Projekat podržali

Sponzori mreže
|
DRI: Nedovoljno efikasno upravljanje finasijama na lokalnom nivou
|
|
|
Objavljeno : 29.05.2015. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Radoslav Sretenović ocenio je 29. maja da upravljanje javnim finansijama na lokalnom nivou u Srbiji nije dovoljno efikasno, zbog čega je najavio da će poslovanje lokalnih samouprava ubuduće biti kontrolisano svake dve ili tri godine. On je na skupu o unapređenju upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou posebno istakao nepravilnosti u oblasti izdavanja poslovnog prostora. Na skupu je ukazano i na nedovoljno efikasnu internu finansijsku kontrolu na lokalu, kao i na potrebu većih kazni za nenamensko korišćenje budžetskih sredstava.
"Situacija nije sjajna. Ključni problemi u upravljanju finansijama na lokalnom nivou ogledaju se u nedovoljno efikasnom korišćenju javnih sredstava, neefikasnom upravljanju javnom imovinom, nedovoljnom poštovanju zakona, propisa i procedura, što ukazuje na odsustvo javne odgvornosti", rekao je Sretenović.
On je na otvaranju skupa o unapređenju upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou posebno istakao nepravilnosti u oblasti izdavanja poslovnog prostora u zakup, zbog čega je, kako je dodao, neophodno da Ministarstvo finansija napravi uputstvo za procenu imovine, kako bi se standardizovao način procene njene vrednosti, a imovina bila identifikovana i evidentirana u poslovnim knjigama.
Sretenović je dodao i da se značajan iznos javnih prihoda naplaćuje izvan budžeta lokalnih vlasti, čime se izbegava budžetska kontrola, poput poveravanja naplate parkinga javnom preduzeću.
"Potrebno je regulisati i pitanje plata za izabrana, imenovana, postavljena i zaposlena lica u gradskim opštinama, pošto to pitanje nije regulisano na jasan način sadašnjim propisima", kazao je on i dodao da je regulacija neophodna i kod subvencija, koje nisu obuhvaćene nijednim propisom.
Sretenović je upozorio i da interna finansijska kontrola na lokalnom nivou u većini slučajeva nije obavljala poslove iz svoje nadležnosti ili je uopšte nije ni bilo. "Kada ovakav sistem kontrole bude zaživeo, predstavljaće prvi stepen odbrane od nenamenskog i neracionalnog korišćenja budžetskih sredstava", istakao je on.
Prema njegovim rečima, razlog za podnošenje većine krivičnih prijava DRI protiv pojedinaca u lokalnim samoupravama, jeste preuzimanje obaveza iznad iznosa određenih raspodela koje su im odobrene za određene namene u budžetskoj godini.
Sretenović je podsetio i da je prvi izveštaj o reviziji finansijskih izveštaja završnih računa budžeta lokalnih samouprava DRI objavila 2011. godine, a da je do sada objavljeno 86 izveštaja o reviziji.
Predsednik Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) Zoran Perišić kazao je da ta organizacija učestvuje u realizaciji projekta jačanja mehanizama odgovornosti u javnim finansijama čiji je cilj da unapredi efikasnost javnih finansija na nacionalnom i lokalnom nivou, uz razvijanje mehanizama odgovornosti i transparentnosti u trošenju budžetskih sredstava.
Perišić je istakao značaj DRI, kao jedne od ključnih kontrolnih institucija u zemlji, i založio se za veće kazne za nenamensko korišćenje budžetskih sredstava, navodeći kao primer neadekvatne kazne slučaj iz Niša iz 2010. godine, kada je za 1,1 milijardu dinara nepropisno utrošenih sredstava naplaćena kazna od 980.000 dinara.
On je naglasio da je neophodno unapređenje upravljanja javnim finansijama lokalnih samouprava, kao i programsko budžetiranje, jer će se 70% propisa i standarda EU primenjivati u na lokalnom nivou.
Državni sekretar u Minstarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak najavio je da će njegovo ministarstvo ovih dana dobiti prve rezultate analize primene zakona o rokovima plaćanja privrede i državnih instutucija, dodajući da su prvi pokazatelji na nivou lokalnih samouprava "poražavajući".
Bošnjak je rekao da očekuje da će izmene Zakona o lokalnoj samoupravi bolje regulisati odnose mesnih zajednica i lokalnih samouprava, odnosno da se odliv sredstava svede na minimum.
Lokalne samouprave i pored zabrane zaposlile više od 900 ljudi
Bošnjak je, u pauzi skupa o unapređenju upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou, rekao novinarima da je u lokalnim samoupravama u Srbiji, od stupanja na snagu zabrane zapošljavanja u javnom sektoru 2013. godine, do sada odobreno zapošljavanje na neodređeno vreme nešto više od 900 ljudi.
On je kazao da su nadležne institucije sankcionisale svako kršenje propisa o zapošljavanju u javnom sektoru koje je prijavljeno na vreme, ali nije naveo koliko je takvih slučajeva bilo.
Bošnjak je podsetio i da je u lokalnim samoupravama utvrđen višak od 4.500 zaposlenih i da su u rešenje o ograničenju maksimalnog broja zaposlenih na lokalnom nivou prvi put ušla sva tri segmenta uprave - radnici u administraciji, u javnim službama i javno-komunalnim preduzećima.
"Uočeno je i da u lokalnim samoupravama veći problem predstavlja struktura zaposlenih, odnosno koji kadrovi rade na kojim radnim mestima, nego da li je u pitanju prekomeran broj", kazao je Bošnjak.
Na pitanje novinara koji će biti kriterijumi za otpuštanje, on je naveo da "lokalne samouprave u skladu sa Ustavonm imaju samostalnost u odlučivanju po kojim kriterijumima će biti određivano ko je višak"."Mi smo im dali samo zakonski okvir, a u skladu sa lokalnim politikama i potrebama one će i dati kriterijume", rekao je Bošnjak.
Bošnjak je ukazao i da su disproporcije plata zaposlenih u lokalnim samoupravama velike."Pojedine opštine su striktno primenjivale postojeća zakonska rešenja i ograničenja, ali pojedini predsednici opština, da li sopstvenim odlukama ili stimulisani od svojih administracija, dodavali su različite dodatke zaradi", kazao je on.
Bošnjak je naveo da se zbog toga plata predsednika opština kreće od 76.000 do više od 150.000 dinara.
"Nije uvek veličina, ni budžeta, ni grada adekvatno pratila ove velike plate. Odgovornost za veći broj građana i veći budžet treba da bude adekvatno nagrađena, ali u praksi se to nije u potpunosti sledilo, jer postoje male lokalne samouprave gde su predsednici opština imali velike plate", rekao je Bošnjak.
Izvor: Beta
Foto: Beta
 Povezani sadržaj
|
|
|