Zvaničnici Srbije i Evropske komisije potpisali su 5. decembra u Beogradu prvi ugovor u vrednosti od 80 miliona evra za finansiranje reforme javne uprave u Srbiji kroz novi vid sektorske budžetske podrške i najavili da se sledeće nedelje očekuje dogovor o otvaranju najmanje jednog poglavlja u pregovorima sa EU. Ovo je bila prilika i za diskusiju o smislu opredeljenja za EU zbog krize u Uniji, ali i političkog uslovljavanja napretka.
Ugovor su potpisali ministarka za evropske integracije u Vladi Srbije Jadranka Joksimović i direktorka za Zapadni Balkan u Evropskoj komisiji Henoveva Ruis Kalavera (Genoveva Ruiz Calavera), a potpisivanju su pored Vučića i Hana prisustvovali šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport,ministarka državne uprave Ana Brnabić, šefica pregovaračkog tima za pregovore sa EU Tanja Miščević i vršilac dužnosti direktora Kancelarije za evropske integracije Ksenija Milenković.
Ugovor predviđa bespovratnu pomoć EU iz pretpristupnih IPA fondova za 2015. godinu, preko koje će 70 miliona evra ići direktno u budžet Srbije u nekoliko tranši u periodu od tri godine, dok se 10 miliona evra odvaja za podršku realizaciji Ugovora o sektorskoj reformi. Ovakva sektorska budžetska pomoć jedna je od novina pretpristupnih fondova za period 2014-2020 (IPA II), što znači da deo novca ide direktno u budžet, koristi se za reforme, i isplaćuje se na osnovu uspešnog sprovođenja reformi.
Ugovor se odnosi na javnu upravu i upravljanje javnim finansijama, a u fokusu su depolitizacija državne službe i politika upravljanja ljudskim resursima zasnovana na zaslugama, restrukturiranje javne uprave, uključivanje civilnog društva u kreiranje politike, poboljšanje službi za unapređenje poslovnog okruženja i bolja priprema nacionalnog budžeta, pogotovo uključivanje budžeta državnih preduzeća.
U prethodnom ciklusu Srbija je jednom dobila 100 miliona evra budžetske pomoći 2009. godine, ali to nije bio deo redovnog pristupa Komisije, već mera namenjena za ublažavanje posledica ekonomske krize.
Han: Očekujemo odluku o novim poglavljima
Evropski komesar Johanes Han je izrazio očekivanje da će EU sledeće nedelje postići dogovor o otvaranju novih poglavlja u pregovorima o pristupanju Srbije Evropskoj uniji. Za 13. decembar zakazan je ministarski savet za opšte poslove, a za 15. Evropski savet. To su sastanci EU na kojima se donose odluke o proširenju.
"Veliki sam optimista da se nova poglavlja mogu otvoriti i verovatno ćemo sledeće nedelje imati sastanak gde ćemo se o tome dogovoriti i to proglasiti", rekao je Han posle potpisivanja finansijskog sporazuma.
On je rekao da "ima mogućnosti" da se otvori i više od jednog poglavlja, ali je i umanjio značaj samog broja, istakavši da je reč o procesu pregovora, uz napomenu da će ukoliko se naredne godine otvori još dva ili tri poglavlja, to značiti da je otvorena "petina" ukupnog broja.
Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara o otvaranju poglavlja, da će sigurno biti otvoreno poglavlje broj pet o javnim nabavkama, dok za otvaranje dva poglavlja o nauci, istraživanju, obrazovanju i kulturi (25 i 26) još ne postoji potpuna saglasnost.
"Hoće da vide da li će još nešto dobiti od Srbije i od toga zavisi da li će i ona biti (otvorena) sada ili kasnije", rekao je Vučić prilikom potpisivanja finansijskog sporazuma u EU info centru, dodajući da će o tome danas još razgovarati sa Johanesom Hanom.
Vučić je rekao da Srbija neće da odustane od svojih nacionalnih interesa zarad otvaranja poglavlja u pregovorima sa EU i dodao da je Srbija uradila mnogo više od Albanaca kada je reč o ispunjavanju obaveza iz dijaloga Beograda i Prištine i da ne veruje da će uskoro biti snage u Prištini da se ispuni ono što je postignuto prvim Briselskim sporazumom.
"Ljudi u Srbiji moraju da razumeju, mi to moramo da radimo zbog sebe. Oni imaju mnogo veće zaštitnike, mnogo veće i moćnije nego što imamo. Oni ih imaju i u stavu u 23 zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova i to su obično najmoćnije zemlje EU. Mi nemamo tako moćne zaštitnike", kazao je Vučić.
Evropski komesar Han je navode o uslovljavanju otvaranja poglavlja prokomentarisao objašnjenjem da se odluke donose na osnovu pokazatelja ispunjenosti merila, i da države članice odluku donose jednoglasno. Dodao je ipak da "nije naivan" i da je svestan da je reč i po političkoj oceni, uz napomenu da zemlje treba da razdvoje bilateralna pitanja od onih koja se odnose na EU.
Čemu EU u periodu krize?
Na skupu je postavljeno pitanje zašto Srbija ide ka EU s obzirom na teškoće kroz koje Unija prolazi, a Vučić je odgovorio da su razlozi "budućnost" i "odbrana nacionalnih intresa".
"Mi to radimo ne zato što smo kreteni i želimo da učinimo nešto protiv svoje zemlje i naroda, već zato što precizno gledamo gde želimo da naša zemlja bude, da sačuvamo naše nacionalne interese i odbraimo koliko god možemo a da u zemlji imate rast ekonomije", naveo je Vučić.
To je izbor za narednih 50 godina, a ne kratkoročni cilj, naveo je on.
Rekao je da bi one koji nisu za EU upitao od čega će se isplaćivati penzije, rekavši da EU ne poklanja Srbiji penzije, ali da evropske firme otvaraju radna mesta i fabrike u Srbiji.
Vučić je rekao da nije saglasan sa primedbama Evropske komisije u vezi sa slobodom izražavanja u Srbiji.
"Imate apsolutnu slobodu. Radite šta hoćete, kad hoćete koliko hoćete u meri kojoj hoćete. Imate pravo da postavite svako pitanje", naveo je Vučić.
Han je rekao da je zahvalan Srbiji i njenom premijeru za sve što rade, posebno na stabilizaciji i pomirenju dok je Vučić ocenio dana Balkanu postoji veliki prostor za rast.
"Mi moramo sebe da pozicioniramo u regionu, tako da sa svima sarađujemo. Nama je važan put ka EU, ali to ne znači da ćemo da odustanemo od svojih nacionalnih interesa i da ćemo da pristanemo na sve što drugi traže da bi otvorili neka poglavlja", naveo je on.
Evropski komesar rekao je i da će EU učiniti sve da dalje stimuliše ekonomski razvoj Srbije. "Srbija može da računa na Evropu, uzajamno možemo da računamo jedni na druge... U istom smo čamcu i želimo da radimo zajedno jer nema alternativne evropskom putu", rekao je Han.
Han i Vučić prisustvovali su potpisivanju prvog ugovora u vrednosti od 80 miliona evra za finansiranje reforme javne uprave u Srbiji kroz sektorsku budžetsku podršku u skladu sa pravilima novog instrumenta pretpristupne pomoći IPA2.