Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Korak napred ka izvozu svinja u EU?
|
|
|
Objavljeno : 05.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji bi od 2017. trebalo da prestane vakcinacija svinja protiv svinjske kuge, što je jedan od ključnih uslova za izvoz sirovog mesa u EU. Poslednji slučaj zabeležen je u novembru 2010. godine, a kako bi se sprečila pojava bolesti do kraja 2016. će sve svinje biti vakcinisane. Iskorenjivanje svinjske kuge i opšta vakcinacija sprovode se uz podršku EU, a sticanje ovog uslova za izvoz u EU do sada je više puta najavljivano u prethodnih 10-ak godina.
Pozivajući se na Upravu za veterinu Ministarstva poljoprivrede, poljoprivredni portal Agrosmart preneo je da će do kraja godine veterinarske stanice vakcinisati sve svinje u Srbiji, kako bi bile otporne na moguće izbijanje žarišta iduće godine.
"Od 2017. godine, ako sve bude po planu, u Srbiji će prestati vakcinacija svinja protiv bolesti kuge, što će omogućiti izvoz svinjskog mesa u zemlje Evropske unije", naveli su u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede, uz podsećanje da žarišta bolesti nema već nekoliko godina i da je poslednji slučaj zabeležen u novembru 2010. godine.
Za potrebe završne vakcinacije u 2016. EU je krajem 2015. godine obezbedila šest miliona doza vakcina protiv kuge svinja. EU je pružila tehničku i stručnu podršku kroz dva projekta, uz isporuku opreme za kontrolu i nadzor bolesti veterinarskim stanicama, institutima i inspekciji, čime su znatno ojačani nacionalni kapaciteti Srbije.
Iako vakcinacija protiv ove bolesti osigurava zaštitu svinja i sprečava izbijanje bolesti, prema EU standardima ona nije dozvoljena. Zemlje članice ne dozvoljavaju uvoz svinja i svežeg mesa iz zemalja koje primenjuju vakcinaciju, a razlog je što pri testiranju svinja na svinjsku kugu vakcinisane daju istu imunološku sliku kao one koje su prirodno zaražene.
"Prestanak vakcinacije, ukoliko ne dođe do izbijanja žarišta, omogućiće izvoz svinjskog mesa u zemlje EU. Sa druge strane, potrebno je da se radi na daljem unapređenju higijenskih i biosigurnosnih mera na farmama svinja, posebno na malim gazdinstvima i porodičnim farmama, kao i kontrola sprovođenja veterinarsko-sanitarnih mera i prometa svinja", naveli su u Upravi za veterinu.
Prekid vakcinacije do sada je više puta najavljivan u prethodnih 10-ak godina, a kao razloge za neuspeh stručnjaci su navodile nedovoljno dobar rad inspekcija, odbijanje nekih uzgajivača da vakcinišu grla, ali i farmaceutski lobi kojem zbog zarade odgovara vakcinacija.
Pored osnovnih uslova koje ispunjava zemlja za izvoz u EU, za meso i mesne proizvode, kao i neke druge kategorije proizvoda, potrebno je da svako postrojenje dobije potvrdu o ispunjenosti uslova za izvoz u EU.a U Srbiji pet klanica ima odobrenje da izvozi proizvode od svinjskog mesa u EU. Živo meso je, međutim, zabranjeno, pa je reč o isključivo termički obrađenim proizvodima.
Prema podacima Svetske organizacije za zdravlje životinja (OIE), jedini pouzdan način za ubijanje virusa svinjske kuge je termička obrada, i to 30 minuta na 65,5 stepeni Celzijusa, i samo minut na 71 stepen. Sa druge strane, u frižideru virus može da preživi mesecima, a u zamrznutom mesu i godinama.
Dimljenje i usoljavanje isto nije način da se virus otkloni, jer u zavisnosti od tipa procesa može da preživi najmanje 17 dana, a u nekim slučajevima i više od šest meseci.
Kada je reč o drugim mesnim proizvodima, tri postrojenja imaju uslov za piletinu, a 10 za mesne prerađevine.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|