Evropska unija očekuje "što je moguće bolji" nastavak dijaloga Beograda i Prištine, imajući u vidu da su obe strane, i Kosovo i Srbija, odlučile da u Brisel pošalju i predsednika i premijera, rekla je 23. januara agenciji Beta portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančič. I dok evropske diplomate ocenjuju da je dolazak delegacija Beograda i Prištine na najvišem nivou znak da će perspektiva dijaloga biti snažno potvrđena, premijer Srbije misli da će nastavak dijaloga biti veoma težak ali i očekuje smirivanje situacije i jasne poruke. Za razliku od Brisela, neki analitičari uključivanje predsednika u dijalog vide kao znak neuspeha.
Visoka predstavnica EU Federika Mogereini zakazala je novu rundu dijaloga na visokom nivou za 24. januar. Delegaciju Kosova na sastanku predvodiće predsednik i premijer Hašim Tači i Isa Mustafa, dok će Beograd predstavljati predsednik Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić.
Evropski diplomatski izvori u Briselu rekli su agenciji Beta da je očigledno da i jedna i druga strana žele da i EU i međusobno razjasne dokle se došlo u dijalogu i kakvi su izgledi da se dalje unapredi postupak normalizacije odnosa Beograda i Prištine, imajući u vidu nedavna dešavanja odnosno izvesno zaoštravanje u tim odnosima.
Evropske diplomate rekle su da je dolazak delegacija Beograda i Prištine na najvišem nivou znak koji obećava da će perspektiva dijaloga biti snažno potvrđena.
Vučić: Izgubio sam poverenje u Prištinu, čekaju nas teški razgovori
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je izubio poverenje u Prištinu i da će zato nastavak dijaloga u Briselu biti veoma težak, ali da očekuje na prvom mestu jasne poruke EU što se tiče upotrebe oruđa i oružja.
"Želim da zamolimo EU zvaničnike da ne pružaju podršku dovođenju oružja i oruđa tamo gde mu nije mesto, a sve ostalo, druge teme, dešavaće se neki drugi put", rekao je 23. januara premijer na zajedničkoj konfereciji za novinare nakon sastanka sa predsedavajućim Saveta ministara Bosne i Hercegovine Denisom Zvizdićem.
Priština je 14. januara na sever Kosova poslala specijalne jedinice da zaustave putnički voz Beograd-Kosovska Mitrovica. Prema oceni Prištine, Beograd je slanjem voza na kojem su bili natpisi "Kosovo je Srbija" i koji je bio dekorisan slikama fresaka iz srpskih manastira koji su pod zaštitom UNESKO-a, pokušao da destabilizuje Kosovo. Takođe, u medijima se pojavila informacija da je na prugu postavljen eksploziv.
Premijer je naveo da će zbog gubitka poverenja razgovori biti teški ali da je važno da se obezbede mir, stabilnost i bezbednost za Srbe na Kosovu i Metohiji.
"Sam sam izgubio poverenje u albanske predstavnike ... Kako možete nekome verovati kada lepo razgovarate a onda taj neko sutra pošalje 14 tenkova i kaže uđite ne znam gde", rekao je Vučić i ponovo poručio Prištini: "ne igrajte se oruđem i oružjem".
Premijer je ocenio i da do incidenata i problema dolazi kada dijalog na visokom nivou izvesno vreme ne funkcioniše na način na koji bi trebalo, i dodao da se nada da će visoka predstavnica EU doneti odluku da se delegacije češće sastaju.
"Od susreta 24. januara ne očekujem previše ali očekujem smirivanje situacije i jasne poruke... Očekuju nas teški razgovori, a svaki rezultat koji ostvarimo je dobar", rekao je premijer.
Vučić je rekao da je učestvovao u svim razgovorima u Briselu, u svakom detaljisanju sporazuma i ocenio da niko ne poznaje razgovore sa Albancima kao on. On je dodao da je zato nekada ljut i deprimiran kada čuje reakcije iz Srbije od odnih koji, kako je rekao, ne znaju ništa o razgovorima.
Bećaj: Uključivanje predsednika u dijalog nastavak neuspeha
Politički analitičar iz Prištine Beljulj Bećaj ocenio je da uključivanje predsednika Kosova Hašima Tačija i predsednika Srbije Tomislava Nikolića u briselski dijalog znači neuspeh tog procesa.
"Nastavak razgovora u ovom formatu vodiće ka degradaciji Kosova, dok će Srbija biti dobitnik u međunarodnim odnosima", rekao je Bećaj agenciji Beta i dodao da nastavak dijaloga može dovesti do jednostranog formiranja Zajednice srpskih opština (ZSO).
Bećaj je ocenio da je Srbija dijalogom ostvarila svoje ciljeve približavanja Evropskoj uniji.
"Srbija taktizira koristeći nesposobnost vlasti na Kosovu i nejasnoću u međunarodnim odnosima oko toga šta će doneti nova američka politika, pošto se sve više aktuelizira strategija formiranja jednonacionalnih država", rekao je Bećaj.
On je dodao da ga ne bi čudilo ako bi Srbija 15. februara jednostano proglasila formiranje ZSO i nastavila, kako se izrazio, druge provokativne aktivnosti.
Bećaj je dodao da smatra da dijalog treba svakako nastaviti ali da nema smisla da se odvija sa dosadašnjim sadržajem, već da je potrebno ozbiljno i suštinsko razmatranje tema razgovora.
"Na raskršću smo. Vreme je za ozbiljno ocenjivanje i razmatranje. Jer u suprotnom, umesto normalizacije odnosa, imaćemo dalje pogoršanje stanja pošto Srbija preti jednostranim formiranjem ZSO. Može se dogoditi da prava igra Srbije započne 24. januara. Moje su prognoze da će intenzivno destruktivno ponašanje Srbije vrlo brzo započeti", kazao je Bećaj.