Projekat podržali
Sponzori mreže
|
SAD ukidaju specijalne antidamping carine
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija i SAD rešile su 6. februara jedan od svojih najdužih sporova u okviru Svetske trgovinske organizacije koji se odnosi na američku praksu tzv. "izjednačavanja" cena uvezenih evropskih proizvoda sa cenama na američkom tržištu putem carinskih nameta. Dve strane su usaglasile plan koji precizira korake koje će preduzimati nadležne američke vlasti kada ubuduće budu zaračunavale carine na uvozne proizvode koji ulaze u SAD ispod uobičajene cene te robe na američkom tržištu. SAD su poslednjih godina na više destina proizvoda poreklom iz EU, uglavnom iz grupe čelika, na antidamping carine nametali dodatnu carinsku stopu za takozvano "izjednačavanje" cena. Očekuje se da će, pošto Amerikanci ukinu metodu "izjednačavanja", evropski izvoznici godišnje uštedeti 15 miliona dolara.
Trgovinska razmena SAD i EU na kraju 2010. iznosila je oko 412 milijardi evra uz deficit na strani EU od 72 milijarde evra. SAD je glavno izvozno tržište za evropske proizvode sa udelom od 18% u ukupnom izvozu EU na kraju 2010. Međutim, do trećeg kvartala prošle godine to učešće je palo na 16,4%. EU u Ameriku najviše izvozi mašine i transportnu opremu, kao i hemikalije.
Roba iz Amerike u ukupnom uvozu EU učestvuje sa 13% na kraju 2010. Time SAD drže drugo mesto najvećeg izvoznika u EU iza Kine, ali tek nešto ispred Rusije.
Kao rezultat dogovora dve strane nijedan izvoznik iz EU ne bi trebalo da dođe pod udar antidampinških mera "izjednačavanja". EU unija će pažljivo pratiti kako SAD primenjuje novu praksu.
"Ovaj sporazum rešava dugu raspravu", rekao je komesar za trgovinu Karel De Guht (Karel De Gucht). "One će doneti značajno olakšanje izvoznicima iz EU jer više neće morati da plaćaju prekomerne antidamping carine. Neki od njih uopšte neće plaćati carinu". Povodom intenzivnih, višemesečnih pregovora komesar je rekao da je zadovoljan što su EU i SAD uspeli da ostvare napredak.
“Izjednačavanje" je metod računanja carinskih stopa koji američke vlasti koriste za proizvode koji na tržište uđu po nižoj dampingovanoj ceni. U tom slučaju, carinske službe nameću dodatne antidamping mere (takozvano izjednačavanje) na već postojeće carine kako bi povećale niže cene proizvoda evropskih uvoznika. Damping cena znači da proizvođač odredi značajno nižu cenu svoga proizvoda u odnosu na konkurenciju kako bi osvojio tržište.
Sve do sada, američka praksa zaračunavanja carina prouzrokovala je više carine za evropske izvoznike na taj kontinent iako je utvrđenjo u nekoliko slučajeva da je ta metodologija suprotna odredbama STO.
Čelik najviše na udaru američkih carina
Prvi proizvodi na koje je primenjena nova metoda "izjednačavanja" su bili proizvodi od čelika i to prvo toplovaljani čelik iz Holandije, a zatim i nerđajuća čelična žica proizvedena u Švedskoj.
Potpisivanjem plana SAD su se obavezale da će primeniti novu metodologiju za izračunavanje antidamping carinskih stopa u svim budućim istragama o antidampingu počev od sredine februara.
Osim toga, antidamping carinske stope koje su se primenjivale na robu izvezenu u SAD nakon maja 2010. takođe će se određivati po novoj metodologiji bez "izjednačavanja". Od ovih mera će korist imati oko 30 izvoznika iz EU koji su bili pogođeni specijalnim američkim merama za 10 različitih proizvoda.
Osim ovih izvoznika, još 35 izvoznika u antidamping slučajevima za osam različitih proizvoda od kojih su neki pod udarom metode "izjednačavanja", ubuduće će na svoje proizvode plaćati antidamping carine, ali bez dodatnih tarifa na ime "izjednačavanja".
Od juna 2012. nijedan izvoznik ne bi trebalo da bude pogođen američkom metodom izračunavanja carina. Prema grubim procenama, primenom novih carinskih stopa u Americi, izvoznici iz EU bi mogli da uštede 15 miliona dolara godišnje.
EU zapretila sankcijama
Prve nesuglasice u Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog metode "izjednačavanja" počele su još 2004. Odmah nakon što je Evropska unija 2004. zatražila konsultacije sa SAD u okviru STO i Indija, Koreja, Japan i Meksiko su zatražili da prisustvuju tim konsultacijama.
Apelaciono telo STO u izveštajima usvojenim 2006. i 2009. potvrdilo je da SAD mora da izmeni metodologiju za izračunavanje antidamping carina.
SAD su se samo delimično usaglasile sa ovim novim pravilima 2007, tako što su u novim slučajevima antidampinga u 2007. i 2009. poništile dva antidamping slučaja protiv članica EU. Ali, isto vreme podigle su antidamping mere za osam individualnih proizvođača i smanjile antidamping carine za 12 izvoznika.
Takođe, SAD u svojim izveštajima o antidampingu nisu posebno izdvojile dodatnu stopu na ime "izjednačavanja", pa su izvoznici morali da nastave da plaćaju uvećane antidamping carine.
Unija je 2010. zatražila od Svetske trgovinske organizacije dozvolu da nametne sankcije kako bi naterala SAD da poštuju pravila STO. Međutim, SAD su odmah ponudile da preduzme prve korake u usaglašavanju, tako da je arbitraža o uvođenju sankcija odložena. Sankcije će biti suspendovane sve dok se SAD ponašjua u skladu sa potpisanim planom.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|