Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Najveća centrala na biogas u svetu otvorena u Finskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Najveća termocentrala na biogas u svetu, snage 140 megavata (MW), otvorena je 11. marta u Finskoj. Novo kombinovano postrojenje je instalirano u termocentrali, na istoku Finske, koja je ranije radila samo na ugalj. Za gorivo će se koristiti uglavnom drvni otpad iz Finske tako da će se uštedeti na uvozu energenata. Pored smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte, novo prostrojenje će, kako se procenjuje, lokalnoj privredi doneti oko 15 miliona evra godišnje.
Centrala je otvorena u Vasi, na istočnoj obali Finske, i snage je 140 megavata, po čemu je najveće postorjenje na biogas u svetu. Cilj je da se "poveća korišćenje obnovljivih izvora energije i smanji upotreba uglja, a poboljša spoljnotrgovinski balans (Finske)", rekao je na otvaranju ministar rada Lauri Ihalainen.
Centrala kojom upravlja domaća kompanija Vaskiluodon voima, koristiće kao gorivo uglavnom biomasu od otpada drvne industrije koja je jedna od glavnih privrednih aktivnosti Finske.
"Umesto uzvoza uglja iz inostranstva i plaćanja za pravo na ispuštanje zagađajujućih gasova koji zagrevaju atmosferu, privredi će ostajati po oko 15 miliona evra godišnje", rekao je za AFP direktor kompanije Mauri Blomberg.
Kompanija Vaskiluodon voima je navela da će nova centrala omogućiti da se zaposli stotinu ljudi, a indirektno, u regionu, još nekoliko stotina. Tu će se proizvoditi električna i toplotna energiju za stanovnike Vase.
Biomasa će se u postrojenju pretvarati u gas i koristiti zajedno s ugljem. Time se, kaže operator centrale, potrošnja uglja smanjuje za 25 do 40%. Tehnologiju je razvila finska kompanija Metso, a proizvedeni gas će se sagorevati zajedno sa ugljem u postojećem u kotlu za ugalj koji je izmenjen za te potrebe.
Glavni izazov je bio sama veličina projekta, navodi se u saopštenju kompanije Metso. Ugovor je najavljen u junu 2011, Metso je počeo izgradnju u u aprilu 2012, tako da je, prema oceni te kompanije, postrojenje relativno brzo izgrađeno.
"Operativno iskustvo do sada pokazuje da centrala radi prema planu i da se porizvedeni gas 'čisto' sagoreva u kotlu za ugalj i smanjuje emisije", rekao je izvršni direktor Vaskiluodon voima Maur Blomberg.
Background Biomasa je obnovljivi izvor energije sa najvećim potencijalom u Srbiji koji se procenjuje na oko 2,7 miliona ten. Biomasu čine ostaci u šumarstvu i drvnoj industriji (oko milion ten), i ostaci u ratarstvu, stočarstvu, voćarstvu, vinogradarstvu i primarnoj preradi voća (1,7 miliona toe). Energetski potencijal biomase u stočarstvu koji je pogodan za proizvodnju biogasa je procenjen na 42.000 ten.
Na jugu Srbije najzastupljenija je šumska, odnosno drvna biomasa, a na severu poljoprivredna biomasa poput slame, kukuruzovine, granja, koštica, ljuski i životinjskog izmeta.
Biomasa se deli na čvrstu (drvni ostaci), tečnu (biodizel i bioetanol) i gasovitu (biogas).
Preokret u energetici
Metso je naveo da gotovo polovina uglja koji je koristila centrala može da se zameni biogasom. Osim što je pogodno rešenje za životnu sredinu, nova tehnologija omogućava korišćenje različitih vrsta goriva i značajno produžava vek centrale.
"Gasifikacija centrale je ključni korak u ostvarivanju cilja naše kompanije da koristimo uglavnom lokalno gorivo za grejanje i proizvodnju stuje. To se može smatrati potpunim preokretom u energetici", rekao je Rami Vuola, predsedavajući odbora kompanije Vaskiluodon voima i izvršni direktor kompanije EPV energija oj (EPV Energia Oy) koja je suvlasnik Vaskiluodona.
"Centrala kompanije Vaskiluodon voima u mnogo čmu predstavlja prekretnicu, pošto je ovo prvi put da se proizvodnja gasa od biomase pimenjuje u tom obimu u svetu da bi se zamenila fosilna goriva", navodi se u saopštenju kopmanije Metso.
Predstavnik kompanije Metso Jurki Holmala je rekao da se termoelektrane na ugalj mogu učiniti "zelenijima" i da je dokaz za to nova centrala u Finskoj.
"Kotlovi na ugalj i dalje dominiraju u proizvodnji energije u svetu. Tehnologija za biogasifikaciju u ovim razmerama nudi novo, isplativo rešenje za povećanje udela biomase i samim tim značajno smanjenje korišćenje uglja i emisija gasova", naveo je Holmala.
Kompanija Metso je podsetila da je u maju 2012. u Lahtiju u Finskoj je otovorena najveća centrala na gas proizveden od sagorivog komunalnog otpada.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Metso
Povezani sadržaj
|
|
|