Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nestabilnost može usporiti integraciju u EU
|
|
|
Objavljeno : 16.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Direktorka vladine Kancelarije za evropske integracije Milica Delević ocenila je da politička nestabilnost može dovesti u pitanje sticanje do kraja godine statusa kandidata za članstvo Srbije u Evropskoj uniji, dok izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin smatra da treba iskoristiti priliku da se stvori efikasnija vlada koja će doneti bolji život građanima i raditi na pridruživanju EU.
"Reforme predviđene Akcionim planom, koje je neophodno sprovesti do jeseni ove godine kako bi nas Evropska komisija u oktobarskom izveštaju o napretku za 2011. ocenila pozitivno i time preporučila za dobijanje statusa kandidata u decembru, zahtevaju politički dogovor", izjavila je Delevićeva za "Danas" od 16. februara.
"Reč je o političkim odlukama. Imajući u vidu aktuelnu političku nestabilnost, dovodi se u pitanje da li će se taj cilj ispuniti", ocenila je Milica Delević.
EK će izveštaj objaviti 11. oktobra, podsetila je Delevićeva, navodeći da ono što se sada radi i ono što će se raditi u narednom periodu, ulazi u taj izveštaj, koji bi trebalo da bude uvod u zvaničnu odluku Evropskog saveta za sticanje statusa kandidata.
"Važno je istaći da je ovde reč o reformama koje smo mi zaista u stanju da ispunimo u tom roku. Pitanje je, međutim, da li će se to i dogoditi", rekla je Milica Delević.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je za Dojče vele da je Srbiji neophodna vlada koja će doneti bolji život građanima, a uz to ići ka Evropskoj uniji.
"Koalicioni partneri bi trebalo da iskoriste trenutnu situaciju, da dublje sagledaju svoje operativne potrebe u realizaciji svega što je vlada preuzela na sebe i da tako dođu do šire rekonstrukcije", dodao je Kacin. On je izrazio očekivanje da će se vlada u Beogradu odlučiti za neke političke i personalne promene kako bi ispunila potrebe i očekivanja svog naroda.
"Ono na šta se Srbija i srpska vlada moraju odazvati u ovom trenutku jesu socijalne potrebe građana. Ljude ne zanima prvenstveno EU, njih zanima kako će da prežive od danas do sutra, da li će im deca ostati u zemlji i imati posao. Njih zanimaju troškovi života, napredak i bolji život. To su izazovi za srpsku vladu, a evrointegracije idu uz to", rekao je Kacin.
On je ocenio da rekonstrukcija vlade može da donese bolju efikasnost, za dobijanje novog poverenja i novi entuzijazam među stanovništvom što bi moglo da bude presudno i za rezultate sledećih izbora u Srbiji.
Direktor Centra za novu politiku Vladimir Todorić ocenio je 16. februara da bi nestabilna vlada i eventualni izbori u Srbiji odložili sticanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji za najmanje godinu dana. Todorić je agenciji Beta rekao da bi izbori bili loši za evrpske integracije Srbije, kao i da bi onemogućili početak dijaloga Beograda i Prištine.
"Imajući u vidu te dve vrlo važne stvari za Srbiju, to bi značilo veliki korak unazad", ocenio je on.
Todorić je istakao da bi bilo dobro da Vlada Srbije privede te važne stvari do kraja, ove godine, ali da ne isključuje mogućnost da se "loš način rukovođenja vladom" nastavi. "G17 nije bio jedini problem. Postoji problem rukovođenja vladom van vlade "što utiče na sporost i neblagovremenost donošenja odluka", kazao je on, dodajući da "ljudi u senci" ne osećaju teret odgovornosti.
On je naveo i da je stabilnost vlade moguća uz "radikalan rez" i rekonstrukciju koja bi obuhvatila ministarstva infrastrukture, pravde, ljudskih prava, trgovine, poljoprivrede.
Po njegovoj oceni, sukob između Demokratske stranke (DS) i G17 plus izbio je zbog odbijanja DS da uđe u predizbornu koaliciju sa G17.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|