Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Loše prakse tužilaštva u zaštiti LGBT populacije
|
|
|
Objavljeno : 18.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Prakse tužilaštva predstavljaju slabu tačku u kažnjavanju odgovornih za napade na pripadnike LGBT populacije, dok su postupanje policije i saradnja sa njom dobri, rečeno je 18. maja na skupu o položaju LGBT građana u Srbiji. Iako ima pomaka u ostvarivanju njihovog prava i položaja, u društvu i institucijama su i dalje ukorenjeni sterotipi i predrasude o tom delu stanovništva, rečeno je na skupu. Takođe, u medijima sada ima manje otvorenog kršenja prava LGBT, ali opasnost predstavljaju skrivene poruke, jer novinari svoje negativne stavove ispoljavaju kroz tekstove ili se ne ograđuju od diskriminatornih sadržaja.
Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević je rekao da je zakonodavni okvir za prava LGBT populacije zadovoljavajući i da je napravljen određen pomak, ali da je problem primena zakona i dodao da tužilaštvo ne reaguje na adekvatan način.
On je naveo da tužilaštvo obično umanjuje težinu dela i u slučaju fizičkog napada na LGBT populaciju, i da primenjuje i institut oportuniteta, odnosno odlaganje krivičnog gonjenja uz ispunjavanje određene obaveze, poput uplate određene sume u humanitarne svrhe.
Taj institut, kako je podsetio na skupu koji je održan u EU info centru povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije, nedavno je uveden kako bi se ubrzalo rešavanje postupaka u kojima ne postoji velika društvena opasnost.
"Da li Srbija koja s jedne strane proglašava napad na LGBT populaciju zločinom iz mržnje, želi time da poruči da to nije velika društvena opasnost na koju treba reagovati nekim adekvatnim sankcijama. Bojim se da je to odgovor našeg tužilaštva i našeg suda koji je prihvatio takav sporazum", rekao je on.
On je naveo i da ima pozitivnih primera postupanja suda, i dodao da se radi sa tužiocima i pravosudnim udruženjima na podizanju svesti i da su reakcije pozitivne.
Jedan od organizatora Parade ponosa Boban Stojanović je, takođe, ocenio da postupanje tužilaštva predstavlja najveći izazov u zaštiti prava LGBT osoba.
Antonijević i Stojanović su ocenili da su u policiji vidljive promene i da policija preduzima odgovarajuće korake na rasvetljavanju napada na LGBT osobe.
Stojanović je ocenio da u institucijama u celini nedostaje kultura ljudskih prava i da često postoji manji ili veći otpor prema pitanju prava LGBT osoba, ali da ima pomaka.
Ocenio je da je potrebna veća odgovornost intelektualne elite, ali da se ona nije odazvala u većoj meri njegovim pokušajima da je podstakne da se angažuje.
Viša savetnica u kancelariji poverenika za zaštitu ravnopravnosti Emila Spasojević rekla je da se povećao broj pritužbi kancelariji Poverenika zbog kršenja prava LGBT osoba, ali da ih uglavnom podnose organizacije civilnog društve, a ne toliko sami građani čija su prava ugrožena.
Ocenila je da ljudi ne veruju u institucije i dodala da poverenik gotovo svakodnevno reaguje saopštenjima i preporukama na kršenja prava, ali je podsetila da poverenik ne može da kažnjava odgovorne.
Novinarka nedeljnika Vreme Tamara Skroza je rekla da je istraživanje o izveštavanju medija o LGBT temama pokazalo da sada ima manje vulgarnih izraza i otvorenog kršenja prava u medijima.
Dodala je da opasnost predstavljaju skrivene poruke, odnosno da novinari svoje negativne stavove projektuju na tekstove ili se ne ograđuju od diskriminatornih sadržaja.
Autor: M.P.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|