Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poljska i Kipar na sudu zbog obnovljive energije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija izvodi Poljsku i Kipar pred Sud pravde jer nisu na vreme uvrstile u nacionalna zakonodavstva Direktivu o obnovljivoj energiji koja treba da osigura da Evropska unija do 2020. godine proizvodi petinu energije iz obnovljivih izvora. Članice EU trebalo je da tu direktivu "ubace" u nacionalna zakonodavstva, odnosno da izmene i usklade svoje zakone, do 5. decembra 2010. godine. Svim zemljama koje to nisu uradile prete kazne.
Zbog propusta je Komisija za Poljsku predložila kaznu od 113.228,80 evra dnevno a za Kipar od 11.404,80 evra. Kod utvrđivanja predložene visine kazni Komisija se vodila dužinom kašnjenja, težinom prekršaja i faktorom "n" koji se razlikuje od članice do članice a zasnovan je na visini bruto domaćeg proizvoda zemlje. Fiksni deo kazne, bez dužine kašenjenja, težine prekršaja i faktora "n", trenutno je 640 evra po danu.
"Opredeljeni smo da ostvarimo energetske i klimatske projekcije do 2020. godine a za to je od ključnog značaja primena propisa o obnovljivoj energiji. Obnovljivi izvori predstavljaju rešenje za globalne klimatske promene, evropski ekonomski rast i pitanje bezbednosti isporuka (energije)", istakao je evropski komesar za energetiku Ginter Etinger (Oettinger).
Prema odredbama Lisabonskog ugovora, koji je stupio na snagu 1. decembra 2009. godine, ako neka članica propusti da uključi direktivu EU u nacionalno zakonodavstvo do zadatog roka, Komisija može da traži od Suda da joj uvede finansijske sankcije kada slučaj preda Sudu.
Ukoliko Sud pravde presudi da su propisi EU povređeni, Poljska i Kipar će plaćati kazne od dana donošenja presude dok ne završe uvođenje Direktive u svoja zakonodavstva. Konačnu visinu kazne na dnevnom nivou utvrdiće Sud.
Reagujući na neuvršćivanje Direktive o obnovljivoj energiji u nacionalno zakonodavstvo Komisija je poslala Poljskoj zvaničan dopis u januaru a Kipru u novembru 2011. godine. Zatim je Poljskoj u martu a Kipru u junu 2012. godine Komisija poslala i obrazloženo mišljenje. Uprkos tome, direktiva još nije uvršćena u nacionalne zakone.
Komisija, kako je saopštila, preispituje i stanje u drugim članicama EU kojima je u sklopu procedure poslala zvanične dopise i/ili obrazložena mišljenja zato što kasne sa uvršćivanjem Direktive o obnovljivoj energiji u zakone. Stoga se može očekivati da se još neke članice u narednim mesecima nađu pred sudom.
Ciljevi iz Direktive
EU se obavezala da do 2020. godine 20% finalne potrošnje energije pokriva proizvodnjom iz obnovljivih izvora, kao i da smanji emisiju gasova koji izazivaju efekte staklene bašte za 20% u poređenju sa nivoom beleženim 1990. godine. Direktiva o obnovljivoj energiji sadrži odredbe za dostizanje tih ciljeva.
Obnovljivi izvori energije uključuju vetar, Sunce, hidroenergiju i energiju plime, geotermalnu energiju i biomasu.
Veće korišćenje obnovljivih izvora energije ne samo da će doprineti smanjenje emisije štetnih gasova u atmosferu, već i smanjenju zavisnosti EU od uvoza. Takođe će jačanje industrije obnovljive energije podsticajno delovati na inovacije i zapošljavanje u Evropi.
Direktiva sadrži i pojedinačne projekcije za članice EU i pravila o pristupu mreži za struju iz obnovljivih izvora energije.
Direktivom je za sektor transporta predviđeno da svaka članica 10% energije zadovoljava iz obnovljivih izvora. Predviđeni su i strogi uslovi ako se taj deo potrošnje zadovoljava biogorivom - tako biogorivo ne sme da se proizvodi u regionima koji imaju veliki značaj sa stanovišta biodiverziteta, poput zaštićenih regija, ili u područjima pod šumom i tresetištima.
Biogorivo u atmosferu emituje znatno manje gasova koji izazivaju efekte staklene bašte od fosilnog goriva.
Direktivom o obnovljivoj energiji predviđeno je i da članice EU na svake dve godine dostavljaju Evropskoj komisiji izveštaje o napretku u korišćenju energije iz obnovljivih izvora. Prvi izveštaj objavljen je na kraju 2011. a poslednji, šesti, biće objavljen 31. decembra 2021.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|