Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mali pomak u ostvarivanju prava LGBT zajednice u Srbiji
|
|
|
Objavljeno : 06.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Gej lezbejski info centar saopštio je 6. maja da je Srbija zabeležila blagi pomak u ostvarivanju prava LGBT zajednice i da je prema godišnjem izveštaju Rejnbou Evropa (Rainbow Europe) ostvarenost prava te zajednice 34%. Iz tog centra upozoravaju da ništa od planiranog da se uradi do kraja 2015. u cilju jačanja prava LGBTI osoba nije urađeno i traže od nove vlade da se drži usvojenog Akcionog plana i da konkretne rezultate u predviđenim vremenskim rokovima. Srbija je na 25. mestu među 49 zemalja Evrope po ostvarenosti prava LGBTI osoba, Malta je prva a Azerbejdžan poslednji.
Evropski ogranak Međunarodne lezbejske, gej, biseksualne, trans i intereseks asocijacije (ILGA Evropa) objavio je godišnji izveštaj Rejnbou Jurop o napredovanju u ostvarivanju prava LGBT zajednice u evropskim zemljama po kome je Srbija zabeležila blagi skok sa 29 na 34% ostvarenih prava LGBT zajednice.
"Za taj skok zaslužno je uvođenje zločina iz mržnje u krivično zakonodavstvo Srbije, koje se nažalost još ne primenjuje. Kako se navodi u izveštaju, porodična prava LGBT zajednice apsolutno su ignorisana i ne postoji pravna regulativa kada je u pitanju procedura promene pola", dodaje se u saopštenju.
Gej lezbejski info centar podsetio je da je Vlada Srbije 2014. donela Akcioni plan za primenu Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije u kome se navodi da će do kraja 2017. doneti zakon kojim bi se uredila promena pola, izmeniti Porodični zakon kako bi se priznale istopolne vanbračne zajednice, doneti Zakon o registrovanim istopolnim zajednicama.
Kako se navodi, do kraja 2015. godine trebalo je i izmeniti Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i uvesti kao poseban osnov diskriminacije seksualnu orijentaciju i rodni identitet, izmeniti Zakon o zdravstvenoj zaštiti i uvesti seksualnu orijentaciju i rodni identitet kao osnovu za zaštitu od diskriminacije, ukinuti praksu zabrane doniranja krvi za LGBT osobe, izmeniti Zakon o sportu kroz unošenje eksplicitne zabrane diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta.
Dodaje se da ništa od onoga što je predviđeno da se uradi do kraja 2015. godine nije urađeno.
Gej lezbejski info centar je izrazio zabrinutost da je Akcioni plan za primenu Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije "samo još jedno mrtvo slovo na papiru, koje služi kao izgovor za dobijanje donacija iz pristupnih fondova Evropske unije, ambasade Norveške i Velike Britanije ili Holandije".
"Zahtevamo od nove vlade Srbije koja će uskoro biti formirana da se drži Akcionog plana koji je donela stara vlada i zahtevamo konkretne rezultate u vremenskim okvirima koji su u njemu definisani", navodi se u saopštenju.
Srbija u sredini
U izveštaju Rejnbou Evropa, koji finansira EU a radi ga ILGA Evropa, rangirano je 49 evropskih zemalja. Nulti procenat ostvarenosti prava LGBTI osoba ukazuje na grubo kršenje ljudskih prava i diskriminaciju a 100% pokazuje poštovanje ljudskih prava i punu jednakost.
Zemlje su rangirane na bazi zakona i politika koji direktno utiču na ljudska prava LGBTI zajednice svrstanih u šest kategorija: jednakost i nediskriminacija, govor mržnje i nasilje, porodična prava, pravno priznavanje roda, sloboda okupljanja, udruživanja i izražavanja, kao i prava u domenu azila.
Srbija je po ostvarenosti LGBTI prava na 25. mestu u Evropi, pokazao je izveštaj.
Kako se navodi, u Beogradu je posle četiri godine održana Parada ponosa koja je prošla relativno mirno. Aktivisti pozdravljaju konstruktivan pristup policije, kao i to što se nekoliko političara i javnih ličnosti, uključujući ministre, pridružilo Paradi.
Istraživači iz nevladinog sektora takođe su ukazali da je šest političkih partija i pokreta usvojilo pozitivan pristup prema pitanjima LGBTI zajednice.
Ističe se međutim, da govor mržnje prema toj zajednici ostaje nekažnjen dok se nasilje prema LGBTI osobama kažnjava češće nego ranije.
Kada je reč o okruženju, u Albaniji je ostvarenost prava LGBTI zajednice 42%, u Bosni i Hercegovini 28%, Crnoj Gori 43% a u Makedoniji 13%, pokazao je izveštaj.
U Evropi je procenat ostvarenosti prava LGBTI zajednice 43% a u Evropskoj uniji 54%.
Najveći procenat ostavrenosti prava LGBTI zajednice u EU beleži se na Malti (89%) a slede Velika Britanija (85%) i Belgija (82%), dok je najmanji u Bugarskoj i Rumuniji (23%).
U Rusiji je ostvarenost prava LGBTI osoba samo 7%, u Turskoj 9% a najmanja ostvarenost prava u Evropi je u Azerbejdžanu, samo 5%.
Izvor: Beta, Euractiv.rs
Foto: Gej lezbejski info centar
Povezani sadržaj
|
|
|