Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Cilj Srbije da 2018. bude među prvih 30 na Duing biznis listi
|
|
|
Objavljeno : 01.11.2017. |
|
|
|
|
|
|
Srbija se na novoj Duing biznis (Doing Business) listi Svetske banke, gde je rangirano 190 zemalja po uslovima poslovanja, nalazi na 43. poziciji, što je napredak za četri mesta u odnosu na 2016, objavila je Svetska banka. Najbolje rangirana zemlja je Novi Zeland, drugi je Singapur a treća članica EU Danska, dok je na začelju Somalija.
Premijerka Ana Brnabić 1. novembra je izjavila da je zadovoljna napredovanjem Srbije na Duing biznis listi za 2018. godinu i da očekuje da 2018, na listi za 2019, bude među prvih 30 zemalja.
Srbija je najveći napredak ostvarila u pribavljanju građevinskih dozvola, po čemu je na 10. poziciji u svetu, a najslabije je ocenjena oblast priključenje na elektromrežu jer je za to potrebno 125 dana, pa je Srbija po tom kriterijumu 96.
"Broj bodova Srbije je porastao sa 72,87 u izveštaju Duing biznis 2017 na 73,13 u Duing biznisu 2018, što znači da je Srbija u protekloj godini poboljšala propise vezane za poslovanje u apsolutnom smislu", rekao je 31. oktobra šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Stiven Ngedva (Stephen Ndegwa).
Kako je saopštila Svetska banka, Srbija je 2016. i 2017. godine uvela značajne promene u lokalnom regulatornom okviru u osnivanju privrednih subjekata smanjenjem administrativne takse za overu potpisa i povećanjem efikasnosti registra, čime je smanjeno vreme koje je potrebno za registraciju preduzeća.
Kao posledica toga, trošak osnivanja privrednih subjekata je pao sa 6,5% na 2,3% prihoda po stanovniku.
Srbija je poboljšala i pouzdanost sistema katastra primenom geografskog informacionog sistema i olakšala sprovođenje ugovora usvajanjem novog zakona o izvršenju.
"Tokom proteklih 15 godina Srbija je ostvarila značajan napredak u više oblasti obuhvaćenih izveštajem Duing biznis i sprovela ukupno 28 reformi, prvenstveno u oblasti upisa nepokretnosti (šest reformi), osnivanje privrednih subjekata i stečajnog postupka (po pet reformi)", navodi se u saopštenju Svetske banke.
Dodaje se da se broj reformi u Srbiji tokom proteklih 15 godina dobro kotira u odnosu na svetski prosek po zemlji od 17 i prosek od 28 u zemljama Evrope i Centralne Azije.
Istaknuto je da je za osnivanje preduzeća u Srbiji sada potrebno samo 5,5 dana u odnosu na 56 dana pre 15 godina, što je tri dana manje od proseka za privrede zemalja OECD sa visokim prihodima.
"Vreme rešavanja privrednih sporova putem lokalnog prvostepenog suda u Srbiji je takođe značajno skraćeno tokom proteklih 15 godina. Sada je potrebno 635 dana u odnosu na 1.028 dana 2003. godine", navodi se u saopštenju Svetske banke.
Kosovo i Uzbekistan su u poređenju sa zemljama Evrope i Centralne Azije ove godine ostvarile najveći napredak, a 13 od 24 privrede u tom regionu su rangirane među najboljih 50 u svetskoj rang listi po lakoći poslovanja.
Najbolje rangirane privrede u tom regionu su Gruzija (na 9. mestu), Makedonija (11) i Litvanija (16).
"Izazov je veliki jer se sve teže napreduje kako se zemlja približava vrhu liste, ali mi smo optimisti jer za većinu reformi efekat na plasman na Duing biznis listi se pokazuje tek nakon tri godine od početka njihove primene", rekla je Brnabić 1. novembra na skupu u Beogradu povodom objavljivanja novog izveštaja Svetske banke.
Najavila je da će u prvom kvartalu 2018. biti omogućena elektronska registracija preduzetnika i privrednih društava, a onima koji to ne budu želeli biće omogućeno da na jednom šalteru obave sve procedure za 15 minuta.
Premijerka je rekla da je vlada pokrenula i potpuno ukidanje upotrebe pečata i da će poreskim obveznicima biti omogućeno da poreskoj inspekciji pokažu elektronske fakture umesto da štampaju potvrde o plaćanjima.
"U osnovi uspeha na Duing biznis listi je digitalizacija i unapređenje efikasnosti administracije kroz razne elektronske uprave i to je i dalje ključni prioritet", istakla je premijerka.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović je rekla da je za izdavanje građevinskih dozvola trenutno u Beogradu potrebno šest dana, a da je prosek u Srbiji pet dana.
"Cilj je da po izdavanju građevinskih dozvola budemo peti u svetu, a među prvih 20 po ukupnim uslovima poslovanja", kazala je Zorana Mihajlović i dodala da trenutno u Srbiji ima 20.100 aktivnih gradilišta dok ih je u novembru 2014. godine bilo samo 500.
Najavila je da će reforme katastra i upisivanja imovine biti sledeće reforme koje će sprovesti ministarstvo građevinarstva što će, kako očekuje, doneti još bolju poziciju Srbije na Duing biznis listi.
"Radićemo i na poboljšanju procedura za priključivanje na distributivnu mrežu koje trenutno traje više od 200 dana, ali i na pojeftinjenu te usluge", rekla je Mihajlović.
Ona je izrazila očekivanje da će to biti sprovedeno u narednih nekoliko meseci kako bi privrednici mogli što pre da osete boljitak te reforme.
Ndegva je kazao da Svetska banka trenutno podržava reforme poreske uprave u Srbiji kako bi se skratile procedure naplate jer privrednici sada godišnje gube i do 200 sati za plaćanje poreza.
Dodao je da Svetska banka sarađuje i sa EPS-om kako bi ta kompanija postala efikasnija ne samo po pitanju profita već i pružanja usluga, odnosno da smanji broj dana potrebnih za izdavanje dozvole za priključak.
Duing biznis lista Svetske banke formira se na osnovu deset kriterijuma po kojima se ocenjuju uslovi poslovanja u nekoj zemlji.
Srbija je po uslovim za otpočinjanje biznisa rangirana na 32. poziciji, po dobijanju priključka za struju na 96. poziciji, po registrovanju imovine je na 57. mestu, po dobijanju kredita na 55. mestu, po zaštiti manjinskih akcionara na 76. mestu, po plaćanju poreza zauzima 82 mesto, prekograničnoj trgovini na 23. mestu, po izvršenju ugovora na 60. mestu i po rešavanju stečajeva na 48. mestu.
U regionu najbolje rangirana zemlja je Makedonija koja je na 11. mestu, zatim Slovenija na 37, Crna Gora na 42, Rumunija na 45, Mađarska na 48, Bugarska na 50, Hrvatska na 51, Albanija na 65. i BiH na 86. poziciji.
Kosovo 40. na listi, među vodećima po reformama i kreditima
Istovremeno izveštaj Svetske banke potvrđuje znatan napredak Kosova u poboljšanju okruženja za poslovanje, te je rangirano na 40. mesto među 190 zemalja.
Kosovo je jedino iz Evrope među 10 "najreformisanijih" tokom jednogodišnjeg perioda na koji se odnosi izveštaj.
Kako se navodi u izveštaju, Kosovo je nastavilo da poboljšava uslove za poslovanje povećanjem saradnje i koordinacije reformi među institucijama preko radne grupe za uslove poslovanja, kojom je upravljalo Ministarstvo trgovine i industrije uz podršku Svetske Banke i projekta USAID "Partnerstvo za razvoj".
Kosovo je zabeležilo napredak u više indikatora, posebno pri osnivanju preduzeća, odobravanju kredita i pri zatvaranju preduzeća.
Po uslovima za otvaranje preduzeća, Kosovo je postiglo dalje poboljšanje procesa registracije preduzeća i merenje učinka pri pružanju usluga registracije, dok se uz indikator odobravanja kredita navodi da je povećana zaštita za osigurane poverioce u stečajnom postupku.
Napredak je ostvaren kod zatvaranje preduzeća, zbog uspostavljanja savremenog zakonskog okvira za reorganizaciju i stečaj preduzeća na osnovu najboljih međunarodnih praksi. To je postignuto donošenjem novog Zakona o stečaju, izrađenog uz podršku programa USAID za izvršenje i komercijalno zakonodavstvo.
Kosovo je od 2012. napredovalo za 86 mesta na listi Svetske banke beležeći napredak u svim indikatorima, a posebno u indikatoru osnivanja preduzeća, u kojem je zabeležen skok od 160 mesta, te je po tome Kosovo sada na 10. mestu na svetu.
Reforme, po izveštaju Svetske banke, predstavljaju efikasan mehanizam za veće približavanje EU, poboljšanje vlasti i uklanjanje mogućnosti za korupciju, kao i uklanjanje prepreka za formalizaciju privrede.
Ministarstvo trgovine i industrije, kao rukovodilac tog procesa, uz podršku ključnih partnera kao što su Svetska banka i USAID, već je počelo pripreme za nastavak i da bi se obezbedilo da zabeleženi napredak bude očuvan i povećan.
Izvor: Beta
Foto: Beta/Vlada RS
Povezani sadržaj
|
|
|