Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bolja zaštita u krivičnim postupcima u EU
|
|
|
Objavljeno : 13.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je predstavila paket predloga za dalje jačanje proceduralnih garancija u krivičnim postupcima čiji je cilj da se svim građanima, gde god da su u Evropskoj uniji, obezbedi fer suđenje. Predložene direktive treba da donesu veće poštovanje prezumcije nevinosti i prava okrivljenog da bude prisutan na suđenju, posebnu zaštitu deci suočenoj sa krivičnim postupkom i pristup pravnoj pomoći osumnjičenima i optuženima u ranoj fazi postupka, posebno onima koji podležu evropskom nalogu za hapšenje. U EU se vodi više od devet miliona krivičnih postupaka godišnje.
Predloženi paket direktiva i preporuka, kako ocenjuju u Komisiji, predstavlja još jedan korak ka unapređenju proceduralnih prava i upotpunjuje tri evropska zakona doneta od 2010. godine - o pravu na prevođenje i tumačenje, pravu na informisanje i pravu na advokata.
Novim predlozima unapređuje se princip jednakosti za sve strane i, kada direktive budu usvojene, pomoći će da se ojača uzajamno poverenje u pravosudne sisteme članica EU i time omogući glatko funkcionisanje Evropske zone pravde.
Potpredsednica Evropske komisije i komesarka za pravosuđe Vivijan Reding (Viviane) istakla je da je od 2010. Komisija uspostavila niz proceduralnih prava za sve građane, širom EU, i da je "izgrađen pravi evropski kontinent pravde".
Background Komisija je u martu 2010. načinila prvi korak ka uspostavljanju zajedničkih standarda u krivičnom postupku predloživši propise koji obavezuju da se osumnjičenima pruže usluge tumačenja i prevodilačke. Predlog je usvojen za rekordnih devet meseci a članice su dobile rok od tri godine, umesto uobičajene dve, da počnu da primenjuju propise.
Direktivom o pravu na tumačenje i prevod u krivičnom postupku grantuje se pravo građana da budu ispitani, da učestvuju u raspravi i dobiju pravni savet na maternjem jeziku u svakom trenutku tokom trajanja postupka, na svim sudovima u EU.
Druga direktiva, usvojena 2012, odnosi se na pravo na informacije u krivičnom postupku a treća, iz 2013, na pravo na advokata i pravo na komunikaciju, u slučaju lišavanje slobode, sa trećim licima i konzularnim predstavnicima.
Ocenjuje se da bi bez minimalnih zajedničkih standarda koji obezbeđuju fer postupak pravosudni organi jedne zemlje nerado slali građane na suđenje u drugu članicu EU. Posledica bi bila da se mere EU za borbu protiv kriminala, poput Evropskog naloga za hapšenje, ne primenjuju u punoj meri.
"Novi predlozi će osigurati da građani dobiju pravnu pomoć kada im je najpotrebnija, da osumnjičena deca dobiju posebnu zaštitu i da se osnnovni princip 'nevinosti dok se ne dokaže krivica' poštuje širom EU. Građani će moći da očekuju isti stepen zaštite kada putuju u EU kao i kod kuće", rekla je komesarka za pravosuđe.
Prva predložena direktiva usmerena je na jačanje prezumcije nevinosti svih osumnjičenih ili optuženih građana i pravo da se bude prisutan na sudu u krivičnom postupku. Ta direktiva garantovaće da krivica neće moći da se zaključi nikakvom zvaničnom odlukom ili izjavom pre pravosnažne presude i da će teret dokazivanja biti na tužilaštvu. Takođe se garantuje pravo na odbranu ćutanjem i neće se koristiti protiv osumnjičenog da bi se obezbedila presuda.
Direktiva o specijalnoj zaštiti dece osumnjičene ili optužene za krivično delo osiguraće da deca, koja zbog svojih godina ulaze u ranjivu grupu, obavezno imaju pristup advokatu u svim fazama. To znači da deca neće moći da se odreknu prava na advokata, s obzirom da postoji veliki rizik da neće razumeti posledice takvog postupka.
Za decu su predviđene i druge vrste zaštite - da budu blagovremeno obaveštena o svojim pravima, da im pomažu roditelji (ili druga odgovarajuća lica) i da ne budu javno ispitivana. Imaće i pravo na lekarski pregled, kao i da u slučaju lišavanja slobode budu odvojena od odraslih zatvorenika.
Treća predložena direktiva se odnosi na pravo na privremenu pravnu pomoć građanima osumnjičenim ili optuženim za krivično delo i onima koji podležu Evropskom nalogu za hapšenje. Ona će osigurati da osumnjičeni dobije pravnu pomoć u ranoj fazi krivičnog postupka, kada je posebno osetljiv, posebno ako je lišen slobode.
Direktive prate dve Komisijine preporuke članicama EU koje se odnose na zaštitu ljudi iz ranjivih grupa i na pravo na pravnu pomoć.
Prva preporuka tiče se proceduralnih garancija za osumnjičene ili optužene iz ranjivih grupa i treba da obezbedi da se ta njihova ranjivost (npr. zbog fizičkog invaliditeta ili mentalnih teškoća) otkrije i prizna i da se njihove posebne potrebe uzmu u obzir u krivičnom postupku. Komisija navodi da nerazumevanje postupka ili posledica neke radnje, poput priznavanja krivice, može da dovede do nejednakosti strana u sporu.
U tom dokumentu predlaže se da osumnjičeni iz osetljivih grupa dobiju i posebnu zaštitu u vidu obaveznog advokata, pomoći odgovarajuće treće osobe i medicinske pomoći.
Preporuka o pravu na pravnu pomoć osumnjičenim ili optuženim osobama u krivičnom postupku sadrži faktore koji se moraju uzeti u obzir kada se procenjuje da li neko ima pravo na pravnu pomoć. Ta preporuka takođe treba da obezbedi kvalitet i efikasnost službi pravne pomoći.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|