Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Protest novinara mađarskih listova zbog političkih pritisaka
|
|
|
Objavljeno : 08.07.2016. |
|
|
|
|
|
|
Novinari listova na mađarskom jeziku Mađar so i Het nap održali su 7. jula protest sa koga su poručili čelnicima Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) i Mađarskog nacionalnog saveta (MNS) da neće pristati na političke pritiske. Oni su organizovali protest zbog, kako su naveli, političkih pritisaka koje SVM sprovodi kroz MNS pokušavajući da u potpunosti preuzme kontrolu u tim listovima time što će uskratiti novinarima mogućnost da učestvuju u procesu izbora glavnog i odgovornog urednika.
Za novinare Madjar soa i Het napa, čiji je osnivač MNS kojim trenutno upravlja SVM, sporna je namera da se izmeni način izbora glavnog i odgovornog urednika listova, odnosno da se onemogući učešće novinara u tom procesu.
Do sada, nakon raspisanog konkursa za izbor glavnog i odgovornog urednika i predstavljanja programa kandidata, redakcije tih novina tajnim glasanjem su se izjašnjavale o glavnom uredniku. Njihov predlog upućivan je Mađarskom nacionalnom savetu koji je, takođe tajnim glasanjem, birao urednika.
Bivši glavni urednik Mađar soa Peter Kokai rekao je na protestu da broj od oko 150 okupljenih građana pokazuje da im nije svejedno šta se događa sa medijima, odnosno "s njima samima" i dodao da se MNS posle 30 godina "drznuo" da promeni akt, koji se odnosi na javne servise. Na taj način, rekao je Kokai, oni "kopaju vlastiti politički grob".
Kokai, koji je ujedno i odbornik organizacije Mađarski pokret (MP) u Skupštini opštine Senta, prošle nedelje je otpušten iz tog lista zbog, kako je navedeno u obrazloženju, "obavljanja privatnih poslova".
On je ranije rekao za Udruženje novinara Srbije (UNS) da se predloženim promene Statuta sva ovlašćenja za izbor urednika daju takozvanom Telu ovlašćenih lica koje u okviru ovih medija deluje kao Upravni odbor. "Sva vlast se prebacuje tom telu koje je produžena ruka Saveza vojvođanskih Mađara, i to je suština", rekao je Kokai UNS-u.
Nezadovoljni novinari su predali posle protesta zahtev Mađarskom nacionalnom savetu da sa dnevnog reda sednice skinu tačku o izmeni Statuta čijim bi usvajanjem novinarima bilo onemogućeno da se izjašnjavaju o imenovanju glavnih urednika.
"Zdrav um ne traži nikakvo obrazloženje za naš zahtev. Znamo o čemu se radi, menja se Statut, a znamo i zbog čega. Cilj je da se u potpunosti okupiraju redakcije Mađar soa i 'Het napa'", rekla je za agenciju Beta novinarka Mađar soa Margareta Tomo.
Tomo je kazala da je svesna da će Mađarski nacionalni savet usvojiti odluku o promeni Statuta, ali je dodala da su protest morali održati "zbog sebe i zbog novinarske profesije", i dodala da je strah jedan od osnovnih razloga što i drugi nisu došli pred Dom Mađara u kome se nalazi i sedište tog saveta.
Glavni urednik Het napa Viktor Tomek rekao je da je posle prošlonedeljne sednice MNS-a jedan većnik rekao da je vreme samoupravljanja prošlo i poručio novinarima dva lista da "kome se ne dopada, neka ode".
"Ovde smo zato da bismo delom informisali Odbor za informisanje MNS-a, a delom i dotičnog većnika da su, ako još ne zna, mnogi već otišli, a mnogi se spremaju otići. Tu smo jer mislimo da se na svaki način moramo izboriti za svoju istinu", kazao je Tomek.
On je dodao i da sve dok novinari ne budu hrabri da iznesu svoje mišljenje neće biti u stanju ispuniti zadatak koji im je poveren i apelovao na MNS da još jednom preispita svoju odluku i ne ostavi novinare bez mogućnosti da iznesu svoje mišljenje.
Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Nedim Sejdinović rekao je da situacija u medijima u Srbiji nikada nije bila gora i da vlast u Srbiji podseća na "najezdu skakavaca" koja izjeda sve preostale institucije.
NDNV smatra da se SVM u manjinskoj medijskoj sferi ponaša skoro identično kao njegov "veliki brat, odnosno Srpska napredna stranka (SNS) u većinskoj".
Protest su podržali i predstavnici Udruženja vojvođanskih mađarskih novinara, Udruženja novinara Srbije, Društva novinara Vojvodine (DNV) ogranci Granskog sindikata Nezavisnost iz više gradova, kao i članovi Drame na mađarskom subotičkog Narodnog pozorišta.
"UNS i DNV smatraju da je ovo još jedan pritisak na slobodu medija od Mađarskog nacionalnog saveta, odnosno političke stranke Savez vojvođanskih Mađara koja ima odlučujući uticaj na rad ovog tela", dodaje se u saopštenju tih udruženja.
Pre dve nedelje 14 novinara lista Mađar so je u otvorenom pismu javnosti napisalo da se u tom listu odvija proces koji svedoči o veoma lošim namerama SVM u sferi informisanja, ali i o ozbiljnim nedostacima u medijskim i drugih zakona koji se odnose na informisanje na manjinskim jezicima.
Početkom jula usledio je i kontroverzan otkaz Kokaiju. U rešenju o otkazu u koji je Beta imala uvid, navedeno je da za njegovo putovanje u Budimpeštu, gde je prisustvovao i jednoj pres konferenciji, neposredni rukovodilac nije izdao radni zadatak.
"Ja sam 12. maja već stupio na funkciju odbornika MP u Senti i nikako ne dolazi u obzir da sam ja obavljao private poslove, već sam bio na javnoj funkciji tamo, a sa druge strane sam obavio jedan intervju i marketinške poslove vezane za 'Mađar so', što mi je i u opisu radnog mesta", kazao je Kokai.
Na pitanje da li po njegovom mišljenju novinar istovremeno može biti na fukciji odbornika, Kokai je rekao da Mađarski pokret "nije politička, nego civilna organizacija koja je učestvovala na izborima".
Urednik portala Autonomija, na mađarskom jeziku, i nekadašnji glavni i odgovorni urednik lista Mađar so, Čaba Presburger izjavio je u junu da ne vidi da je moguće očuvati medije na mađarskom jeziku od političkih pritisaka koje pojedini novinari trpe od SVM.
Presburger je svojevremeno takođe bio smenjen sa mesta glavnog i odgovornog urednika Mađar soa, a tadašnji predsednik MNS koji je sada jedan od osnivača organizacije Mađarski pokret (MP) Tamaš Korhec rekao je 7. jula da je pogrešio što je pre pet godina, učestvovao u njegovoj smeni.
Izvor: Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|