Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Gotova radna verzija Strategije za reformu pravosuđa
|
|
|
Objavljeno : 05.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Ministarstvo pravde i državne uprave Srbije objavilo je prvu radnu verziju Nacionalne strategije za reformu pravosuđa za 2013-18. u kojoj su među prioritetima i reintegracija u pravosudni sistem sudija i tužilaca vraćenih na dužnost na osnovu odluke Ustavnog suda, preispitivanje pravosudne mreže i ujednačavanje sudske prakse. Nova Strategija treba da omogući nastavak reformi postavljenih Strategijom za period 2006-11, kao i strateško planiranje i upravljanje pravosudnim sistemom, i pripremi pravosudni sistem za nove izazove u skladu sa evropskim vrednostima i standardima.
Cilj Strategije je poboljšanja kvaliteta pravde, efikasnosti i efektivnosti pravosuđa, uz jačanje i zaštitu nezavisnosti pravosudnog sistema.
Strategijom za reformu pravosuđa postavljeni su prioriteti čija je lista utvrđena na osnovu Izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evropskih integracija, kao i drugih relevantnih izveštaja i analiza.
U radnoj verziji Strategije ističe se da će unapređenju pravosudnog sistema u Srbiji doprineti jačanje ključnih načela - nezavisnosti, nepristrasnosti i kvaliteta pravde, stručnosti, odgovornosti i efikasnosti. Među ključna načela nije uvršćena transparentnost ali se ona, kako se ističe u radnom dokumentu, proteže kroz celu Strategiju.
Kao strateški ciljevi za obezbeđenje nezavisnosti pravosudnog sistema navedeni su transparentno funkcionisanje organa koji garantuju nezavisnost i samostalnost sudova i sudija i javnih tužilaca i njihovih zamenika, puna nezavisnost pravosuđa u budžetskim ovlašćenjima, jačanje kapaciteta za strateško planiranje, uspostavljanje jasnih kriterijuma za izbor nosilaca pravosudnih funkcija, kao i karijernog sistema za nosioce pravosudnih funkcija.
U domenu nepristrasnosti i kvaliteta pravde ciljevi su jačanje standarda profesionalne etike i integriteta, uspostavljanje mera za spečavanje sukoba interesa, jačanje samostalnosti u zastupanju imovinskih intresa Srbije i zagarantovano pravo stranke na "prirodnog sudiju".
Takođe novi dokument predviđa unapređenje pristupa pravdi i jačanje zaštite ljudskih prava, jasan zakonodavni okvir koji prati ravzoj društva i pravne tekovine EU, ujednačavanje sudske prakse, obezbeđenje pristupa javnosti bazama pravnih propisa i uspostavljanje proaktivnog odnosa sa građanima.
Kada je reč o stručnosti, strateški ciljevi u tom delu reforme pravosuđa su uspostavljanje sveobuhvatnog pristupa stručnom usavršavanju i obuci, podizanje nivo znanja i veštima, kao i stručnosti, ali i unapređenje programa pravnih fakulteta, reforma pravosudnog ispita i jačanje kapaciteta Pravosudne akademije.
Jačanju načela odgovornosti, navodi se u novoj strategiji, doprineće uspostavljanje transparentnih standarda za ocenu pravosudne funkcije, funkcionalni mehanizmi odgovornosti predstavnika pravosudnih profesija i unapređenje mehanizma odgovornosti sudskog i tužilačkog osoblja.
Strateški ciljevi za povećanje efikasnosti pravosudnog sistema su uspostavljanje efikasne merže sudova i tužilaštava, uspostavlanje e-pravosuđa, rešavanje predmeta u razumnom roku, uspostavljanje održivog sistema izveršenja sudskih odluka i unapređenje međunarodne saradnje u oblasti pravosuđa.
Pregledom dosadašnjih rezultata u reformi pravosuđa utvrđene su slabosti u Strategiji za period 2006-11. i novi strateški dokument treba da donese napredak na tim poljima.
Kao slabosti prethodne reforme izdvojeni su neadekvatan ustavni zakonski okvir, preterano kompleksan i širok sistem sudova, nejasni standardi izbora, opoziva, rezultata rada i napredovanja, zastarelo funkcionisanje pravosudne administracije, opterećenost sudija administrativnim poslovima, nedostatak kontinuirane obuke nosilaca pravosudnih funkcija.
Ukazano je i na neadekvatnost programa pravnih fakulteta ali i manjkav sistem za izvršenje zavodskih sankcija i nedovoljno korišćenje informacione tehnologije.
Ministarstvo pravde pozvalo je građane i stručnu javnost da se upoznaju sa radnim tekstom Strategije i daju komentare.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|