Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Usvojena konačna verzija odgovora na Upitnik EK
|
|
|
Objavljeno : 27.01.2011. | Ažurirano : 28.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Vlada Srbije je u četvrtak (27. januara) usvojila odgovore na Upitnik Evropske komisije čime je završen proces njihove pripreme koji je trajao oko šest nedelja. Sledeći korak je dostavljanje odgovora Evropskoj komisiji koja će na osnovu njih oceniti da li je Srbija spremna da dobije status kandidata za članstvo u EU. Mišljenje Evropske komisije se ne očekuje pre jeseni, a srpski zvaničnici se nadaju da će ono biti pozitivno.
Usvojeni dokument u Vladi predstavlja konačnu verziju odgovora koje će predsednik i potpredsednik Vlade Srbije, Mirko Cvetković i Božidar Đelić, i direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević predati 31. januara evropskom komesaru za proširenje Štefanu Fileu (Stefan Fule) u Briselu. Đelić je najavio prošle nedelje da postoji mogućnost da se srpska delegacija u Briselu sastane i sa predsednikom Saveta EU Hermanom van Rompejom (Rompuy).
Đelić je izjavio u četvrtak (27. januara) da odgovori na Upitnik predstavljaju dobru osnovu za buduće pregovore s Evropskom unijom. "Odgovori su verodostojni i oni naravno nisu, u svakom slučaju, ono što bismo mi želeli da bude realnost Srbije, ali su sigurno veoma dobra baza za predstojeći dijalog između EU i Srbije", rekao je on na konferenciji za novinare posle sednice vlade.
Potpredsednik Vlade Srbije je naveo da će posle uručivanja odgovora uslediti dodatna pitanja, slanje tehničkih misija i tokom leta izrada mišljenja Evropske komisije za koje je izrazio očekivanje da će biti pozitivno i da će omogućiti da se na decembarskom Samitu EU Srbiji dodeli "ne samo status kandidata nego i da se definiše početak pregovora za ulazak u EU".
On je naglasio da se petina ukupnih odgovora odnosi na pitanja pravde, slobode i bezbednosti i istakao da je ceo proces davanja odgovora vođen transparentno i javno. Dodao je da je upitnik sveobuhvatan jer "pokriva sve elemente budućih pregovora sa EU". Đelić je izrazio očekivanje da će se o pitanjima ljudskih i manjinskih prava, borbi protiv organizovanog kriminala i reformi pravosuđa voditi dalje debate, jer su to oblasti koje su vrlo interesantne i za EU i za Srbiju.
Ekspertske misije će pratiti i mere i aktvinosti koje se sprovode u skladu sa vladinim Akcionim planom za sticanje statusa kandidata. U Beogradu se prve ekspertske misije očekuju već krajem februara. Kako je ranije najavila Milica Delević, te prve misije će proveriti sprovođenje mera za viznu liberalizaciju i reformu pravosuđa. Ona je ranije rekla i da od Komisije očekuje mnogo dodatnih pitanja.
Background Evropski komesar za proširenje Štefan File (Stefan Fule) uručio je srpskim zvaničnicima Upitnik 24. novembra 2010. Okvirni rok za slanje odgovora u Brisel je 1. februar 2011.
Upitnik je upućen Srbijie na osnovu odluke Saveta ministara EU, donete 25. oktobra 2010. godine, da Evropska komisija izradi mišljenje o kandidaturi Srbije. Srbija je zahtev za članstvo u EU podnela 22. decembra 2009. godine.
Zvaničnici Srbije ističu da odgovori predstavljaju pregled ili "rendgenski snimak" postojećeg stanja u Srbiji, dok Akcioni plan predstavlja mere i aktivnosti koje treba sprovesti da bi se ispunile preporuke iz godišnjeg izveštaja Evropske komisije i stekli uslovi za brže sticanje statusa kandidata.
Milica Delević je tokom pripreme odgovora isticala da je važno da odgovori budu tačni i sažeti, da prikazuju postojeće stanje i da se mogu proveriti. Navela je da je važan kvalitet odgovora i da je potrebno napraviti razliku između toga da odgovor nije dobar i da je sama situacija takva da je treba popraviti. Dodala je i da su izneta različita mišljenja u odgovorima na Upitnik.
Ona je kazala za B92 u četvrtak (27. januara) da je u pripremi odgovora na Upitnik bilo dosta primedbi i zahteva za dopunama pojedinih podataka, a da je "najizazovnije" bilo uklapanje odgovora različitih institucija, jer oni ne odražavaju jedinstveno viđenje situacije. "Normalno je da institucije imaju različita mišljenja, od njih se ne očekuje da daju iste odgovore", rekla je Delević i objasnila da se kvalitetnim smatra odgovor koji prikazuje pravo stanje stvari.
Na osnovu odgovora na Upitnik Komisija utvrđuje misljenje (Avis) o tome da li je zemlja - budući kandidat spremna za taj status i za sledeću fazu - definisanje okvirnog datuma za pregovore o pristupanju, o čemu konsenzusom odlučuju države članice EU.
Ne postoji predviđen rok za otpočinjanje pregovora o članstvu i njihov završetak. To pokazuje primer Makedonije koja ima status kandidata od 2005. godine i još čeka na odluku o pokretanju pregovora zbog spora sa Grčkom oko imena. U slučaju Srbije sve je izvesnije da bez hapšenja haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića neće biti bitnijeg pomaka u evropskim integracijama.
Komisija bi mogla mišljenje o tome da li je Srbija spremna za status kandidata da objavi u novembru 2011. godine, kada će objaviti i godišnji izveštaj o napretku Srbije u procesu evropskih integracija. Komisija će zatim to mišljenje proslediti Savetu ministara EU koji će na osnovu njega odlučivati da li će odobriti Srbiji status kandidata za članstvo.
Odgovori su pre usvajanja u Vladi Srbije bili predstavljeni u Odboru za evropske integracije Skupštine Srbije i Savetu za evropske integracije koji su podržali rad Vlade na pripremi odgovora i njihovo što skorije usvajanje.
Srbija je u vrlo kratkom roku od šest nedelja završila odgovore. U njihovoj pripremi učestvovao je veliki broj ljudi iz različitih ministarstava, vladinih institucija i agencija, nezavisnih institucija, udruženja, nevladinog sektora, ali i sami građani. Na prevođenju odgovora bilo je angažovano i 70 prevodilaca.
Upitnik sadrži 2.483 pitanja u 33 poglavlja, a kako je rekao Đelić, odgovori na Upitnik sadrže više od 5.500 stranica i raspoređeni su u 37 tomova. Milica Delević je ranije rekla da je deo odgovora bio unapred pripremljen i pre uručenja Upitnika na osnovu upitnika koje su dobile Albanija i Makedonija, ali da je dosta toga moralo da se ažurira zbog usvajanja zakona i promene stanja u različitim oblastima.
Izvor: Euractiv.rs i Beta
Stavovi
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić rekao je u petak (28. januara) da odgovori Vlade Srbije na Upitnik Evropske komisije koji se odnose na korupciju nisu netačni, ali su nepotpuni.
"U Upitniku je 38 pitanja koja se direktno odnose na korupciju, a većina odgovora obuhvatila je opis propisa u toj oblasti i mera koje nadležne institucije treba da sprovode, ali ne i efekte njihove primene", rekao je Nenadić na konferenciji za novinare.
Nenadić je dodao da je u interesu Srbije da dopuni odgovore na pitanja o korupciji, kako bi ubrzala evrointegracije, ali i imala bolji uvid u efekte borbe protiv korupcije. U prikupljanju odgovora na pitanja o korupciji Vlada je koristila istraživanja TS-a, ali Nenadić očekuje da predstavnici Evropske komisije u proveri odgovora zatraže mišljenje ta nevladina organizacije.
Povezani sadržaj
|
|
|