Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Polovina sudija u Srbiji smatra da pravosuđe nije jako
|
|
|
Objavljeno : 26.05.2014. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji više od polovine sudija i tužilaca smatra da pravosuđe nije dovoljno jako da kontroliše izvršnu vlast, dok gotovo polovina nije zadovoljna Zakonom o javnom tužilaštvu, pokazuje istraživanje Centra za ljudska prava u Nišu. Sudije i tužioci u velikom procentu ukazuju na nedozvoljene uticaje na pravosuđe, ali i na značaj percepcije javnosti o nezavisnosti pravosuđa. Polovina anketiranih sudija i javnih tužilaca smatra da nemaju svi građani iste uslove da ostvare svoja prava. Istraživanje je pokazalo i da je načinom izbora nezadovoljna polovina sudija i 85% javnih tužilaca.
"Polovina anketiranih (53,4%) sudija i javnih tužilaca smatra da pravosuđe nije dovoljno jako da kontroliše izvršnu vlast, a 51% sudija i 85% tužilaca smatraju da postupak izbora tih organa nije odgovarajući", kazao je predsednik Udruženja tužilaca Srbije Goran Ilić predstavljajući rezultate istraživanja profesionalnog integriteta javnih tužilaca i sudija na konferenciji za štampu 26. maja u Beogradu.
Kako je naveo, 84% sudija i tužilaca odgovorilo je da postoji neka vrsta nedozvoljenog uticaja na pravosudni sistem od kojih su najbrojniji uticaji njihovih nadređenih.
Istraživanje je pokazalo i da šestina ispitanika (15,5%) smatra da je njihova pozicija dovoljno sigurna da obezbedi nezavisnost pravosuđa, dok se 53,5% ne slaže sa tim stavom.
Dve trećine (67,2%) sudija i javnih tužilaca koji su učestvovali u istraživanju prepoznaje važnost percepcije javnosti o nezavisnosti pravosuđa, a polovina sudija i javnih tužilaca smatra da građani nemaju poverenja u pravosuđe, dok je tek 17,2% suprotnog mišljenja.
Polovina anketiranih sudija i javnih tužilaca (53,5%) smatra da nemaju svi građani iste uslove da ostvare svoja prava.
Nešto manje od dve trećine (60,3%) sudija i javnih tužilaca ima nisko poverenje u izvršnu vlast. Međutim, treba ukazati da najvećii broj sudija sebe vidi kao čuvare zakonitosti, odnosno kao vlast koja nema vlast i moć.
Jedan od koordinatora projekta, sociolog Zoran Gavrilović rekao je da o moralnom stanju društva sudije i javni tužioci imaju negativnu (46,6%) ili umereno negativnu (36,2%) sliku, dok moralno stanje društva kao relativno pozitivno vidi 17,2%.
Nezavisnošću pravosuđa u odnosu na zakonodavnu vlast nezadovoljno je 17,1% sudija i 75% tužilaca, rekao je Gavrilović.
Istovremeno je nezavisnošću u odnosu na izvršnu vlast nezadovoljno 31,4% sudija i čak 85% javnih tužilaca, pokazalo je istraživanje.
Načinom izbora nezadovoljno je 51,4% sudija i 85% javnih tužilaca, dok je kriterijumima i merilima na osnovu kojih je definisano napredovanje nezadovoljstvo pokazalo 48,6% sudija i 75% javnih tužilaca.
Javni tužioci su više nezadovoljni time kako je regulisano razrešenje (70%), u odnosu na 25% anketiranih sudija.
Brzinom kojom građani mogu da ostvare svoja prava nezadovoljno je 22,9% sudija i 60% tužilaca.
Predsednica Centra za ljudska prava Lidija Vučković navela je da na upitnike nije odgovorio niko od članova Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca.
Centar za ljudska prava u Nišu i Udruženje tužilaca Srbije su predložili da se izmenom Ustava zakonodovna i izvršna vlast povuku iz sudske, i da uspostave mehanizmi međukontrole da bi se obezbedili nezavisno, nepristrasno, profesionalno i efikasno pravosuđe, i vladavina prava.
Druga preporuka odnosi se na nastavak pravosudne tranzicije u delu sprovođenja Nacionalne strategije za reformu pravosuđa, uz intenzivan monitoring i evaluaciju primene i efekata Akcionog plana, a treća se tiče unapređenja integriteta na nivou profesionalnog organizovanja i njegove održivosti.
Istraživanje je obavljeno u drugoj polovini 2013. godine a obuhvatilo je 115 ispitanika od kojih 42 sudija i 73 javna tužioca.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Medija centar Beograd
Povezani sadržaj
|
|
|