Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Evropa zaostaje u ulaganjima u obnovljive izvore energije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.07.2011. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Ulaganja u obnovljive izvore energije povećala su se prošle godine za trećinu u odnosu na 2009. na rekordnih 211 milijardi dolara, a po prvi put su Kina i druge zemlje u razvoju po novim ulaganjima premašile razvijene zemlje. Evropa, u kojoj su se ulaganja prošle godine smanjila za petinu, u opasnosti je da zaostane u trci za ulaganja u obnovljive izvore energije u svetu, pokazuje najnovije istraživanje o globalnom trendu u ulaganjima u toj oblasti.
Ulaganja u vetroparkove u Kini i krovne solarne panele u Evropi najviše su doprinela da se ukupna ulaganja u "zelenu" energiju u svetu u 2010. uvećaju 32%, navodi se na sajtu Programa UN za zaštitu životne sredine (UNEP). U 2009. bilo je uloženo 160 milijardi dolara, a u odnosu na 2004. prošlogodišnja ulaganja su veća 5,4 puta.
Kina je prošle godine uložila gotovo 50 milijardi dolara u obnovljive izvore energije, što je za četvrtinu više u odnosu na 2009, čime je dokazala da postaje lider u "zelenoj" energetici. I u drugim delovima sveta u razvoju, uključujući Indiju i Latinsku Ameriku, znatno su se povećala ta ulaganja. Po prvi put zemlje u razvoju su po ulaganju u obnovljive izvore energije nadmašile razvijene zemlje. Investicije u zemljama u razvoju su iznosile 72 milijarde dolara, a u najrazvijenijim, industrijalizovanim zemljama 70 milijardi dolara, dok su 2004. godine ulaganja u zemljama u razvoju bila na nivou četvrtine ulaganja razvijenih zemalja.
Ulaganja u južnoj i centralnoj Americi su se prošle godine povećala 39% na 13,1 milijardu dolara, na Bliskom istoku i Africi 104% na 35 milijardi dolara. Indija je prošle godina uložila 3,8 milijardi dolara, što je 25% više u odnosu na 2009. Azijske zemlje bez Kine i Indije su uložile 4 milijarde dolara, što predstavlja povećanje od 31% u odnosu na prethodnu godinu.
Izveštaj o svetskim trendovima u ulaganjima u obnovljive izvore energije koji je za UNEP pripremila agencija Blumberg nju enerdži fajnens (Bloomberg New Energy Finance - BNEF) sa sedištem u Londonu, pokazao je da su se u Evropi ulaganja smanjila za petinu na 35 milijardi dolara. To, međutim, ne odražava u potpunosti pravo stanje kada je reč o objektima manjeg kapaciteta, pošto su se, posebno u Nemačkoj, povećala ulaganja u krovne solarne panele. Tome su, prema oceni izvršnog direktora BNEF Majkla Librajka (Michael Liebreich), doprinele fid-in tarife, odnosno garantovane otkupne cene, i veliko pojeftinjene fotovoltnih modula. Cena tih modula po megavatu smanjila se 60% od polovine 2008. zbog čega je solarna energije postala konkurentija u više zemalja.
Ulaganja u male kapacitete u Nemačkoj su se povećala 1,32 puta na 34 milijardi dolara, u Italiji 59% na 5,5 milijardi dolara, u Francuskoj 1,5 puta 2,7 milijardi i u Češkoj 1,6 puta na 2,3 milijardi dolara.
Međutim, krajem 2010. mnoge zemlje su nastojale da smanje tarife za fotovoltne sisteme, a Španija i Češka su preduzele korake za retroaktivno smanjenje tarifa za projekte koji su već operativni što je narušilo poverenje investitora, navodi se u izveštaju. „Druge zemlje, poput Nemačke i Italije, najavile su smanjenje tarifa za nove projekte, šti je logičan korak zbog smanjenja cene tehnologije”, dodaje su u izveštaju.
Evropska komesarka za pitanja klime Koni Hedegard (Connie Hedegaard) pozvala je na veća izdvajanja iz budžeta EU u cilju suzbijanja klimatskih promena. Ona je pozvala da se najmanje 20% evropskog budžeta ubuduće nameni rešavanju klimatskih pitanja, podsticanju "zelene" tehnologije i smanjenju emisije štetnih gasova. Izveštaj je pokazao još jedan pozitivan trend - da vlade izdvajaju više sredstva u istraživanja i razvoj. Ulaganja u te oblasti su se uvećala više od 120% na preko 5 milijardi dolara.
U izveštaju se ocenjuje da će se nastaviti smanjivanje cene tehnologija za solarnu energiju, energiju vetra i druge obnovljive izvore energije, zbog čega će oni u narednim godinama predstavljati sve veću pretnju fosilnim gorivima koja su sada dominantna.
Tokom prošle decenije najrazvijenija tehnologija je bila u oblasti energije vetar i taj energetski izvor je prednjačio i odnosu na druge obnovljive izvore energije. U protekle dve godine cena turbina za vetar se smanjila 18% po megavatu. Prošle godine vetar je i dalje dominirao u pogledu novih finansijskih investicija sa 94,7 milijardi dolara što je 30% više u odnosu na 2009.
Međutim, kada se dodaju ulaganja u male projekte u oblasti solarne energije ovaj izvor sustiže vetar sa ulaganjima od 86 milijardi dolara u 2010, što je 52% više u odnosu na 2009. Sa uloženih 11 milijardi dolara, biomasa i otpad su na trećem mestu ispred biogoriva koje je doživelo bum 2006. sa ulaganjima u iznosu 20,4 milijardi ali i dramatičan pad na 5,5 milijardi dolara tokom prošle godine.
Izvor: EurActiv.rs, Gardijan, EurActiv.com
 Linkovi
 Povezani sadržaj
|
|
|