Srbija u proteklih šest godina, uprkos stvaranju niza antikorupcijskih institucija, stagnira u borbi protiv korupcije, izjavio je predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati. On je ocenio da je javna uprava i dalje preglomazna, nekompetentna i partijski podeljena upozorivši istovremeno na "desant diletanata" na ključna mesta u državnoj administraciji. Kada je reč o finansiranju izbornih kampanja stranaka, Transparentnost predlaže da se izmenama Zakona o finansiranju političkih aktivnosti otklone pravne praznine, poput finansiranja stranaka od trećih lica, vreme vraćanja kredita i izmirenje preuzetih obaveza.
Na predstavljanju rezultata istraživanja o finansiranju predizborne kampanje i borbi protiv korupcije u Srbiji, Goati je rekao da je paradoksalno da Srbija, koja je formirala institucije poput Agencije za borbu protiv korupcije i Državne revizorske institucije, prema indeksu percepcije korupcije stagnira u toj borbi.
Goati je 31. jula na konferenciji u Medija centru u Beogradu rekao da se Srbija po stepenu korupcije pre može uporediti sa zemljama Latinske Amerike nego sa državama zapadne Evrope i da na ukazuje i upravo objavljeno istraživanje koje je sprovela organizacija Transparentnost Srbija.
Predsednik Transparentnosti Srbija je naveo da su vlada i njen potpredsednik Aleksandar Vučić propustili da urade više u stvaranju pravosudnog sistema posle neuspešne reforme pravosuđa u Srbiji.
"Vlada nije učinila ništa ni u reorganizaciji javne uprave. Naprotiv, desilo se da je više stotina ljudi koji nemaju osnovne obrazovne pretpostavke došlo na čelo javne uprave i javnih preduzeća", rekao je Goati i to nazvao "desantom diletanata" na ključna mesta u državnoj administraciji.
Goati je ocenio da je javna uprava u Srbiji i dalje preglomazna, nekompetentna i partijski podeljena.
Njegov kolega iz Transparentnosti Nemanja Nenadić rekao je da u Srbiji postoji velika nesrazmera između onoga što piše u zakonu o finansiranju političkih stranaka u izbornoj kampanji i prakse.
Kao problem je naveo to što Agencija za borbu protiv korupcije još nije završila kontrolu izveštaja stranaka o finansiranju prošle izborne kampanje i što je do sada pokrenuta samo po jedna istraga zbog zloupotrebe javnih sredstava i kupovine glasova.
Kako je naveo Nenadić, gledajući podatke o pokrenutim istragama zbog nezakonitosti u izbornoj kampanji, moglo bi se zaključiti da se Srbija u velikoj meri izborila s korupcijom što, nažalost, nije slučaj.
Transparentnost Srbija, kako je rekao Nenadić, predlaže da se izmenama Zakona o finansiranju političkih aktivnosti otklone uočene pravne praznine poput finansiranja stranaka od trećih lica, vreme vraćanja kredita i izmirenje preuzetih obaveza.
Kako je zaključeno u objavljenom izveštaju Transparentnosti Srbija, mora se obezbediti i veća javnost podataka i pravovremena kontrola izveštaja političkih stranaka o finansiranju izborne kampanje.
"Agencija za borbi protiv korupcije bi trebalo da objavi potpune rezultate kontrole i pokrene prekršajne postupke za sve vrste uočenih prekršaja", piše u izveštaju Transparentnosti.
Potrebno je da Agencija i Državna revizorska institucija prate neizmirene kredite stranaka radi utvrđivanja krajnjeg izvora finansiranja kampanje i eventualne zloupotrebe sredstava za finansiranje političkih partija.
Istraživanje Transparentnosti Srbija finansirala je Ambasada Kraljevine Norveške.