Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Han: Dijalog se ne sme dovesti u pitanje
|
|
|
Objavljeno : 16.01.2017. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija smatra da tenzije u odnosima Beograda i Prištine ne smeju da ugroze dosadašnje rezultate postignute u normalizaciji odnosa i da dve strane treba da rešavaju otvorena pitanja dijalogom. To se moglo čuti u Briselu povodom napetosti nastalih pošto je voz iz Beograda, sa sprskim simbolima i parolama, 14. januara sprečen da uđe na Kosovo. Tim povodom su Beograd i Priština razmenili oštre reči uz međusobne optužbe za izazivanje napetosti. Deo srpske opozicije je posebno kritikovao zapaljive izjave predsednika Srbije.
Evropski komesar Johanes Han izjavio je 16. januara u Briselu da se "ne sme dovesti u opasnost ono što je dosad ostvareno u dijalogu Beograd-Priština" i da se "mora gledati napred, a ne unazad".
On je to rekao dolazeći na zasedanje šefova diplomatija EU na pitanje novinara kako gleda na zategnutost izmedju Prištine i Beograda zbog sprečavanja voza iz Srbije da udje na Kosovo i izjave srpskog predsednika Tomislava Nikolića da bi bio spreman da uputi i vojsku na Kosovo ako bi tamo bili ugroženi životi Srba.
Na pitanje ne gleda li Srbija time unazad, Han je naglasio "svi oni koji gledaju unazad, ne gledaju napred".
Na zasedanju šefova diplomatija EU glavne teme su krize u Siriji i na Bliskom istoku, a nije predvidjena nikakva rasprava o Zapadnom Balkanu i proširenju.
Najnoviji incident u regionu, ovog puta između Beograda i Prištine, izbio je pošto su vlasti u Beogradu rešile da simbolično, posle dve decenije, obnove direktnu železničku liniju Beograd-Kosovska Mitrovica. Kosovska Mitrovica je već povezana redovnom linijom sa Kraljevom, a ovo je, kako su isticali zvaničnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, trebalo da bude samo njen produžetak.
Međutim, način na koji je to učinjeno protumačen je u Prištini kao provokacija i pokušaj destablizacije. Na vozu u bojama srpske zastave bilo je ispisano na dvadesetak jezika „Kosovo je Srbija”, a ukrašen je freskama iz srpskih manastira koji su pod zaštitom Uneska.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je odbacio navode Prištine da su freske i ikone oslikane po vozu predstavljale pravokaciju i dodao da nije bio upoznat s izgledom voza, dok to nije video na televiziji.
Voz, međutim, nije stigao u Kosovsku Mitrovicu, pošto je zaustavljen u Raškoj, a Vučić je rekao da je to učinjeno po njegovom nalogu jer su Albanci i njihove specijalne snage pokušale da miniraju deo pruge i hteli da uhapse mašinovođu i putnike voza.
Kosovski predsednik Hašim Tači je pak rekao da je dolazak tog voza na Kosovo u suprotnosti sa kosovskim Ustavom zbog čega je naredio da se vozu po svaku cenu zabrani ulazak na Kosovo.
Premijer Kosova Isa Mustafa izjavio je da su događaji u vezi s vozom bili nepotrebna situacija koju je izazvala Srbija. On je zahvalio SAD i zemljama članicama EU, kako je rekao, na podršci institucijama Kosova u rešavanju problema zbog najavljenog dolaska voza iz Beograda u Kosovsku Mitrovicu.
Vučić je 14. januara rekao da je razgovarao sa visokom predstavnicom EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Federikom Mogerini i da joj je kazao da je Srbija nezadovoljna reakcijom EU.
Portparolka za spoljnu i bezbednosnu politiku Evropske unije Maja Kocijančič izjavila je 14. januara da Beograd i Priština sva otvorena pitanja moraju da rešavaju dijalogom.
Kocijančič je agenciji Beta povodom zahteva kosovske ministarke Edite Tahiri da EU zaustavi voz na liniji Beograd - Kosovska Mitrovica, rekla da je dijalog najbolji način za rešavanje svakog pitanja od zajedničkog interesa.
"Bilo koji problem, Beograd i Priština treba da rešavaju u duhu normalizacije odnosa", rekla je Kocijančič i dodala da je "konstruktivno učešće u dijalogu suštinski preduslov da obe strane napreduju na svom putu ka EU".
Zapaljive izjave
U Beogradu je dan kasnije održana sednica Saveta za nacionalnu bezbednost posle koje je predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio da je Srbija spremna da pošalje oružane snage na Kosovo i Metohiju, ako srpsko stanovništvo u pokrajini bude ugroženo.
"Ako budu ubijani Srbi, da", rekao je Nikolić na pitanje da li je Srbija spremna da pošalje svoju vojsku na Kosovo i Metohiju i dodao da bi bila poslata i policija i da bi bio spreman da ide i on sam, što mu, kako je rekao, ne bi bilo prvi put.
Deo opozicije u Srbiji kritikovao je Nikolića zbog "ratnohuškačkih izjava” .
Tači je tim povodom rekao da Nikolić ima iste ciljeve kao bivši predsednik Srbije Slobodan Milošević, dok je Kosovo zainteresovano za dijalog i normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.
Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije Mlovan Drecun je rekao 16. januara, komentarišući incidete, da bi Brisel trebalo da traži nastavak dijaloga Beograda i Prištine na najvišem nivou ali i da bi trebalo sačekati da se vidi kakva će biti politika SAD prema Balkanu.
Trebalo bi sačekati i videti kako će se ponašati nova američka administracija, jer verujem da će od toga u velikoj meri zavisiti i razvoj događaja oko Kosova, rekao je Drecun.
SAD ne menjaju politiku prema Kosovu
Portparolka ambasade SAD u Prištini Mišel Šon izjavila je 16. januara da ne postoje indikacije da će Vašington promeniti politiku prema Balkanu.
Politika SAD u poslednje dve decenije bila je relativno dosledna bez obzira ko je bio u Beloj kući, navela je Šon na pitanje da li postoji mogućnost da se politika prema Balkanu promeni nakon dolaska novog predsednika Donalda Trampa na čelo SAD."Nemamo nikakve indikacije da će se promeniti", kazala je portparolka za Koha ditore.
Mišel Šon je rekla da SAD poštuju pravo Kosova da brine o svojoj granici. "SAD su priznale Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu 2008. godine i mi poštujemo pravo Kosova da odlučuje ko i šta prolazi preko njegove granice", kazala je Šon za Koha ditore i dodala da je SAD drago što 14. januara nije bilo sukoba na granici.
Portparolka je kazala da SAD snažno podržavaju dijalog kojim posreduje EU kao "najbolji način da se unapredjuju odnosi Kosova i Srbije".
Popov: Voz deo kampanje za predsedničke izbore u Srbiji
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov ocenio da je očigledno da je organizovanje putovanja voza deo predsedničke kampanje i da je izabran loš momenat za slanje voza na Kosovo.
Popov je agenciji Beta rekao da su zvaničnici Srbije mogli da pretpostave šta će biti sa njim i da su mogli da izaberu drugi momenat za njegovo slanje.
"Ovako šaren je iziritirao i doveo do ivice sukoba. Bila je to pogrešna procena onih koji su hteli političke poene", rekao je Popov i dodao da je slanje voza, uz reakciju zvaničnika Srbije, dodatno zakomplikovale odnose u regionu koji je, kako kaže, prepun zapaljivog materijala.
Nove tenzije nadovezale su se na napetosti izazvane hapšrenjem bivšeg kosovskog premijera i haškog optuženika Ramuša Haradinaja u Francuskoj 4. januara po poternici koju je 2006. godine objavio Interpol na zahtev Srbije. Haradinaj je 12. januara pušten na uslovnu slobodu, ali mu je zabranjeno da napušta Francusku dok sud ne donese odluku o zahtevu Srbije za izručenje.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|