Nemački ambasador u Beogradu Aksel Ditman pozdravio je napore koje Srbije preduzima za zaštitu nacionalnih manjina, ali je podsetio da je to kontinuiran proces. Ditman je na skupu o sprovođenju aktivnosti u oblastima obuhvaćenim poglavljem 23 ukazao na probleme u ostvarivanju slobode izražavanja u Srbiji i istakao da je potrebno stvoriti uslove za slobodnu razmenu mišljenja. Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt je rekao da su poštovanje rokova i kvalitetna primena akcionih planova za oblasti iz poglavlja 23 ključni i ocenio da Srbija mora da pojača napore na njihovoj primeni.
Ditman je ocenio 15. decembra da Srbija ozbiljno shvata zaštitu nacionalnih manjina i ponovio da Nemačka radi sa evropskim partnerima na skorom otvaranju poglavlja 26 o kulturi i obrazovanju u pregovorima Srbije i EU. On je podsetio da je zaštita manjina zadatak koji traje.
On je na konferenciji o sprovođenju Akcionog plana za poglavlje 23 rekao da je Srbiji uložila dosta napora i inicijativa za ostvarivanje prava nacionalnih manjina, poput akcionog plana i pokretanja fonda za nacionalne manjine. To je, kako je dodao, prepoznato u godišnjem izveštaju Evropske komisije gde je konstatovano da je Srbija uspostavila zakonski okvir za manjinska i ljudska prava.
"To pokazuje da Srbija ozbiljno shvata zaštitu nacionalnih manjina. Naravno da je to zadatak koji se nastavlja", rekao je on i dodao da zakonski okvir treba u potpunosti primenjivati i dodatno ga osnažiti.
On je dodao da je izveštaj Evropske komisije o napretku kritičniji kada je reč o slobodi izražavanja i istakao da je potrebno uspostaviti uslove za slobodnu razmenu mišljenja.
"Mislim da je važno da se osigura da okvir funkcioniše kako bi se omogućila diskusija i izražavanje različitih mišljenja uz poštovanje standarda u novinarstvu i bez pritisaka na novinare", rekao je on.
Kao važne oblasti obuhvaćene poglavljem 23 koje se odnosi na pravosuđe i osnovna prava, izdvojio je i borbu protiv korupcije i poštovanje prava LGBT osoba.
Benedikt: Poštovanje rokova i kvalitetna primena ključni
Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt je rekao da EU pozdravlja napore koje Srbija preduzima na pimeni Akcionog plana za poglavlje 23 i Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina, ali da je potrebno da Sribja pojača te napore.
"Možemo reći da do sada u primeni oba plana postoje izazovi. Iako je deo aktivnosti ispunjen, potrebni su veći napori kako bi se osiguralo da se planovi primene na vreme i kvalitetno", rekao je on i dodao da je Evropska komisija spremna da kroz stručnu pomoć u tome pomogne Srbiji.
On je rekao i da će se striktno pratiti ispunjavanje prelaznih merila.
Istakao je da je bitno poštovati rokove predviđene akcionim planovima i dodao da bi odlaganje aktivnosti moglo dovesti do odlaganja otvaranja drugih poglavlja, s obzirom na značaj koji poglavlje 23, kao i 24 - pravda, sloboda i bezbednost, ima u pregovorima o članstvu.
On je rekao da je još važnija kvalitetna primena planova i da će od toga, kao i od poštovanja predviđenih rokova, zavisiti kredibilitet procesa u Srbiji.
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović je rekla da je za akcioni plan za ostvarivanje prava nacionalnih manjina koji je Vlada Srbije usvojila u martu ove godine, urađen izveštaj o sprovođenju u prva dva kvartala ove godine.
Ona je rekla da je oko 80% aktivnosti predviđenih za taj period realizovano ili u fazi realizacije.
Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava Skupštine Srbije Meho Omerović je rekao je da Srbija ima dobre zakone ali da najveći problem predstavlja njihova primena.
Omerović je rekao i da se od susednih zemalja, poput Hrvatske, Bugarske, Rumunije ali i drugih, može očekivati da koriste položaj manjina kako bi stavile Srbiju "na velike ispite", ali je dodao da to nije hir i da se Srbija mora pripremiti za to.
Autor: M.P.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|