Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Beograd nezadovoljan reagovanjem EK
|
|
|
Objavljeno : 01.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
Srpski zvaničnici izrazili su 1. septembra nezadovoljstvo odgovorom Evropske komisije na primedbe Beograda na postupke Hrvatske. Odgovor je stigao iz Brisela oko mesec dana od slanja pisma sa primedbama, a u njemu se ističe značaj dobrosusedskih odnosa, pomirenja, kažnjavanja zločina i iskazivanja poštovanja za žrtve, kao principa i obaveza koji važe i za članice EU i za zemlje kandidate. Beograd, međutim, smatra da se Srbija i Hrvatska ne mogu jednako tretirati kada je reč o pokušajima revizije prošlosti i zaoštrenoj retorici.
Beogradski mediji javili su 31. avgusta da je stigao odgovor predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera na pismo koje mu je početkom avgusta uputio premijer Srbije Aleksandar Vučić povodom situacije u regionu i, kako je naveo, antisrpske politike, pre svega u Hrvatskoj.
Junker je u odgovoru Vučiću naveo da su dobrosusedski odnosi, regionalna saradnja i pomirenje osnovni principi koje moraju poštovati sve zemlje kandidati i potencijalni kandidati.
On je naveo da pomirenje zahteva zajedničke napore svih strana koje treba da prepoznaju dela nepravde iz prošlosti bez predrasuda i da se pomire sa njima. Istakao je značaj obezbeđivanja poštovanja žrtva i negovanja sećanja na ratne zločine počinjene u Evropi.
Junker je podsetio da zakoni EU predviđaju kažnjavanje zločina iz mržnje na nacionalnoj osnovi, kao i javno odobravanje ili trivijalizaciju genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina. Članice EU imaju imaju obavezu da po tim zakonima kažnjavaju takve zločine, a zemlje kandidati za članstvo da se usklade sa tim zakonima, naglasio je on.
Na odgovor iz Evropske komisije se čekalo meseca dana, zbog čega se u političkim krugovima u Beogradu i javnosti javljalo nestrpljenje.
Premijer Srbije je 1. avgusta uputio pismo Junker, šefici diplomatske službe EU Federiki Mogerini, komesaru za proširenje Johanesu Hanu i predsedniku Evropskog parlamenta Martinu Šulcu.
Povod za pismo bili su poništavanje presude iz 1946. hrvatskom nadbiskupu Aliojziju Stepincu u julu ove godine, organizovanje njemu posvećene izložbe u zgradi Evropskog parlamenta, poništavanje prvostepene presude ratnom komandantu Osijeka Branimiru Glavašu osuđenom za ratne zločine nad srpskim civilima 90-ih godina i podizanje spomenika u prisustvu dva ministra hrvatskom ekstremisti Miru Barešiću koji je ubio jugoslovenskog ambasadora Vladimira Rolovića 1971. u Švedskoj.
Vučić je u pismu evropskim zvaničnicima ukazao na neophodnost očuvanja mira i političke stabilnosti u regionu, kao i na "ogoljenu antisrpsku politiku" koja se vodi, pre svega, u Hrvatskoj.
U međuvremenu, Hrvatska i Srbija su razmenile više diplomatskih nota, a tenzije su dodatno produbile i izjave političara, posebno u Hrvatskoj uoči parlamentarnih izbora.
Vučić: Ne podnosim lažne simetrije
Premijer Srbije je novinarima rekao 1. septembra da neće ništa da kaže o sadržaju Junkerovog pisma jer su Srbiji potrebni mir i stabilnost, ali da ne podnosi "kada se sve poistvećuje, kada se prave lažne simetrije i ravnoteže".
On je kazao da bi mu bilo najlakše kada bi "brutalno odgovorio", ali da neće to da čini jer Junkera veoma poštuje.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio je dan ranije da predsednik Evropske komisije nije odgovorio ni na jedno konkretno pitanje koje je povodom antisrpske politike u regionu evropskim zvaničnicima uputio Vučić.
"Junker nije komentarisao rehabilitaciju fašističkog ustaškog režima NDH, ni oslobadjanje ratnih zločinaca iz poslednjeg rata, ni podizanje spomenika ustaškom teroristi Barešiću, ni vredjanje srpske države", ocenio je Dačić u saopštenju.
Dačić je rekao da Evropska unija nastavlja da "drži glavu u pesku" i dodao da "se EU pravi gluvonemom kad je antisrpska politika u pitanju, ali da je zato uvek spremna za pridike Srbiji kad joj se nešto u Srbiji ne svidi".
"To više neće moći tako. Nismo vas pitali za mir u svetu nego za antisrpsku politiku jedne vaše članice, koja ugrožava mir i stabilnost u regionu. Iskreno, nisam ništa ni očekivao, pa onda nisam ni razočaran. Danas čak ni deca više bajkama ne veruju. Kao što sam juče najavio, kao da su lame sa Tibeta, tako se i EU filozofski izjašnjava o 'šaka jada' problemu - antisrpskoj politici", rekao je Dačić.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin izjavio je 1. septembra da sadržaj pisma predsednika Evropske komisije znatno otežava Vladi Srbije da svoju evropsku orijentaciju objasni gradjanima i da je oni prihvate.
Ministar je novinarima u Beogradu rekao da je zaključak iz Junekrovog pisma da Srbija prepoznaje probleme, ali da će morati da ih rešava bez učešća Evropske komisije.
Izvor: Beta
Foto:
Povezani sadržaj
|
|
|