Stampa
Pristupanje EU nije ugrozilo poljoprivredu Poljske  

Objavljeno : 03.02.2017. Štampa El. pošta bookmark
 

Poljska je uspela da zahvaljujući veštom korišćenju fondova EU oporavi privredu i da pre nekoliko godina izbegne recesiju, dok je članstvo u EU omogućilo poljskoj poljoprivredi da se modernizuje i postane konkurentna na jedinstvenom tržištu, istakli su 3. februara predstavnici poljske ambasade u Beogradu. Iskustva Poljske, kao vrlo uspešne u korišćenju fondova, i Hrvatske, kao suseda koji od 2013. ima pristup znatno većim sredstvima EU, mogu biti korisna za Srbiju, rečeno je na skupu o korišćenju fondova EU. Srbija u ovoj fazi pristupanja koristi pretpristupna sredstva IPA ali ima pristup i programima EU poput Horizonta 2020 i Kozme (Cosme).

 

Zamenik ambasadora Poljske u Srbiji Andžej Kinđuk rekao je da je Poljska po padu komunizma našla u teškoj ekonomskoj situaciji a da je uspela da obnovi privredu zahvaljujući naporima građana, reformama i veštom korišćenja fondova.

 

"Trinaest godina posle ulaska u EU neupitano je da se Poljska promenila na bolje", rekao je on na skupu u Privrednoj komori Srbije o korišćenju fondova EU i iskustvima Poljske i Hrvatske.

 

Kinđuk je rekao da je Poljska u višegodišnjem budžetu EU za 2007-2013. imala na raspolaganju 68 milijardi evra dok su se u sadašnjem ciklusu za 2014-2020. ta sredstva povećala na 82 milijardi evra.

 

Savetncia za ekonomska pitanja u ambasadi Poljske u Srbiji Karolina Janik je rekla da je Poljska najbolje iskoristila priliku od svih novih članica EU koje su pristupile 2004. i 2007, i da je najveći korisnik budžeta EU.

 

Janikova je dodala da je Poljska izbegla recesiju kada druge članice to nisu mogle a da su u tome pomogla i sredstva EU koje su doprinele porastu investicija.

 

Ona je rekla da je poljski privredni rast po ulasku u EU povećao za polovinu dok je nezaposlenost smanjena pa je prošle godine je iznosila 8,2%.

 

Janikova je rekla da se prosečna plata u Poljskoj povećala sa 510 evra u 2003. na 945 evra u 2016. godini.

 

Dodala je da se nisu obistinili strahovi poljskih poljoprivrednika da neće biti konkurentni sa svojim proizvodima na evropskom tržištu. Prema njenim rečima, članstvo u EU je omogućilo poljskoj poljoprivredi da se modernizuje i poveća konkurentnost.

 

Primena evropskih standarda je s vremenom olakšala pristup tržištu EU a izvoz poljskih poljoprivrednih proizvoda u EU se povećao pet puta, tako da je sada vodeći izvoznik u centralnoj i istočnoj Evropi, rekla je ona.

 

"Poljski proizvodi su brzo napredovali i zauzeli jak i siguran položaj na tržištu EU", rekla je Janikova.

 

Miščević: Koristiti  i programe za inivoacije i mala i srednja preduzeća

 

Šefica pregovaračkog tima Srbije u pregovorima o članstvu u EU Tanja Miščević rekla je na skupu da iskustva Poljske i Hrvatske u korišćenju fondova i programa EU mogu biti vrlo korisna za Srbiju i istakla značaj programa Horizont 2020 i Kozme za srpske privrednike.

 

Tanja Miščević je rekla da Srbija u sadašnjoj fazi pregovora o članstvu u EU koristi evropska pretpristupna sredstva IPA i programe EU kako bi izgradila kapacitete institucija, kao i za veće infrastrukturne projekte u oblastima obuhvaćenim poglavljima i pripremu za buduće korišćenje sredstava Unije.

 

"Jedna važna stvar jeste to što pretpristupnu pomoć i programe Horizont 2020 i Kozme (Cosme) koristimo da bismo unapredili institucionalne kapacitete i završili neke od velikih infrastrukturnih poslova vezane za svako od 35 poglavlja", rekla je ona na skupu o korišćenju fondova EU i iskustvima Poljske i Hrvatske.

 

Ona je dodala da je posebno važno razviti kapacitete lokalnih samouprava za korišćenje sredstava EU koja se, kako je istakla, mogu koristiti ne samo za infrastrukturne projekte već i za projekte komunalnih delatnosti, životnu sredinu i drugo.

 

Tanja Miščević je istakla značaj program Horizont 2020 za finansiranje istraživačkih projekata i dodala da je procedura komplikovala ali da su sredstva značajna. Ona je dodala da je nedavno istraživački centar iz Novog Sada dobio 1,2 miliona evra u okviru tog programa EU, što je najveća takva suma odobrena u regionu.

 

Ukazala je i da program Kozme mogu koristiti mala i srednja preduzeća za unapređenje delatnosti a da se sredstva realizuju kroz kreditne linije banaka.

 

Tanja Miščević je istakla da je Poljska ostvarila vrlo dobre rezultate u korišćenju fondova EU, dok Hrvatska, kao sused i članica EU od 2013, sada ima pristup i strukturnim i kohezivnim fondovima Unije.

 

Autor: M.P.

Foto: Evropska komisija

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar