Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Članstvo u komisijama prilika za duple zarade u javnom sektoru
|
|
|
Objavljeno : 13.07.2016. |
|
|
|
|
|
|
Državna revizorska institucija (DRI) 13. jula je upozorila da se stotine miliona dinara poreskih obveznika troši na plaćanje komisija i radnih tela u javnom sektoru bez jasnih kriterijuma i kontrole njihovog rada i da njihovi članovi uglavnom dobijaju naknade za posao za koji već primaju redovnu zaradu. Podaci koje je revizorima dostavio 191 budžetski korisnik pokazuju da je bilo formirano 6.860 komisija i drugih radnih tela. Prosečno se po članu komisije isplaćuje oko 53.000 dinara. DRI je preporučila vladi da u javnom sektoru utvrdi i preispita broj stalnih radnih tela i obaveže korisnike javnih sredstava na transparentno izveštavanje dok se korisnicima budžetskih sredstava preporučuje da prilikom osnivanja komisija jasno definišu njihov cilj, broj članova, rok za zavšetak posla, visinu naknada.
U izveštaju DRI o reviziji svrsishodnosti poslovanja "Opravdnost formiranja komisija i drugih stalnih i privremenih radni tela u javnom sektoru" navedeno je da ne postoji evidencija o komisijama i da njihovi osnivači najčešće nisu utvrdili rok završetka posla, zbog čega one rade godinama.
"Ne postoje ili nisu precizirani kriterijumi za osnivanje komisija, broj članova i visinu nakande za rad u komisijama, što stvara rizik od prekomernog trošenja sredstva. Rukovodioci organa koriste diskreciono pravo u određivanju naknada, što dovodi do velikih razlika u načinu obračuna i visini naknada", rekao je na konferenciji za novinare predsednik DRI Radoslav Sretenović.
On je istakao da često rukovodioci formiraju komisije za obavljanje istih ili sličnih poslova koji su u nadležnosti korisnika budžetskih sredstava, tako da se isti posao dva puta plaća, a dešava se da se formiraja i dve komisije sa istim ili sličnim zadatkom.
DRI je kontrolom opravdanosti formiranja komisija u javnom sektoru u 2014. godini obuhvatila 14 korisnika budžetskih sredstava, među kojama su Generalni sekretarijat Vlade, ministarstva prosvete, pravde i finansija, tri grada i sedam opština.
Na osnovu podataka koje je državnim revizorima dostavio 191 budžetski korisnik utvrđeno je da je bilo formirano 6.860 komisija i drugih stalnih i povremenih radnih tela od čega su članovima 2.610 komisija isplaćene naknade u ukupnom iznosu 904,6 miliona dinara.
Najveći iznos naknada isplaćen je u lokalnim samoupravama, oko 507 miliona dinara, a u ministarstvima približno 304 miliona dinara. Prosečno je po članu komisije isplaćeno oko 53.000 dinara. Ti podaci odnose se na 2% korisnika budžetskih sredstava.
Vrhavni državni revizor Sektora za reviziju svrsishodnosti poslovanja Svetlana Toma Anokić je kazala da su pojedini predsednici opština u kojima je obavljena kontrola priznali da su određene komisije formirane da bi se podmirili politički i stranački apetiti, kao i da je to prilika da se dodatno plate stručnjaci koji nisu zadovoljni redovnim primanjima u javnoj službi.
Ona je navela primer da u opštini Pećinci postoji sedam ili osam komisija zaduženih za izbeglice, da su u Bačkom Petrovcu naknade primali članovi komisija za uništavanje pečata koja je zasedala samo pola sata, a da je u Kovinu komisiji za popis nepokretnosti, što je redovan posao lokalnih samouprava, isplaćeno 454.000 dinara.
DRI je Vladi Srbije preporučila da u javnom sektoru utvrdi i preispita broj stalnih radnih tela, broj njihovih članova i pravo na naknadu i da normativno uredi tu oblast, kao i da obaveže korisnike javnih sredstava da na transparentan način izveštavaju i objavljuju podatke o stalnim i povremenim radnim telima.
Korisnicima budžetskih sredstava preporučeno je da prilikom osnivanja komisija jasno definišu njihov cilj i zadatak, broj članova, rok zavšetka posla i visinu naknada, ali i da preispitaju potrebu plaćanja i visinu naknada za rad u komisijama.
Opravdanost osnivanja komisija u javnom sektoru je treća revizija svrsishodnosti poslovanja koju je uradila DRI, a prethodne dve su bile o korišćenju službenih vozila i raspolaganju državnom imovinom.
Naredna revizija svrsishodnosti obuhvatiće sopstvene prihode direktnih i indirektnih budžetskih korisnika.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|