Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kina od EU traži mudru odluku o solarnim panelima
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Kina je pozvala Evropsku uniju da donese razboritu odluku u trgovinskom sporu oko kineskog izvoza solarnih panela upozoravajući istovremeno da bi nepovoljna odluka u vidu carina mogla da izazove kineske kontramere. U 2012. godini kineski izvoz solarnih proizvoda smanjen je za 35% u poređenju sa 2011. dok je izvoz solarnih panela i modula pao za 40%. U EU završi 70% kineskog izvoza solarnih proizvoda. Kineske kompanije su od 2004. godine, kada gotovo da ih nije bilo na evropskom tržištu solarnih proizvoda, znatno povećale prisustvo i danas drže više od 80% tržišta.
Nezadovoljavajuće za Kinu rešenje trgovinskog spora oko solarnih panela, prema ocenama kineskih zvaničnika, značilo bi zatvaranje više od 400.000 radnih mesta u Kini i nanelo ozbiljnu štetu trgovinskim odnosima Kine i EU.
"Ukoliko EU bude insistirala na uvođenju carina na kineski izvoz, čime bi se ozbiljno povredili interesi kineskih proizvođača, vlada Kine se neće držati po strani. Nećemo imati izbora osim da preduzmemo sve raspoložive mere da zaštitimo prava kineskog biznisa", rekao je zamenik međunarodnog trgovinskog predstavnika kineskog ministarstva trgovine Čong Ćuan, preneo je Čajna dejli.
Dok spor traje, kineski Santek pauer holdings (Suntech Power Holdings Co), najveći kineski i jedan od vodećih svetskih proizvođača solarnih panela, proglasio je bankrot.
Istovremeno je više od polovine kineskih malih i srednjih proizvođača solarnih proizvoda zbog istraga SAD i EU obustavilo proizvodnju, rekli su za Čajna dejli u Kineskom savezu fotonaponske industrije.
"Ponovo pozivamo EU da ozbiljno razmotri sugestije Kine, kao i apele kompanija iz solarne industrije iz Unije, i da bude oprezna sa trgovinskim merama. Nadamo se da bi spor mogli da rešimo pregovorima", rekao je Čong.
U novembru 2012. godine EU je najavila da će istražiti navodno subvencionisanje kineskih proizvođača solarnih panela od strane vlade. Prethodno, u septembru 2012, počela je istraga sa ciljem da se utvrdi da li Kina na evropskim tržištima prodaje solarne proizvode po damping cenama. Preliminarni rezultati istrage očekuju se početkom juna.
Vlade EU moraju do početka decembra da odluče da li će uvesti antidamping i carine zbog subvencija na kineske solarne proizvode.
Novi potez u kinesko-evropskom sporu povukla je EU početkom marta, kada je naložila da carine registruju uvoz solarnih panela i komponenti iz Kine. To je administrativna mera koja najavljuje da će se kaznene carine, ako po završetku istrage budu uvedene, primenjivati retrokativno.
Antidamping carine na kineske solarne proizvode već su uvele SAD, i to do 249,96% , kao i dažbinu koja se smatra kontramerom od 15,97%.
Bivši kineski ministar trgovine Čen Deming naglasio je da političari i kompanije u EU moraju da budu pažljive kada je reč o sporu sa Kinom kako bi izbegle velike gubitke na obe strane. On je rekao i da dve strane treba da unaprede saradnju na polju industrije, kao i da traže treća tržišta.
U izveštaju nemačke ekspertske grupe Prognos ocenjuje se da bi uvođenje kaznenih mera moglo da doprinese povećanju proizvodnje solarnih proizvoda u EU ali da će ukupna tražnja verovatno opasti zbog ekstra troškova, što će pogoditi celu solarnu industriju.
Prognos, koji je izveštaj uradio za Savez za dostupnu solarnu energiju, koaliciju koja okuplja više od 160 kompanija iz evropske fotonaponske industrije, prognozira da bi uvođenje carina Kini za posledicu imalo zatvaranje između 170.000 i 240.000 radnih mesta u EU dok bi ukupan gubitak bio 24-36 milijardi dolara tokom tri godine. Visina štete zavisila bi od visine carinske stope - 20%, 35% ili 60%. Najveći gubitak bi osetila Nemačka a zatim idu Italija, Španija i Velika Britanija.
Čen je rekao da je trgovinski spor oko solarnih panela Kine i EU proistekao iz dužničke krize koja je naterala evropske vlade da smanje subvencionisanje potrošnje solarne energije.
On je dodao i da su kineski proizvođači solarnih panela vodeći uvoznici solarne opreme i iz EU i iz SAD, ističući da trgovinska trvenja loše deluju na evropske i američke kompanije.
Kina, prema podacima ministarstva trgovine te zemlje, izvozi više od 90% proizvodnje solarnih proizvoda pri čemu se 70% isporučuje EU a 10% SAD.
Gotovo dve trećine svih modula instaliranih u Evropi napravljeno je u Kini.
EU je i prošle godine bila najveći trgovinski partner Kine, iako je vrednost trgovine smanjena za 3,7%, na 546 milijardi dolara. Trgovinska razmena Kine i SAD u 2012. godini vredela je 484,68 milijardi dolara, pokazuju zvanične kineske statistike.
AFASE upozorava na negativne efekte protekcionizma
Poslednji potez povučen je početkom aprila, kada je više od hiljadu predstavnika kompanija evropske fotonaponske industrije poslalo otvoreno pismo evropskom komesaru za trgovinu Karelu De Guhtu (Karel De Gućt) u kojem izražavaju velike bojazni oko ishoda antidamping i istrage subvencionisanja kineskih proizvođača solarne opreme koju vodi Evropska komisija.
Savez za dostupnu solarnu energiju ističe da su otvoreno i slobodno tržište ključni pokretači zdrave solarne industrije.
U pismu se ukazuje da je evropsko tržište fotonaponskih proizvoda imalo svoje uspone i padove u poslednjih 30 godina a da je danas u periodu preko potrebne konsolidacije.
Potpisnici naglašavaju negativne efekte potencijalnih carina na povećanje udela solarne energije u EU, kao i na zapošljavanje, dodajući da bi carine vodile povećanju cena i smanjenju tražnje.
Oni pozivaju Evropsku komisiju da se uzdrži od uvođenja carina i dozvoli evropskoj fotonaponskoj industriji da se razvija.
U pismu se navodi i da su problemi sa kojima su suočeni evropski proizvođači solarnih proizvoda u većoj meri posledica preobilnih kapaciteta na globalnom tržištu u uslovima ekonomskog usporavanja nego konkurencije iz Kine.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|