Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pojedini izvršitelji privilegovani prilikom dodele predmeta
|
|
|
Objavljeno : 09.07.2014. |
|
|
|
|
|
|
Pojedina javna komunalna preduzeća u Srbiji dodeljuju malom broju privatnih izvršitelja većinu predmeta za naplatu dugova građana, uprkos preporuci Komore izvršitelja da se taj posao deli ravnomerno. Iako se javna preduzeća u obrazloženju svoje prakse pozivaju na efikasnost naplate, predsednica Komore izvršitelja Aleksandra Trešnjev upozorava da neravnopravna raspodela predmeta zapravo može umanjiti efikasnost postupka.
Preduzeće "Elektrovojvodina" je od 10.748 predmeta pokrenutih u 2013. godini dodelila ukupno 7.902 izvršiteljskoj kancelariji Svetislava Ćurčića i ortačkom društvu Milana Uzelca i Mirele Smiljanić.
Preostale predmete podelilo je među sobom osam privatnih izvršitelja, a sve druge kancelarije zadužene za područje Osnovnog suda i Privrednog suda u Novom Sadu nisu dobile ni jedan predmet od "Elektrovojvodine".
To znači da su kancelarija Ćurčića i ortačko društvo Uzelca i Smiljanićeve dobili oko 2,5 puta više predmeta od pokrajinskog energetskog preduzeća nego svi ostali novosadski izvršitelji zajedno.
Te dve izvršiteljske kancelarije takođe su među najprofitnijim u Srbiji, prema podacima Agencije za privredne registre (APR). Uzelac i Smiljanićeva prihodovali su 33.833.000 dinara u 2013. godini, dok je kancelarija Svetislava Ćurčića imala 62.203.000 dinara godišnjeg prihoda.
U Novom Sadu posluje 19 izvršiteljskih kancelarija, a u celoj Srbiji ukupno 130, i oni imaju isključivu nadležnost za naplatu dugova za komunalne usluge. Prema Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, taj posao daje se izvršiteljima na čijem se području nalazi sedište poverioca.
Bitna efikasnost
U "Elektrovojvodini" navode da su kriterijumi prilikom dodele predmeta izvršiteljima efikasnost naplate, kvalitetna komunikacija i "inicijativa izvršitelja u pogledu usmeravanja postupka u pravcu koji dovodi do najbržeg ostvarenja prinudne naplate".
"Prilikom odabira izvršitelja 'Elektrovojvodina' se vodi sugestijama sektora za logistiku ogranaka, koji ukazuju da je sa pojedinim izvršiteljima saradnja i komunikacija kvalitetna i efikasna, upravo u cilju najefikasnije realizacije utuženja, što je dovelo do toga da određeni izvršitelji dobiju veći broj predmeta", rečeno je agenciji Beta u toj kompaniji.
Prema rečima izvršitelja Milana Uzelca, 5.769 predmeta dobijenih od "Elektrovojvodine" čini veliku većinu svih predmeta koje je imao prošle godine. "Imali smo oko sedam-osam hiljada, oko 5.800 od 'Elektrovojvodine', nešto od Srbijagasa i možda par stotina od Parking servisa, a bilo je i komunalnih i izvršnih predmeta. Komunalnih je bilo ubedljivo više, oko 90%", kazao je Uzelac.
On je ocenio da svi izvršitelji treba da budu ravnopravni na početku rada, a da "posle godinu-dve" javna preduzeća biraju kome će dati više a kome manje predmeta, i dodao da je njegova kancelarija od novosadskog JKP "Informatika" dobila samo 104 predmeta u poslednje dve godine.
Svetislav Ćurčić, čija je kancelarija dobila 2.133 predmeta od "Elektrovojvodine", nije bio dostupan za komentar jer je na godišnjem odmoru, rekli su agenciji Beta u njegovoj izvršiteljskoj kancelariji.
Neravnopravna podela problem
Iako se javna preduzeća u obrazloženju svoje prakse pozivaju na efikasnost naplate, predsednica Komore izvršitelja Aleksandre Trešnjev upozorava da neravnopravna raspodela predmeta zapravo može umanjiti efikasnost postupka.
Komora to smatra potencijalnim problemom koji pre svega utiče na efikasnost rada izvršitelja, jer kada jednoj kancelariji date mnogo predmeta u rad, postavlja se pitanje koliko ažurno može da sprovede izvršenje, istakla je ona.
"Da zlo bude veće, mi od javnih preduzeća koja prave toliko velike razlike u podeli predmeta ne dobijamo jasne odgovore zašto to rade", rekla je Trešnjev.
Ona je naglasila da Komora izvršitelja ima veoma jasan stav i da insistira na ravnomernoj raspodeli predmeta, ali veliki broj javnih komunalnih preduzeća to ne poštuje, već predmete deli "prema svom nahođenju i bez ikakvih jasnih kriterijuma".
Predsednica Komore izvršitelja je kazala da je prošle godine, nakon obavljenog nadzora, podneta disciplinska prijava protiv izvršitelja Svetislava Ćurčića, ali da je ona u Ministarstvu pravde odbačena zbog procesnih razloga.
Nadzor rada kancelarije Milana Uzelca i Mirele Smiljanić biće obavljen do kraja godine, tokom redovne godišnje kontrole svih izvršitelja, dodala je Aleksandra Trešnjev.
Izvor: Filip Rudić, novinar agencije Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|