Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U Parizu ograničen saobraćaj zbog zagađenja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
U Parizu i okolnim naseljima građani sa neparnim registarskim tablicama 23. marta ne mogu da voze automobil. Ova mera naizmeničnog saobraćaja, koja podrazumeva da parnim danima u nedelji voze samo automobili sa parnim tablicama a neparnih sa neparnim tablicama, uvedena je kako bi se smanjilo zagađenje. Građanima je na raspolaganju besplatan javni saobraćaj i javni bicikli, a preporučeno im je između ostalog i da organizuju zajednički odlazak automobilima. Naizmenični saobraćaj primenjuje se od 80-ih godina 20. veka u nekoliko zemalja, poput Italije i Grčke. Ovo je treći put da se primenjuje u Parizu, a odlučeno je da mera neće biti produžena na 24. mart.
Pored ograničenja u pogledu registarskih tablica, vozači moraju i da smanje brzinu sa 20 kilometara na čas u odnosu na ograničenje.
Za kontrolu je angažovano 750 policajaca, a kazne su 22 evra ukoliko se plati odmah, ili 35 evra ukoliko se plaćanje odloži.
Uprkos intenzivnoj promociji ove mere tokom vikenda, nisu svi spremni da je poštuju.
"Ja radim i nemam vremena da gubim na to", odgovorio je vozač automobila sa parnim tablicama zatečen na semaforu dok je čekao zeleno svetlo.
Odluka, doneta nakon žestokog sukoba između gradske opštine Pariz i države, odnosi se na glavni grad i 22 prigradske opštine.
Snage reda su predvidele 100-ak konrolnih tačaka unutar Pariza, na ulazu u grad, kao i na velikim saobraćajnicama ka gradu. Cilj kontrola je da se spreče teška teretna vozila da uđu u grad, već se preusmeravaju da idu zaobilaznicama.
Teško zagađenje
Telo za nadzor kvaliteta vazduha Erparif (Airparif) upozorava da je zagajenje i dalje na izuzetno visokom nivou.
Odluka produženju mere donosi se u zavisnosti od novih prognoza Erparifa. Kako je preneo AFP, odlučeno je da ne bude produžena, pa će 24. marta ponovo moći sva vozila da saobraćaju.
Mera je uvedena sedmog dana povećanog zagađenja sitnim česticama.
Meru već više dana traže gradonačelnica Pariza iz Socijalističke partije Ana Idalgo, kao i aktivisti za zaštitu životne sredine. Oni ukazuju na visok nivo ovih čestica, koje izazivaju rak, bolesti disajnih puteva, kardiovaskularne bolesti i alergije.
Sa druge strane, na račun ministarke ekologije Segolene Roajal upućene su kritike da je isuviše oklevala da uvede ovu meru. Ona se branila rekavši da je reč o odluci kojom se ograničavaju slobode i da je zato neoophodno doneti je uz poštovanje načela pravne države.
"Ne treba mešati brzinu i ishitrenost", kazala je ona.
Izuzeci i olakšice
Građanima je tokom trajanja ove mere na raspolaganju besplatan javni saobraćaj.
Pored toga, mogu tokom dana besplatno koristiti javne bicikle ukoliko im vožnja traje do 30 minuta, dok je prvi sat iznajmljivanja javnog automobila na struju besplatan.
Predviđeni su i izuzeci, tako da bez obzira na registarske tablice mogu da saobraćaju takozvana čista vozila, odnosno električna, hibridi i na gas, kao i automobili u kojima su najmanje tri osobe i vozila koja obavljaju uslužnu javnu delatnost, poput hitne pomoći, vatrogasaca, bezbednosnih snaga, pogrebnih vozila...
Izuzeta su i vozila za snabdevanje stanovništva hranom i vodom, kao i vozila javnog transporta poput takisja, turističkih automobila sa vozačem, školska vozila, ali i neka službena vozila firmi, poput novinarskih.
Laka teretna vozila i kombije do 3,5 tona takođe mogu da saobraćaju, kao i vozila registrovana u inostranstvu.
Naizmenični saobraćaj i u Grčkoj, Italiji
Naizmenični saobraćaj se od 80-ih godina 20. veka primenjuje u više gradova u Evropi u situacijama povećanog zagađenja. Međutim, pokazalo se da ovu meru vozači mogu da zaobiđu.
Atina je ponir u ovom pogledu, jer se naizmenični saobraćaj tu primenjuje od 1982. godine na površini od 23 kilometara kvadratnih. Ova mera sprovodi se zbog višedecenisjkih problema zagađenja u Atini, koja je jedan od najzagađenihih gradova u Evropi sa oblakom finih čestica.
Za 30 godina primene ove mere, međutim, kako je svojevremeno preneo francuski list Figaro, nisu postignuti veliki rezultati. Taksisti, koji u značajnoj meri utiču na zagađenje, uspeli su da izdejstvuju pravo da saobraćaju nezavisno od tablica, a mnogi građani su zabranu "zaobišli" tako što su kupili drugi automobil, polovan, kako bi "pokrili" i parne i neparne dane.
Mera se primenjuje od kraja 80-ih godina i u nekim italijanskim gradovima, poput Breše, Milana, Bolonje, Torina, Napulja i Rima.
Suočene sa ograničenjima ove mere, italijanske vlasti uvele su i dodatne mere, poput povećanja kapaciteta za parking na ulazu u gradove, ali i uspostavljanja sistema naplate za ulaz u istorijski centar grada,.
U Parizu je mera do sada primenjena dva puta - 1997. godine i u martu 2014.
Izvor: AFP i S.V.
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|