Projekat podržali
Sponzori mreže
|
I aviokompanije će plaćati zbog zagađivanja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
Aviokompanije danas u Montrealu, nakon godina odlaganja i neuspeha, počinju teške pregovore o tome kako da zaustave porast emisija ugljen-dioksida, ili čak smanje zagađivanje u sklopu svetske borbe protiv zagrevanja planete. Predlog je da se i za njih uvede da za dozvole za emisije plaćaju na tržištu, EU želi da bude lider ovih promena, a u nekim velikim zemljama poput Rusije i Indije i uoči pregovora škrguću zubima.
Emisije ugljen dioksida nisu obuhvaćene svetskim sporazumom o zaštiti klime postignutim krajem 2015. u Parizu (COP21), ali je neophodno da se i one uključe kako bi se emisije ugljen dioksida u svetu smanjile i klimatske promene stavile pod kontrolu. Na otvaranju 39. skupštine Međunarodne organizacije za civilnu avijaciju ICAO, životna sredina je bila glavna tema dnevnog reda koji je podnet predstavnicima 191 zemlje članice ove agencije Ujedinjenih nacija za vazdušni saobraćaj.
"U aviosaobraćaju u svetu trenutno se svakodnevno na oko 110.000 letova prevozi 10 miliona putnika, pa ovaj sektor u ukupnim emisijama ugljen dioksida učestvuje sa 1,3%, a ukoliko se uzmu u obzir letovi u domaćem saobraćaju ovaj udeo poraste na 2%", podsetio je na otvaranju sastanka ICAO predsednik ove organizacije za civilni aviosaobraćaj Olumujiva Benard Aliu (Olumuyiwa).
Pregovarači moraju da donesu odluku o svetskom mehanizmu za emisije ugljen-dioksida u međunarodnom aviosaobraćaju, sa ciljem da nivo emisija u najgorem slučaju 2035. bude isti kao 2020.
Ovo je pravi izazov imajući u vidu da se procenjuje da će se do tada broj letova i putnika udvostručiti, pa ICAO planira da smanjenje emisija organizuje u dve faze, pri čemu bi prva bila dobrovoljna, dok bi od 2027. uključivanje u smanjenje emisija bilo obavezno.
Do sada je 59 zemalja pristalo da učestvuje u prvoj, dobrovoljnoj fazi, a među njima su i sve evropske zemlje, SAD, Kina, Kanada, Australija i Japan. Ove zemlje, koje predstavljaju 80% aviosaobraćaja u svetu i srazmerni udeo emisija ugljen-dioksida, zalagaće se da se ovaj mehanizam, skraćeno "korsija" (Corsia), usvoji do 7. oktobra kada se završava skupština ICAO koja se održava svake tri godine.
IATA podržava predlog, Indija i Rusija nezadovoljni
Nakon više neuspeha tokom proteklih godina, pre svega za uspostavljanje sistema trgovine emisijama u aviosaobraćaju, EU planira da sada bude pokretač promena. Evropska komesarka za transport Violeta Bulc rekla je 27. septembra da je ovo "istorijski trenutak" u pogledu kliamtskih promena i da "ne postoji drugi način da se to izrazi".
Da bi zauzdale emisije u aviosaobraćaju, države bi trebalo da na nivou celog sveta uspostave sistem zasnovan na tržištu emisijama, tako da aviokompanije mogu da kupuju dozvole za emisije od drugih sektora, po tržišnoj ceni.
"U potpunosti podržavamo ovaj mehanizam" koji je stavljen na pregovarački sto, istakao je jedan od direktora međunarodnog udruženja aviosaobraćaja IATA Pol Stine (Paul Steene). Dodao je da bi u najgorem slučaju, koji bi podrazumevao i snažan porast broja letova, aviokompanijama to 2035. donelo troškove od 25 milijardi dolara za kupovinu dozvole za emisije, što je 1% procenjenog obrta.
Ukoliko organizacija civilnog aviosaobraćaja usvoji ovaj mehanizam, sve zemlje izuzev najsiromašnijih ili onih koje imaju najmanje od 0,5% aviosaobraćaja, od 2027. da pristupe drugoj fazi mehanizma. Ovo nailazi na nezadovoljstvo dela zemalja, pa su Rusija i Indija već uoči pregovora zauzele stav i protive se takvom mehanizmu.
"Ne slažemo se sa zamrzavanjem emisija na nivou iz 2020, to bi bilo vraćanje unazad i uticalo bi na aviosektor, posebno za zemlje u kojima ovaj sektor nije zreo, istakao je indijski ministar za civilnu avijaciju Gajapati Ašok (Gajapathi Ashok).
Zamenik ruskog ministra transporta Valerij Okulov ocenio je da taj sistem neće smanjiti obim emisija već ga povećati. Mehanizam "korsija" imaće negativan uticaj na razvoj u civilnoj avijaciji, ocenio je on, tražeći od pregovarača "mudar i odmeren pristup".
Pregovori će po svemu sudeći biti teški, ali čelnik IATA Pol Stile ukazuje da izbora nema jer "ne postoji plan B".
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|