Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Snižena prognoza ulaganja u čistu energiju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
Rast ulaganja u obnovljivu energiju širom sveta, posebno u razvijenim zemljama, usporava, delom zbog politike neizvesnosti i rizika kod povezivanja na mrežu. Do kraja decenije ulaganja će biti za 20 milijardi dolara godišnje manja nego što se ranije prognoziralo, poručili su iz Međunarodne organizacije za energiju (IEA). Usporavanje rasta se očekuje kod svih obnovljivih izvora, osim solarne energije. U Agenciji, ali i brojnim organizacijama, smatraju da će za dalji razvoj sektora obnovljive energije u svetu od ključnog značaja biti stabilna regulativa i dugoročni planovi koji će investitorima doneti izvesnost.
Ulaganja u kapacitete za proizvodnju "čiste" energije nastaviće da rastu i 2020. će dostići 1,61 hiljadu milijardi dolara. Međutim, navodi Agencija u prvom izveštaju o globalnim perspektivama, ulaganja u proizvodnju energije iz vetra, Sunca i biomase do kraja decenije biće u proseku 230 milijardi dolara godišnje ili za 20 milijardi manja nego u 2013. godini. To će biti posledica pada troškova za tehnologiju i smanjenja tempa rasta sektora.
Agencija prognozira da će proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora rasti po 5,4% godišnje, na 7.310 teravat sati (TWh) 2020. godine, što je za 0,6% manje nego u prognozi iz 2013. godine. Nova prognoza za 2018. godinu je samo 5.505 TWH prema pre godinu dana očekivanih 6.850 TWh.
Prognoze rasta smanjene su za sve obnovljive izvore energije osim za solarnu, kod koje će rast podsticati pad cene tehnologije i brzo postavljanje novih kapaciteta u zemljama van Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Zbog manjeg rasta obnovljivog sektora, sve je veći rizik da se ne ispune globalni klimatski ciljevi, upozoravaju iz Agencije ističući da politika neizvesnosti u sektoru i problemi sa povezivanjem na mrežu koče razvoj obnovljive energije.
Agencija je i ranije objavljivala slična upozorenja, međutim, u izveštaju iz 2013. navela je da je rast sektora obnovljive energije na dobrom putu za ispunjavanje klimatskih ciljeva.
Zemlje OECD, nakon decenije brzog rasta "čiste" energije, sada ulaze u period sporijeg ali stabilnog godišnjeg rasta do kraja decenije.
Evropi Agencija savetuje da zadrži regulativu koja nudi izvesnost naknada, da prelazi na šeme nižih podsticaja, kao i da poveća stepen povezivanja energije iz različitih izvora na mrežu.
Obnovljivi sektor će nastaviti da predvode zemlje izvan OECD u kojima će, kako se očekuje, biti izgrađeno oko 70% novih kapaciteta između 2013. i 2020, delom zahvaljujući i dugoročnim politikama.
Na planu transporta Agencija navodi da globalna proizvodnja biogoriva mora da bude utrostručena a da potrebe za tim gorivom treba da budu 22 puta veće da bi se do 2025. ispunili klimatski ciljevi. Međutim, kako se ukazuje u izveštaju, podrška biogorivu se smanjuje zbog potrebe da se obezbede održivi izvori sirovina. Kada je reč o toj industriji u Evropskoj uniji, čeka se na usvajanje predloženog propisa o promeni namene zemljišta.
Background EU je postavila obavezujuće ciljeve da do 2020. smanji emisiju ugljen dioksida (CO2) za 20% i poveća udeo obnovljivih izvora energije za isto toliko u poređenju sa nivoom iz 1990. godine.
Postavljen je i cilj povećanja energetske efikasnosti za 20% ali on nije pravno obavezujuć.
Kada bi se taj cilj ostvario, emisija CO2 bila bi automatski smanjena za 25%, ili za pet procentnih poena iznad postavljenog cilja, navedeno je u mapi puta za ekonomiju sa manje ugljenika iz marta 2014.
"Troškovi se vremenom smanjuju. Mnogim obnovljivim izvorima više nisu potrebni izdašni podsticaji. Obnovljivom sektoru je potrebnije tržište koje će obezbediti razuman i predvidiv povraćaj investitorima", ocenila je direktorka Agencije Marija van der Huven (Maria van der Hoeven), preneo je EurActiv.com.
Sa direktorkom Agencije slažu se u Evropskom udruženju za energiju vetra (EWEA) gde ističu da "bez stabilne regulative, dugoročnih planova podsticaja na nacionalnom nivou i snažne posvećenosti evropskih lidera ciljevima za obnovljivu energiju do 2030, investitori neće dobiti predvidivost koja im je potrebna".
"Tehnologija postoji i sve je jevtinija ali ostaje pitanje pod kojim uslovima i to je ono što predstavlja rizik (za ulagače u obnovljive izvore). Ključna je izvesnost i zato nam je potreban zakonski okvir koji će dati smernice ne samo za pet, nego za sledećih 20 godina", navodi Udruženje.
Imke Libeke (Imke Lübbeke) iz Svetskog fonda za prirodu Evropa (WWF Europe) upozorava da će narednih godina postepeno biti isključen značajan deo sadašnjih evropskih energetskih kapaciteta.
"To nameće pitanje šta će ih zameniti. Samo jasna i stabilna politika na planu emisije gasova sa efektima staklene bašte, obnovljivih izvora i energetske efikasnosti za period posle 2020. može da ojača poverenje investitora u ulaganja u 'čistu' energiju", istakla je Libeke.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|