraju imati u vidu stav Programskog saveta RTV-a da je dosadašnji upravljački tim realizovao programsku koncepciju koja odgovara misiji i programskim ciljevima RTV-a", navodi se u saopštenju.
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) u Skupštini Vojvodine Milenko Jovanov poručio je 19. maja Demokratskoj stranci (DS) da se SNS ne meša u rad bilo kog medija, kao ni u rad RTV.Jovanov je u odgovoru portparolki DS Aleksandri Jerkov poručio da se SNS "ne meša u poslove i odluke Upravnog odbora" i da nijedan urednik ili zaposleni na Radioteleviziji Srbije (RTS) nisu smenjeni, iako se neki bave "navijačkim novinarstvom" protiv SNS.
Demokratska stranka (DS) optužila je 18. maja vlast, povodom smene urednika u informativnoj redakciji RTV, da sprovodi političko nasilje u medijima.
"Smena svih urednika u informativnoj redakciji RTV još jednom potvrđuje ono što je svima već odavno jasno - vlast sprovodi političko nasilje, bez obzira na to da li se ono ogleda u smenama 'nepodobnih' i 'neposlušnih', kroz medijsku satanizaciju svakoga ko drugačije misli, ili kroz stvarno fizičko nasilje, fantomke, divljanje bagerima po centru Beograda i policiju koja ne reaguje na pozive svojih vezanih građana", navodi se u izjavi portparolke DS Aleksandre Jerkov.
Predsednica Demokratske stranke Srbije (DSS) Sanda Rašković-Ivić ocenila je 18. maja da je “kadriranje vlasti u RTV” pored “neregularnosti izbora i bezakonja u Savamali” pokazatelj da je u Srbiji na delu rušenje demokratskog poretka.
Ona je ocenila da demokratski poredak podrazumeva slobodan rad i potpunu otvorenost medija, koji, posebno kada su u pitanju sredstva informisanja u državnom vlasništvu, treba da omoguće društveni dijalog, javnu debatu sučeljavanjem različitih stavova o svim pitanjima od značaja za građane.
Liga socijaldemokrata Vojvodine osuđuje talas smena na RTV i apsolutno podržava sve novinare i novinarska udruženja u protestu zbog "očite političke čistke u toj medijskoj kući", izjavila je članica Predsedništva LSV Maja Sedlarević.
"Zbog svega što se dešava na javnom servisu koji je vlasništvo svih građana Vojvodine i za čiji rad oni plaćaju tv pretplatu, LSV očekuje i reakciju zaštitnika građana i nadležnih državnih institucija", navela je Sedlarević u pisanoj izjavi.
Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (JUKOM) Milan Antonijević izjavio je 19. maja da se situacija na RTV mora vratiti u institucionalne okvire, jer je "očigledno skliznula u politiku". Antonijević je ocenio da bi tim povodom trebalo da reaguje Regulatorno telo za elektronske medije (REM).
Izvor: Beta
Foto: Beta
Ovaj tekst izrađen je u partnerstvu s Osservatorio Balcani e Caucaso za projekt European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF) i sufinansiran sredstvima Evropske komisije. Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost Udruženja za nezavisnu medijsku kulturu i ni na koji se način ne može smatrati da odražava gledišta Evropske komisije.
Povezani sadržaj
|
|
|