Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hrvatska spušta naknadu, zavšen carinski rat
|
|
|
Objavljeno : 10.08.2017. |
|
|
|
|
|
|
Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske izmenilo je 10. avgusta Pravilnik o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima, čime je naknada za fitosanitarnu kontrolu uvoza te robe vraćena na raniji iznos od 90 kuna, odnosno 12 evra. Tako je zavšen "carinski rat" Hrvatske i država regiona koje u tu zemlju izvoze veliku količinu voća i povrća.
Hrvatska je nedavno izmenjenim Pravilnikom uvećala naknade za 22 puta, na 2.000 kuna, odnosno 270 evra, što je izazvalo nezadovoljstvo izvoznica iz regiona.
Ta naknada se plaća za svaku pojedinu vrstu voća i povrća u okviru jedne kontrole koju sprovode poljoprivredna i fitosanitarna inspekcija, a novi Pravilnik će biti zvanično objavljen 11. avgusta.
U saopštenju hrvatskog Ministarstva poljoprivrede navodi se da je sa susednim državama dogovoreno da od 11. avgusta nema trgovinskih blokada na granicama.
Takođe, u saradnji sa susednim državama Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske analiziraće cene naknada inspekcijskog nadzora u okruženju kako bi se osigurala zaštita potrošača i konkurentan položaj poljoprivrednika na način koji neće ometati trgovinsku razmenu.
Ministarstvo očekuje da se u kratkom roku organizuje sastanak na temu korištenja agrohemijskih sredstava koja nemaju odobrenje za upotrebu u Europskoj uniji, kako bi se poljoprivredni proizvođači iz susednih zemalja što kvalitetnije i brže prilagodili EU pravilima.
"Zaštita potrošača će i nadalje biti prvi prioritet Ministarstva poljoprivrede, a inspekcijski nadzor voća i povrća sprovodiće se istim intenzitetom. Svaka pošiljka voća i povrća koja se uvozi u Hrvatsku mora i dalje biti u skladu s opštim tržišnim standardima", navodi se u saopštenju.
Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede je najavilo da će, kao i do sada, intenzivno raditi na merama osiguranja kvalitetne i zdravstveno ispravne hrane koja se prodaje u radnjama u Hrvatskoj.
Završen carinski rat
Ministar trgovine Srbije Rasim Ljajić izjavio je 10. avgusta da je "carinski rat" završen jer je Hrvatska vratila na raniji iznos naknade za fitosaniranu kontrolu voća i povrća koje se uvozi iz zemalja koje nisu članice EU.
"To je za nas zadovoljavajuće rešenje, ali nema mesta trijumfalizmu, niti tome da neko proglašava pobedu i poraz", kazao je Ljajić novinarima u Guči i ocenio da je najvažnije da se obezbedi slobodan protok roba i da se uklone barijere.
On je dodao da će se i ubuduće takse za nadzor voća i povrća koje sprovode hrvatske nadležne službe plaćati 90 kuna, po ranijem pravilniku.
Inače, Srbija je kao kontrameru uvela pojačane kontrole uvoza iz Hrvatske.
Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je da je odluka hrvatskih organa u ekonomskom smislu jedino ispravna, jer su povećanjem cena i jednostranim odlukama štetu trpele sve zemlje regiona.
"Vraćanje cena na pređašnji nivo doprineće relaksaciji odnosa među državama u regionu. Saradnja u svim oblastima važna je za stabilnost, a posebno za unapređenje ekonomskog rasta", naglasila je Brnabić koja je apelovala da se sve strane ubuduće uzdrže od jednostranih poteza, bez konsultacija i dogovora sa susedima.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović istakao je da se nada da ovakvih stvari više neće biti i da su pojedinci "naučili" školu.
"Svaki put kad neko dovede u pitanje izvoz srpskih poljoprivrednih proizvoda, na ovakav način, Srbija će iskoristiti sva međunarodno dozvoljena sredstva da se zaštiti. Trgovina u regionu je od vrhunskog značaja i niko ne sme da se igra ovakvim stvarima, kao Hrvatska prethodnih dana", poručio je Nedimović.
I ministar spoljne trgovine BiH Mirko Šarović potvrdio je da će Hrvatska naknadu za inspekcijski nadzor poljoprivrednih proizvoda vratiti na 12 evra.
Šarović je naveo da je to "velika pobeda diplomatije" i dobra vest, dodajući da je taj potez usaglašen posle njegovih jutrošnjih konsultacija sa hrvatskim ministrom poljoprivrede Tomislavom Tolušićem.
Ministri iz BiH, Srbije, Crne Gore i Makedonije sa sastanka 7. avgusta u Sarajevu pozvali su Hrvatsku da hitno ukine diskriminatorske odredbe u trgovini. Ministri regiona takođe su se obratli Evropskoj komisiji a članice Svetske trgovinske organizacije Makedonija i Crna Gora trebalo je da se povodom hrvatske mere obrate i STO.
Inače, Hrvatska i Srbija su i u septembru 2015. bile na ivici trgovinskog rata. Tada je, u trenutku kada je izbeglička kriza bila na vrhuncu, Zagreb odlučio da zatvori granicu zbog priliva velikog broja izbeglica u Hrvatsku iz Srbije a Beograd je saopštio da će na to odgovoriti kontramerama. Spor je rešen posle nekoliko dana.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|