U Srbiji 72% građana smatra da je korupcija rasprostranjena u policiji, dok 54% ima poverenja u policiju, rečeno je 1. septembra na predstavljanju istraživanja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP). Petina građana misli da policija štiti interese političkih partija, a 37% da je policija servis građana. Građani su za policajke rekli da su lepe, šarmantne, ljubazne i profesionalne, a za policajce da su korumpirani, hrabri i smeli.
Aurelija Đan iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kazala je da građani smatraju da je saobraćajna policija najkorumpiranija, i to najverovnije zbog toga što imaju najviše kontakta sa njom.
"Sledeće godine ćemo dublje ispitivati korupciju, ali teorija je da su građani prihvatli korupciju kao deo života, jer nema pomaka u borbi proti nje", rekla je Đan.
Ona je dodala i da ispitanici smatraju da je Agencija za borbu protiv krupcije najvažnija karika u borbi protiv korupcije, dok 17% anketiranih smatra da su za to presudni "politička volja" ministra unutrašnjih poslova i unutrašnja kontrola policije.
"Građani su spremni da prijave korupciju, ali ne i da ostavljaju lične podatke", rekla je Đan.
Istraživanje je pokazalo visoku percepciju politizacije policije: 21% ispitanika smatra da policija štiti interese političkih partija, 13% da štiti interese Vlade i 13% smatra da štiti interese ljudi u vrhu policije, dok 37% smatra da je policija servis građana.
Tokom istraživanja prvi put registrovana je rodna percepcija koja je pokazala da građani smatraju da su policajke lepe, šarmantne, ljubazne i profesionalne, a da su policajci korumpirani, hrabri i smeli.
Kada se radi o regionu, podaci su veoma slični, pokazalo je istraživanje obavljeno u Bosni i Hercegovini, Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori.
Pravnica Centra Sofija Mandić rekla je da je međutim ima razlike u stavu prema zdravstvu, pravosuđu, tužilaštvu, u koje građani imaju poverenje.
Iako nije bilo u fokusu istraživanja, anketa je pokazala da građani imaju najviše poverenja u obrazovni sistem, a da su zdravstvo, sudstvo i tužilaštvo najkorumpiraniji.
Najmanje poverenja građani imaju u tržišnu inspekciju, sudstvo, Skupštinu, carinu, ali i u medije koje su označili i kao krumpirane.
Istraživanje je obavljeno u aprilu 2016. na uzorku od 1.000 ispitanika u celoj Srbiji i Kosovu, u okviru regionalnog istraživanja "Puls integriteta i poverenja policija na Zapadnom Balkanu".