Projekat podržali
Sponzori mreže
|
I kombajni moraju da smanje štetnu emisiju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.11.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija predložila je novi propis sa ciljem da se smanji emisija štetnih gasova poljoprivrednih i građevinskih mašina, kome su se oštro usprotivili industrija i "zeleni". Novi propis predstavlja odgovor na sve veću emisiju azotnih oksida i finih čestica pokretnih mašina koje ne izlaze na drumove. Brojni evropski proizvođači već prave "čistije" mašine za tržište SAD, pa su evropski standardi sada usaglašeni sa američkim. Ipak, industrija poljoprivrednih i drugih mobilnih mašina strahuje da neće imati dovoljno vremena da prilagodi svoje proizvode novim zahtevima.
Novi propis, koji je Komisija predložila ove jeseni, odnosio bi se na mašine iz poljoprivrednog sektora, poput kombajna, građevinske mašine (dizalice, mešalice), vozila za razonodu (motorne sanke), zatim mašine koje se koriste na prugama i unutrašnjim vodama.
Uprkos amandmanima na direktivu iz 1997. usmerenim na limitiranje emisije štetnih gasova iz poljoprivrednih i drugih mašina, Komisija je utvrdila da taj sektor ispušta sve više azotnih oksida (NOx) i finih čestica (PM) u atmosferu.
Komisija je radi pojednostavljenja procesa predložila da nova regulativa zameni direktivu iz 1997, 15 aneksa i osam amandmana.
Domet novog propisa biće proširen na prethodno neregulisane mašine, poput motornih sanki, a za poljoprivredne i grajdevinske mašine koje su već pokrivene direktivom važiće obavezujući limiti za emisiju zagađivača.
Nova ograničenja za ugljen oksid (CO), ugljovodonike (HC), NOx i PM biće u skladu sa standardima SAD. Komisija se na to odlučila nakon konsultacija sa proizvođačima od kojih mnogi već izvoze "čistije" poljoprivredne i građevinske mašine u SAD.
Predloženim propisom takođe se uvode limiti za fine čestice i to one prečnika većeg od 23 nanometra. Cilj je da se ograniči ispuštanje opasnih, ultrafinih čestica koje prodiru duboko u pluća. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) fine čestice smatra veoma karcinogenim.
Borci za čistiju čovekovu okolinu, poput organizacije Transport i okruženje (T&E), nisu baš zadovoljni i ponavljaju prethodne primedbe. Oni, proed ostalog, ukazuju na brojne praznine u propisima.
Background Pod mobilnim mašinama koje ne izlaze na drumove podrazumeva se veliki broj mašina sa motorom za razne svrhe, osim za prevoz putnika ili robe.
Dizel i drugi motori u tim mašinama, poput bagera, buldožera, utovarivača, kompresora, značajno doprinose zagađenju vazduha emisijom ugljen oksida, ugljovodonika, azotnih oksida i finih čestica.
Evropska agencija za životnu sredinu je u izveštaju o kvalitetu vazduha u 2013. upozorila da je 90% gradskog stanovništva u EU izloženo nekom od najštetnijih zagađivača vazduha na nivou opasnom po zdravlje prema SZO. Takođe je 40% građana EU izloženo dvostruko većem nivou PM10 od preporučenog od strane SZO.
Kako se navodi, nema limita na fine čestice za mašine snage motora iznad 560 kilovati (Kw), za brodske motore snage ispod 300 kW, i motore lokomotiva. Takođe za motorne sanke nije predviđen limit za emisiju azotnih oksida.
"Zagađen vazduh koji udišemo u gradovima širom Evrope delom dolazi iz mašina sa dizel motorima koje rade na građevinama, iz lokomotiva i barži. Umesto da prečišćava njihovu toksičnu emisiju, Komisija želi da dozvoli više kancerogenog zagađenja narednih godina", rekao je zvaničnik Transporta i okruženja za zagađenje vazduha Fransoa Keno (François Cuenot).
Ako bude usvojen na vreme, novi propis će stupiti na snagu 2017. godine a rok za uvođenje novih motora biće od 2018. do 2020. godine, zavisno od tipa mašine. Tranzitni period između odobrenja i komercijalizacije trajaće još godinu dana.
Industrijske grupe, poput Udruženja evropskih proizvođača poljoprivrednih mašina (CEMA) i Evropskog udruženja za rukovanje materijalima (FEM), naglašavaju da im je potrebno više vremena.
"Tranzitni period tera kompanije da redizajniraju sve mašine za samo 12 meseci. Razvoj mašina kako bi se odgovorilo na nove zahteve biće skup. Zato bi tranzitni period trebalo da bude produžen za još šest meseci", kažu u CEMA.
Udruženje je međutim pozdravilo jednu od izmena nacrta - produženje za 12 meseci tranzitnog perioda za proizvođače "sa ukupnom godišnjom proizvodnjom manjom od 50 jedinica proizvoda".
Prema ocenama industrije, mala i srednja preduzeća ili proizvođači koji prave razne tipove poljoprivrednih i građevinskih mašina u malim serijama teško bi uspeli da za samo 12 meseci razviju mašine koji emisijom štetnih gasova zadovoljavaju nove odredbe.
U Udruženju kažu da se nadaju da će duži tranzitni period dobiti i proizvođači sa godišnjom proizvodnjom do 100 jedinica proizvoda.
To Udruženje, kao i Komitet za evropsku građevinsku opremu (CECE), očekuje da novi propis bude brzo usvojen kako bi dobili maksimalno vreme da se pripreme.
"Proizvodni ciklus je dug a diverzitet proizvoda veliki, što stvara ogroman pritisak na razvoj (novih proizvoda). Sektor poziva Evropski parlament i Savet da ubrzaju rad na predlogu kako bi mu se obezbedilo dovoljno vremena (za prilagođavanje)", istakli su u CECE.
U ovoj fazi, rekli su u Komisiji, nije dat vremenski okvir za početnu diskusiju o predlogu u Evropskom parlamentu.
Izvor: EurActiv.com
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|