Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kuburović: Idemo ka efikasnijem pravosuđu
|
|
|
Objavljeno : 23.11.2016. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija za efikasnost pravosuđa Sepež (CEPEJ) preporučila je Srbiji da unapredi alternativni način rešavanja sporova i da se više oslanja na medijaciju kako bi se smanjio priliv predmeta u sudovima, izjavila je 23. novembra ministarka pravde Nela Kuburović na predstavljanju izveštaja tog tela Saveta Evrope. Izveštaj je pokazao da je u Srbiji vreme rešavanja parničnih i krivičnih predmeta više od proseka zemalja članica Saveta Evrope, a u Ministarstvu pravde navode da Srbija ipak nije među zemljama sa najkritičnijom situacijom, kao i da su planirana unapređenja.
Kuburović je novinarima rekla da je Srbija ostvarila napredak u nekim oblastima u poređenju sa prethodnim izveštajnim periodom iz 2012. godine, pre svega u trajanju sudskog postupka, i to u parničnim postupcima, a napomenula je i da je izveštaj pokazao da je povećan procenat savladavanja priliva predmeta.
"Takođe postoje podaci gde nismo još uvek zadovoljni, a kroz same zaključke Sepežovog izveštaja nam je skrenuta pažnja da u narednom periodu unapredimo i promovišemo alternativni način rešavanja sporova, da se više uključi medijacija upravo kako bismo smanjili priliv predmeta u sudovima", navela je ministarka.
Srbija u parničnim postupcima ima stopu efikasnosti od 92%, odnosno može da obradi 92% od broja pokrenutih postupaka. To jeste niže od proseka u Evropi, koji iznosi 100%, ali nije posebno problematično. Problem predstavlja vreme potrebno za rešavanje prvostepenih parničnih predmeta koje iznosi 359 dana.
U Ministarstvu pravde navode da je poboljšanje potrebno, ali da Srbija nije među zemljama sa "najkritičnijom statistikom", među kojima navodi BiH (603), Italiju (532) i u manjoj meri Hrvatsku (380).
Za prvostepene krivične postupke u Srbiji je potrebno u proseku 255 dana prema podacima iz 2014, od kojih je sačinjen izveštaj za 2016. Ovo jeste poboljšanje u odnosu na 2012. kada je bilo potrebno 387 dana i 2010. sa 504 dana, ali je i dalje od proseka u više od 40 zemalja Evrope obuhvaćenih izveštajem koji iznosi 133 dana. Po ovom pokazatelju najgora je Italija sa 386 dana.
Srbija ima 38 sudija na 100.000 stanovnika, dok je evropski prosek 21, pokazao je izveštaj Evropske komisije za efikasnost pravosuđa Sepež (CEPEJ). Ovo telo Saveta Evrope ukazuje da je veći broj sudija čest slučaj u zemljama istočne Evrope, a ova razlika povezuje se sa sistemom potpune profesionalizacije sudija i pribegavanjem porotnicima.
Da EK sad daje Izveštaj o napretku bili bismo bolje ocenjeni
Ministarka pravde Nela Kuburović se na pitanje novinara osvrnula i na Izveštaj o napretku Evropske komisije i rekla da bi Srbija dobila bolju ocenu za pravosuđe da je Izveštaj završavan mesec dana kasnije budući da se očekuje usvajanje seta krivičnih zakona u Skupštini Srbije i da se ove godine očekuje smanjenje broja zaostalih izvršnih predmeta za milion.
"U izveštaju Evropske komisije ima i pohvala da smo ostvarili određeni napredak, ali je konstatovano i ono sa čime se i sami suočavamo i od čega ne bežimo, a to je da još imamo veliki broj starih nerešenih predmeta" i da možda nije postignut dovoljno značajan napredak u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala, navela je Kuburović.
Rekla je da se nada da bi Izveštaj o napretku Evropske komisije bio bolji da je završavan malo kasnije i dodala da se nada da će danas poslanici usvojiti Zakon o nadležnosti i organizaciji državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, korupcije i terorizma. Taj zakon će, kako je navela, dati moderne mehanizme da se Tužilaštvo za organizovani kriminal, Viši sud u Beogradu i pojednina tužilaštva širom Srbije "bore sa visokom korupcijom i sa organizovanim kriminalom".
"Što se tiče rešavanja starih predmeta, takođe ćemo tu imati napredak do kraja godine, pre svega biće rešen veliki broj predmeta u izvršnoj materiji, očekujemo smanjenje za oko milion starih predmeta, a svakako će prenos nadležnosti na nosioce javnih ovlašćenja, pre svega na javne izvršitelje i javne beležnike, u dodatnoj meri rasteretiti i rad sudova, tako da će biti poboljšanja i kada je reč i o dužini trajanja postUpka, i u broju zaostalih predmeta", navela je ona.
Na pitanje o rešenjima Zakona o poreklu imovine, čije donošenje se najavljuje, rekla je da je prvobitni nacrt zakona završen, ali da je po njenom mišljenju potrebno unapređenje njegovih odredbi i da bi radna grupa do kraja godine trebalo da završi rad, i da zakon bude pušten u dalju proceduru.
Na skupu u Aero klubu u Beogradu govorilo se o izveštaju Evropske komisije za efikasnost pravosuđa Sepež (CEPEJ), tela Saveta Evrope, za 2016. godinu, koji je baziran na podacima iz 2014. godine.
Šef misije Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tim Kartrajt rekao je da je Savet Evrope spreman da podrži Srbiju u reformskim naporima u poboljšanju efikasnosti pravosuđa i da će dobiti ekspertsku i institucionalnu podršku kad god je potrebno.
Napisala. S.V.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|