Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Strateška preduzeća od juna bez zaštite države
|
|
|
Objavljeno : 27.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Od juna 17 strateških preduzeća u Srbiji ostaje bez zaštite od naplate poverilaca, a za neka od njih predviđen je opstanak sprovođenjem Unapred pripremljenog plana reogranizacije (UPPR). Među najvećim poveriocima je država čija potraživanja čine dve trećine ukupnih dugova tih preduzeća od 1,5 milijardi evra. U tim preduzećima radi više od 21.000 ljudi. Država očekuje da će najmanje sedam preduzeća sa spiska zaštićenih moći da sprovodi UPPR kojim se predviđa dogovor preduzeća sa bankama da se odlože obaveze i definiše način izmirivanja obaveza između preduzeća i poverilaca, kako državnih, tako i komercijalnih.
Sa spiska zaštićenih u stečaj su već otišli Prva iskra Barič i Grupa Zastava, a tri fabrike u sastavu Prve petoletke iz Trstenika u stečajnom postupku su kupili njihovi radnici i sada uspešno posluju.
Rešenja se traže za Resavicu, RTB Bor, Petrohemiju, Fabriku maziva Kruševac, PKB, Fabriku automobila Priboj, Galeniku, Ikarbus, Fabriku kablova iz Jagodine, Trajal, Jumko i Politiku AD koja je suvlasnik Politike novina i magazina.
Država je među najvećim poveriocima i njena potraživanja su oko dve trećine ukupnih dugova tih preduzeća koji iznose 1,5 milijardi evra, a u njima radi više od 21.000 ljudi.
Očekuje se da će se u nekim preduzećima sprovesti UPPR, koji predviđa dogovor preduzeća sa bankama da se odlože obaveze. Planom se definiše i način izmirivanja obaveza između preduzeća i poverilaca, kako državnih, tako i komercijalnih. Moguća je i konverzija dugova u kapital države, a plan predviđa i smanjenje broja zaposlenih, uz mogućnost uvođenja profesionalnog menadžmenta.
Obaveza preduzeća koja primenjuju UPPR jeste da finansiraju tekuće obaveze i da ne prave nove gubitke.
Država očekuje da će najmanje sedam preduzeća sa spiska zaštićenih moći da sprovodi UPPR - RTB, FAM, Ikarbus, Petrohemija, FAP, Politika AD i Fabrika kablova. U tome će im, pored države, veliku podršku davati lokalne samouprave, čiji su takođe dužnici.
RTB Bor, koji nadležni često izdvajaju kao najveći problem, a u kome radi oko 6.000 ljudi, predao je UPPR. Očekuje se skoro raspisivanje poziva za profesionalni menadžment u tom preduzeću.
Za farmaceutsku kompaniju Galenika raspisan je tender za prodaju 25% kapitala strateškom partneru po minimalnoj ceni od sedam miliona evra, a rok za podnošenje prijava za učešće na tenderu produžen je do 27. jula.
UPPR se sprema za Ikarbus i Politiku AD. Za Resavicu još nije odobren UPRR, ali su prognoze da će jedan deo rudnika, u kojima ukupno radi 1.500 rudara, biti zatvoren, a da će preduzeće biti razdvojeno.
Sudbina PKB trebalo bi da bude rešena u dogovoru Ministarstva privrede s Gradom Beogradom. Na raniji tender, kada je prodavan deo imovine PKB po početnoj ceni od oko 155 miliona evra, što je bilo 51% procenjene vrednosti, nije stigla nijedna ponuda, pa se radi nova procena kapitala.
Rudovodstvo Petrohemije poslalo je Vladi UPPR u kojem je predloženo da zaštita preduzeća od poverilaca bude produžena još šest meseci.
Za FAP je takođe sastavljen UPPR, a radnicima je ponuđen socijalni program.
Za pamučni kombinat Jumko je u toku izrada programa definisanja proizvodne imovine i verovatno će deo koji nije u funkciji biti prodat.
Proizvođač guma Trajal, u kome ima više od 1.000 radnika, trenutno uspešno posluje i još se razmatra najbolji dogovor s poveriocima o isplati duga od 45 miliona evra.
U 2016. godini za ova preduzeća nije predviđena podrška države iz budžeta, osim Resavice koja će do kraja godine primati subvencije.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|