Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Svaki peti predmet vraćen na ponovno suđenje
|
|
|
Objavljeno : 04.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Krivično odeljenje Apelacionog suda u Beogradu ukinulo je 2013. godine svaku petu prvostepenu presudu i te predmete vratilo na ponovno suđenje a najveći broj odluka ukinut je zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka. U toj godini Krivično odeljenje je rešilo ukupno 14.135 predmeta a statistika pokazuje da je oko 65% prvostepenih odluka potvrđeno. Iz Jukoma poručuju da se vraćanje svakog petog predmeta na ponovno suđenje mora ozbiljno shvatiti i da treba preispitati opravdanost vraćanja tolikog broja predmeta na ponovno suđenje odnosno kvalitet prvostepenih presuda. Takođe u Jukomu ukazuju na pitanje odgovornosti onih koji kontrološu pravousuđe.
Predsednik Apelacionog suda u Beogradu Duško Milenković rekao je 4. marta agenciji Beta da je najveći broj odluka ukinut zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka.
Tokom 2013. godine Krivično odeljenje je rešilo ukupno 14.135 predmeta, od kojih je oko 2.800, odnosno 20%, vraćeno na ponovno suđenje.
Statistika pokazuje i da je oko 65% prvostepenih odluka potvrđeno, oko 12% preinačeno, a oko 3% predmeta rešeno je na drugi način (na primer odbacivanjem žalbe).
Milenković je naveo da mu je "nejasno zbog čega nastaju negativni komentari kod ukidanja prvostepenih presuda", jer, kako je rekao, "žalbeni sud ni na koji način ne prejudicira konačnu odluku".
Neke od presuda Apelacionog suda u Beogradu koje su nedavno izazvale nezadovoljstvo javnosti bile su one o oslobađanju pripadnika "gnjilanske grupe" zbog, kako je obrazloženo, nedostatka dokaza, kao i oslobađajuća presuda protiv vlasnika propale piramidalne štedionice Jugoskandik Jezdimira Vasiljevića zbog apsolutne zastarelosti.
"Imajući u vidu da je obaveza drugostepenog suda da uvek ukine prvostepenu presudu ako postoji apsolutna bitna povreda postupka ili kada je činjenično stanje u prvostpenom postupku pogrešno ili nepotpuno utvrđeno, nalazim za potrebno da skrenem pažnju javnosti da bi održavanje takve prvostepene odluke na snazi značilo da je žalbeni sud postupio suprotno zakonu", kazao je Milenković.
Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom) Milan Antonijević ocenio je da je podatak da je svaki peti predmet vraćen na ponovno suđenje alarm koji se mora ozbiljno shvatiti.
"Treba ozbiljno preispitati odgovornost samog Apelacionog suda - da li je opravdano što se toliki broj predmeta vraća na ponovno suđenje, ili je problem u kvalitetu prvostepenih presuda. To je pitanje i odgovornosti onih koji kontrološu pravousuđe, dakle Visoki savet sudstva mora imati svoj stav", rekao je Antonijević.
On je upozorio da takva situacija može da parališe sistem pravosuđa.
"U nekim ozbiljnim državama, ovo bi bio ozbiljan alarm. Ako skoro trećinu presuda vratite, vi ceo sistem opterećujete - ne postoji mogućnost da u kratkom periodu okončate postupak i to građane košta i živaca i sredstava", rekao je Antonijević.
On je naveo da je za ozbiljniju analizu neophodno usavršiti sistem praćenja predmeta koji će omogućiti da se uđe u konrektne slučajeve. Statistika Apelacionog suda pokazuje i visok procent rešenih predmeta za 2013. godinu.
U 2013. godinu Krivično odeljenje je "ušlo" sa 2.026 nerešenih predmeta, a u toku godine primilo je još 13.796 novih predmeta, tako da je u radu imalo ukupno 15.822 predmeta.
"S obzirom da je rešeno 14.135 predmeta, Krivično odeljenje u 2013. godini beleži smanjenje ukupnog broja predmeta u radu za 90%, što je do sada najbolji rezultat rada Krivičnog odeljenja od osnivanja suda", rečeno je u Apelacionom sudu.
Taj sud je u 2013. godini u 237 predmeta otvorio pretres i to su bili slučajevi u kojima je već jednom ukinuta prvostepena presuda, pa je drugostepeni sud morao da reši predmet.
Apelacioni sud u Beogradu pokriva teritoriju na kojoj živi oko 2,3 miliona stanovnika i u njemu rade 82 sudije, uključujući predsednika suda.
Izvor: Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|