Projekat podržali
Sponzori mreže
|
FIC: Najmanji napredak kod poreza i radnog prava
|
|
|
Objavljeno : 28.11.2016. |
|
|
|
|
|
|
Predsednica Saveta stranih investitora (FIC) Jana Mihajlova rekla je 28. novembra da je između dva izdanja Bele knjige Vlada Srbije uspela da sprovede fiskalnu konsolidaciju i omogući dobre ekonomske parametre, poput rasta BDP-a i izvoza, istovremeno čineći neka značajna poboljšanja u različitim delovima poslovne klime, pre svega u oblasti nekretnina i gradnje. Najmanji napredak uočen je u oblastima poreza i radnopravnih propisa, kao i u oblasti zakona koji se odnose na devizno poslovanje, stečaj i zaštitu uzbunjivača. Premijer Srbije je na predstavljanju Bele knjige najavio da će Vlada Srbije zajedno sa Savetom stranih investitora formirati nacionalni savet za konkurentnost.
"Ovi dobri rezultati daju osnovu za visoka očekivanja za budućnost. Savet veruje da je ključno za Vladu da iskoristi momenat i još više ubrza strukturne reforme, smanji birokratiju i poboljša sprovodnje zakona, kao i da nastavi sa usaglašavanjem sa regulativom EU", kazala je Mihajlova.
Po oceni FIC-a, u okviru strukturnih reformi vlada treba da uloži jače napore da završi privatizaciju i korporatizaciju državnih preduzeća, efikasnije primeni poreske zakone i zakon o inspekcijama.
Najveći napredak je, po oceni FIC-a, ostvaren u oblasti nekretnina i gradnje i u oblasti zaštite konkurencije i potrošača, državnoj pomoći i javnom beležništvu, kao i u sektorima telekomunikacija, nafte i gasa i privatnog osiguranja.
Najmanji napredak, kako je navedeno u "Beloj knjizi", uočen je u oblastima poreza i radnopravnih propisa, kao i u oblasti zakona koji se odnose na devizno poslovanje, stečaj i zaštitu uzbunjivača, ali i u sektorima hrane i poljoprivrede, osiguranja i sredstava za održavanje higijene u domaćinstvu i kozmetike.
Ukazano je da makroekonomska i politička stabilnost, predvidiva poslovna klima, uključujući javnost donošenja odluka, Srbiji omogućava da ubrza ekonomski razvoj, privuče nove investitore i jača konkurentnost.
U "Beloj knjizi" strani investitori od 2003. saopštavaju vladi, stručnoj i široj javnosti viđenje uslova poslovanja i investiranja u pojedinim oblastima, predlažu izmene propisa i prate njihovo sprovođenje.
Biće formiran nacionalni savet za konkurentnost
Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je na predstavljanju "Bele knjige" da će Vlada Srbije zajedno sa Savetom stranih investitora formirati nacionalni savet za konkurentnost, kako bi država bila privlačnija za investiranje.
On je kazao da ima prostora za jačanje konkurentnosti Srbije, iako je ove godine "šampion u regionu" po iznosu stranih investicija.
Vučić je naveo da je za devet meseci 2016. iznos stranih investicija bio 1,25 milijardi evra, a da se očekuje da do kraja godine bude 1,8 ili 1,9 milijardi evra, dok su na primer u BiH, investicije 400 miliona evra.
Po rečima premijera, ove godine će rast BDP u Srbiji biti 2,7 ili 2,8%, čemu najveći doprinos daju prerađivačka industrija, energetika, građevinarstvo i rudarstvo. Dodao je da je spoljnotrgovinski deficit manji za 23%.
"Imamo problem sa ukidanjem parafiskalnih namata jer treba da nađemo modus koji će prihvatiti sve lokalne samouprave, a treba i da ujednačimo rad inspekcijskih službi", kazao je Vučić.
Savet stranih investitora okuplja više od 130 stranih kompanija koje su u Srbiji uložile gotovo 28,7 milijardi evra i koje zapošljavaju 94.000 radnika. U ukupnom izvozu Srbije te kompanije učestvuju sa 22%.
Cilj smanjenje sive ekonomije na 15%
Ministar finansija Srbije Dušan Vujović rekao je na skupu da Ministarstvo finansija priprema reformu Poreske uprave i Carine i da će se raditi na suzbijanju sive ekonomije.
"Planiramo da sivu ekonomiju sa 30-40% na koliko se (njen udeo u ekonomiji) procenjuje da je u Srbiji, spustimo na 15%", rekao je Vujović.
On je na predstavljanju Bele knjige FIC-a rekao da će se menjati i zakon o naknadama i da će se u njegovoj pripremi razgovarati sa lokalnim samoupravama i investitorima.
"Nadam se da ćemo sledeće godine pripremiti nacrt zakona o naknadama a da će on moći da se primenjuje od 2018. godine. Naknade moraju biti evidentirane i objedinjene a način obračuna jasan", rekao je Vujović.
On je dodao da je cilj reforme Poreske uprave da se ta služba reorganizuje i da inspektori promene ponašanje i da ubuduće pružaju i savetodavne usluge oko primene zakona umesto samo da kažnjavaju.
Predsednica FIC-a rekla je da 65% preporuka Saveta nije realizovano.
"Strani investitori učestvuju sa 22% u bruto domaćem proizvodu i žele dugoročno da ostanu u Srbiji. Gajimo optimizam ali treba dosta još da se uradi jer ništa nije urađeno na 65% preporuka", rekla je Mihajlova.
Ona je istakla da je uvođenje obavezne članarine u Privrednoj komori Srbije (PKS) novi nepredvidiv namet.
"Strani investitori imaju kulturu da ispunjavaju sve obaveze pa će plaćati i članstvo, ali taj namet nije bio predviđen i nije bilo potrebno da pored postojećih 400 nameta bude uveden još jedan", rekla je Mihajlova.
Ona je istakla i da Zakon o konverziji prava korišćenja građevinskog zemljišta, neusklađen sa Zakonom o restituciji i da lokalne samouprave različito tumače ta dva zakopna i zatražila da se produži rok za korišćenje zemljišta dok se ne reši taj problem.
Ministar privrede Srbije Goran Knežević naglasio je da je bilo potrebno reformisati PKS što, kako je rekao, "ne znači da su im sva rešenja dobra".
"Spremni smo da o primedbama na članarinu razgovaramo sa investitorima", kazao je Knežević.
On je dodao da "nije realno da se privatizacija okonča za godinu dana".
"Privatizacija traje dugo, već 20 godina, i nadam se da će biti završena u mandatu ove vlade", rekao je Knežević.
On je dodao da su ostale 174 firme za privatizaciju među kojima je i 11 najdelikatnijih, poput Rudarsko-topioničarskog basena Bor, i Petrohemije. "Preostalo je još 11 banja kod kojih su razrešeni pravno-imovinski odnosi i moći će uskoro da se prodaju a na red čekaju i veterinarske stanice", rekao je Knežević.
Izvor: Beta
Foto: Freeimages.com
Povezani sadržaj
|
|
|