Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Lokalne samouprave krše medijske zakone
|
|
|
Objavljeno : 02.06.2016. |
|
|
|
|
|
|
Veliki broj lokalnih samouprava u Srbiji kršio je medijske zakone pri raspisivanju konkursa za sufinansiranje javnog interesa u sferi informisanja, a mnoge od njih nisu ni raspisale konkurse, rečeno je 2. juna na predstavljanju Bele knjige o toj tematici. Bilo je raspisano ukupno 212 konkursa na svim nivoima, za finansiranje veće od dve milijarde dinara.
"Od 167 lokalnih samouprava koje su posmatrane, mnoge od njih su pokazale neverovatnu kreativnost u zaobilaženju zakona", rekao je predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Nedim Sejdinović.
Zaključak je da se taj proces mora unaprediti kroz promenu podzakonskih akata, a Sejdinovć je rekao da Medijska koalicija čvrsto veruje da će morati da dodje i do izmene medijskih zakona.
"Imamo veoma ozbiljne probleme sa medijskim slobodama i situacija je danas gora nego 2014. godine, kada su zakoni doneti. Ali, izlazak države iz medija i konkursno finansiranje su temelji koji moraju ostati. Ovo što se sada dešava je posledica nepoštovanja zakona i odbijanja države da izadje iz vlasništva u medijima", kazao je Sejdinović.
Bilo je raspisano ukupno 212 konkursa na svim nivoima, za finansiranje veće od dve milijarde dinara.
Najveći problemi su u najvećim gradovima, a Sejdinović je izrazio bojazan da će i manje lokalne samouprave krenuti u kršenje zakona po ugledu na velike gradove.
Konkurse nisu raspisale 42 lokalne samouprave za šta se "kao razlozi navodi nedostatak sredstava, a pojedine lokalne samouprave tvrde da nisu u obavezi da raspisuju konkurse", rekao je Sejdinović i dodao da je u proseku oko jedan odsto lokalnih budžeta izdvajano za konkursno finansiranje.
U čak 70% raspisanih konkursa uočene su nepravilnosti različite vrste, a Sejdinović je kao primer naveo Novi Pazar koji je izdvojio 170 miliona dinara, dok je Ministarstvo kulture izdvojilo 250 miliona.
"Reklo bi se da vlast u Novom Pazaru izuzetno brine o javnom informisanju, ali je ogroman procenat ovog novca otišao jednom mediju, koji je privatizovan", kazao je Sejdinović.
Naveo je da je Medijska koalicija u 92 lokalne samouprave imala predstavnike u komisijama, dok su u pojedinim gradovima i opštinama članove komisije predlagala novinarska i medijska udruženja "koja ne daju znake života, sem što predlažu članove udruženja".
Sanja Stanković iz Medijskog odeljenja Misije OEBS-a u Srbiji kazala je da lokalne samouprave treba da se ugledaju na način kako konkurse raspisuje i sprovodi Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
Medijska analitičarka Žužana Serenčeš kazala je da rezultati monitoringa pokazuju da su nužni nadzor i kontrola javnog novca u sufinansiranju javnog interesa u sferi informisanja.
Predstavnica Lokal presa Snežana Milošević je za 10. jun najavila protest novinara u Kragujevcu jer gradka vlast nije ni raspisala konkurs i jer favorizuje jedan medij.
Predsednik Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Srbije Miroslav Tadić rekao je da pojedini gradovi i opštine odbijaju bilo kakvu saradnju s Medijskom koalicijom, strukom i s predstavnicima civilnog društva.
Bela knjiga konkursnog sufinansiranja javnog interesa u sferi javnog informisanja obuhvata period od aprila 2015. do aprila 2016. godine i pripremljena je uz podršku ambasada Australije i Velike Britanije.
Medijsku koaliciju čine Nezavisno udruženje novinara Srbije, Udruženje novinara Srbije, NDNV, Lokal pres i ANEM.
Izvor: Beta
Foto: Medija centar
Povezani sadržaj
|
|
|