Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Danska svetski rekorder u proizvodnji energije iz vetra
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.01.2015. |
|
|
|
|
|
|
U 2014. godini Danska je 39,1% ukupne potrošnje struje pokrila energijom iz vetra i bila je vodeća u svetu po korišćenju eolske energije. Ta zemlja namerava da i dalje postavlja vetroturbine iako iz energetskih kompanija upozoravaju da bi to za posledicu moglo da ima kolebljivije cene. Istovremeno su u Nemačkoj obnovljivi izvori preuzeli vodeću ulogu u energetskom miksu a to je za rezultat imalo i manju emisiju ugljen dioksida.
Podaci ministarstva za klimu i energiju Danske pokazuju da je u toj zemlji 2004. energija iz vetra učestvovala u ukupnoj proizvodnji struje sa 18,8% a deset godina kasnije njen udeo je udvostručen. Samo u januaru 2014. energija dobijena iz vetra pokrila je 61,4% danske potrošnje.
"To su neverovatni podaci. Mi i dalje planiramo postavljanje novih vetroturbina. Idemo napred i imamo nove ciljeve", istakao je ministar za klimu i energiju Rasmus Helveg Petersen za dansku novinsku agenciju Ricau (Ritzau).
Ministar je takođe rekao za Danski radio (DR) da je zemlja čvrsto na putu da ispuni ciljeve za emisiju CO2 i obnovljive izvore energije za 2020. kojima je predviđeno da se iz obnovljivih izvora pokriva 50% ukupne potrošnje energije.
Petersen je naglasio da je Danska "našla ključ da zaustavi globalno zagrevanje".
Međutim, iz Danske energije, krovne organizacije energetskih kompanija, ukazuju da sve veće korišćenje energije vetra može da ima negativne posledice po tu skandinavsku zemlju i njene potrošače u vidu nestabilnosti cena.
"Ako nastavimo da postavljamo vetroturbine, nastavićemo da imamo niske cene na tržištu, što znači da će potrošači morati da plate više cene za potrošenu energiju. Imaćemo tržište energije sa velikim kolebanjima cena na kome će cene nekada biti niske a nekada astronomski visoke. Bio bi to nestabilan sistem", smatra direktor Danske energije Lars Agard (Aagaard).
Agard je uveren da bi rešenje bila brza elektrifikacija transporta i grejanja kuća kako bi energetske kompanije mogle da raspolažu energijom iz vetra.
Prema Biznisgrinu (BusinessGreen), operater Nacionalna mreža potvrdio je da je korišćenje energije iz vetra u Velikoj Britaniji u 2014. takođe bilo rekordno. Navodi se da su vetroturbine isporučile 9,3% struje a ukupna proizvodnja porasla je za 15% na godišnjem nivou, na 28,1 TWh.
Obnovljivi izvori dominiraju u Nemačkoj
Za nemački projekat zelene energije "Energetska prekretnica" (Energiewende) 2014. je bila uspešna godina i, pokazao je novi izveštaj, obnovljivi izvori prvi put su predvodili u proizvodnji energije, piše Euraktiv Nemačka.
Obnovljivi izvori bili su u 2014. najvažniji deo energetskog miksa Nemačke sa udelom od 27,3% i preuzeli su od lignita poziciju "najvažnijeg" energenta, pokazuju podaci iz izveštaja koji je predstavio berlinski institut Agora energetska prekretnica.
Istovremeno je, kako se navodi u izveštaju, potrošnja energije u 2014. smanjena za 3,8% u odnosu na 2013. To je, smatraju analitičari, znak da ulaganja u uređaje i opremu koji štede energiju daju rezultate, s ozbirom da je rast ekonomije bio 1,4%.
Zahvaljujući razvoju na polju obnovljive energije i potrošnje energije, proizvodnja energije iz antracita u 2014. je smanjena na najniži nivo od devedesetih godina. Uz blagu zimu 2013/14, to je doprinelo znatnom smanjenju emisije ugljen dioksida (CO2) energetskog sektora. Emisija CO2, kako se navodi, od 1990. je bila niža nego 2014. godine samo jednom.
U 2014. godini velikoprodajna cena struje na Lajpciškoj berzi pala je na rekordni minimum od 33 evra za MWh u poređenju sa 38 evra u 2013. Zato je nemačko tržište energije bilo veoma atraktivno za susedne zemlje koje su uvezle 34,1 TWh struje ili 5,6% ukupno proizvedene energije u Nemačkoj. Bio je to novi rekord i izvoz je bio za 0,3 TWh veći nego 2013.
Takođe je zaustavljen trend rasta cena energije i cene za domaćinstva, kao i komercijalne kupce i industriju, smanjene su za 2015. u poređenju sa 2014. Tome su delom doprinele i niže naknade za obnovljivu energiju za 2015. nego za 2014. i činjenica da su mnoge energetske kompanije odlučule da korist od nižih naknada prebace na potrošače.
Izvor: EurActiv.com
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|