Akcioni plan za borbu protiv korupcije, koji je predstavljen 15. jula, predviđa izmenu više zakona, uključujući zakon o finansiranju stranka i to u roku od šest meseci. Planom se detaljno razrađuje borba protiv korupcije u devet oblasti, odnosno definišu se ciljevi, mere, rokovi i potrebna sredstva. Predstavnici OEBS-a, SAD i EU su na predstavljanju plana pozdravili napore koje Srbija čini u borbi protiv korupcije, kao i akcioni plan, a posebno su ukazali na značaj nezavisnosti pravosuđa u toj borbi. Srbija je prema indeksu korupcije organizacije Transparensi internešenal rangirana na 80. mestu od ukupno 176 država, sa 39 od mogućih 100 poena.
U javnoj raspravi o radnoj verziji akcionog plana za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije ministar pravde Srbije Nikola Selaković kazao je da je akcioni plan realan i da je napravljen tako da svako poglavlje ima jasne odgovore na pitanja ko, šta, kako i kada treba da radi da bi borba protiv korupcije bila uspešna.
"To je prvi put da imamo akcioni plan, da je predlagač Ministarstvo, i da ne ostavlja prostor za nedoumicu kako će doći do nečega", kazao je Selaković i dodao da je na planu radilo 150 organizacija i institucija i da je najstariji član tima imao samo 30 godina.
Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi, šef misije OEBS-a Piter Burkhard i zamenik šefa misije EU u Srbiji Adrijano Martins saglasili su se u oceni da je Srbija postignutim rezultatima dokazala da želi da se izbori protiv korupcije.
Šef Misije OEBS-a je pohvalio tekst Akcionog plana, za koji je rekao da može da služi kao model za druge strategije. "Uveren sam da će posle pet godina rezultati borbe protiv korupcije biti vrlo uspešni", rekao je Burkhart.
Majkl Kirbi i Adrijano Martins su ukazali da borba protiv korupcije neće dati pravi efekat ako sudije i tužioci ne budu samostalni u radu.
Martins je podsetio da su poglavlja 23 i 24, koja se odnose na vladavinu prava i borbu protiv korupcije, ključni za pregovore sa EU i naveo da će se o tome razgovarati tokom predstojeće posete evropskog komesara za proširenje Štefana Filea Beogradu.
"Razgovaraćemo 18. jula o procesima pristupanja. Ovi procesi su izuzetno povezani, procesi reforme pravosuđa, borba protiv korupcije, reforma državne administracije, to je nešto što je komplementarno i o čemu ćemo razgovarati 18. jula", rekao je Martins.
Akcionim planom se detaljno razrađuje borba protiv korupcije u devet oblasti: politike, javnih finansija, privatizacije, pravosuđa, policije, prostornog planiranja i izgradnje, obrazovanja, sporta, zdravstva i medija. Plan sadrži definisane ciljeve, mere koje treba preduzeti, rokove, kao i potrebna sredstva za sprovođenje.
Tako je, na primer, predviđeno da se izmeni Zakon o finansiranju stranaka u roku od šest meseci, kao i Zakon o Državnoj revizorskoj instituciji kako bi se revizijom obuhvatile i političke stranke.
Planira se izmena Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije u roku od godinu dana kako bi se regulisalo poslovanje u sukobu interesa i kako bi se proširio krug onih koji su dužni da dostavljaju izveštaje o imovini.
Vučić: Za 24 privatizacije procesuirano 89 osoba
Prvi potredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je do sada u okviru istraga 24 sporne privatizacije procesuirano 89 osoba koje se sumnjiče da su oštetile budzet za oko 80 milijardi dinara.
Vučić je prilikom predstavljanja Akcionog plana za borbu protiv korupcije u Beogradu precizirao da je podneto 115 krivičnih prijava zbog ostvarene protivpravne imovinske koristi od oko 60 milijardi dinara.
On je najavio da će do kraja godine biti rešeni svi sporni predmeti na koje je ukazala i EU. "Tek nam predstoje sudski postupci, ali mislim da i ovo dovoljno govori o razmerama problema s kojima smo se suočili. Do kraja godine će svi predmeti biti završeni, a ja se bojim da će cifra na kraju biti znatno uvećana", rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, među rezultatima dosadašnje brobe protiv korupcije su i tri uhapšena ministra, 11 direktora javnih preduzeća i nekoliko sudija i tužilaca.
Prvi potpredsednik vlade je naglasio da Akcioni plan omogućava efikasnu kontrolu njegove primene, kao i rezultata u borbi protiv korupcije koji bi trebalo da budu postignuti u narednih pet godina.