Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Otvaranje poglavlja 7 do sredine godine    

Objavljeno : 24.01.2017. Štampa El. pošta bookmark
 

Srbija se obavezala da do kraja 2018. godine izmeni nekoliko zakona o zaštiiti intelektualne svojine i da obezbedi efektivnu zaštitu tog prava, rekla je direktorka Kancelarije za evropske integracije Tanja Miščević. Na predstavljanju platforme za pregovore o otvaranju poglavlja 7, koje se odnosi na zaštitu intelektualne svojine, Miščević je istakla da harmonizacija zakonodavstva sa pravnom regulativom EU ne podrazumeva samo izmenu i implementaciju zakona, već i primenu koja uključuje sudsku zaštitu.

 

"Primena zakona znači da se pravo intelektualne svojine i potvrdi na sudu, odnosno dobije sudsku zaštitu", rekla je 24. januara Miščević i dodala da bi Vlada Srbije trebalo uskoro da usvoji platformu za pregovaranje o poglavlju 7.

 

Očekuje se  da to poglavlje bude otvoreno do sredine godine.

 

Na pitanje kako će Srbija do 2018. godine smanjiti softversku pirateriju koja je, prema studijama, 2016. dostizala 67% prema proseku u zemljama EU od 29%, Mišćević je rekla da "nema lakih rešenja".

 

Dodala je da je EU do sada u dva skrininga ocenila da Srbija napreduje u usaglašavanju pravne zaštite intelektualne svojine, a primedba je bila da se u tom procesu mora više koordinirati rad nadležnih organa, od tužilaštva, carine, poreske uprave, policije i drugih.

 

Vršilac dužnosti pomoćnika direktora Zavoda za zaštitu intelektualne svojine Branka Totić istakla je da će se Zakon o autorskim i srodnim pravima i Zakon o žigovima menjati u dve faze i usaglašavati sa najnovijim direktivama EU.

 

Izmenom Zakona o žigu uvodi se princip opozicije ili prigovora, što znači da Zavod za intelektualnu svojinu Srbije neće više biti dužan da po službenoj dužnosti proverava da li je neko zloupotrebio žig, već će to pokrenuti vlasnik.

 

"Izmenom Zakona o žigu 2018. godine sličnost prijavljenog znaka se neće više ispitivati po službenoj dužnosti, već po prigovoru nosioca ranijih prava", rekla je Totić.

 

On je dodala da će se naknada za "javno saopštavanje muzičkih dela" za zanatske radnje koje su sada oslobođene tog nameta uvesti kada Srbija pristupi Svetskoj trgovinskoj organizaciji.

 

Izmenama Zakona o zaštiti autorskih i srodnih prava, kako je najavljeno, biće uvedena zaštita autora fotografija i softvera.

 

"Zaštitu intelektualne svojine prema izmenama odgovarajućih zakona uživaće i autori svih baza podataka pa one ubuduće neće moći da se koriste delimično, snimanjem na fleš", rekla je Totić.

 

Predstavnik Poreske uprave Saša Dulić istakao je da je pri toj službi pre šest godina formirano odeljenje za borbu protiv nelegalnog softvera i da su službenici obučeni ali da se planira izmeštanje tog odeljenja kako bi poreznici obavljali samo svoju osnovnu delatnost prikupljanja poreza.

 

"U jednoj kontroli utvrđeno je da nelegalni softver koristi 55% firmi, a kod fizičkih lica je to još više", rekao je Dulić i dodao da je sve teže kontrolisati ilegalni softver jer se menjaju politike licenciranja i za otkrivanje zloupotreba potrebni su stručnjaci iz nekoliko oblasti.

 

Izvor: Beta

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike

News Letter

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA