Ministar trgovine Rasim Ljajić je najavio da će Srbija od 3. novembra početi primenu određenih kontramera prema Kosovu koje neće da promeni odluku o uvođenju takse na uvoz brašna iz Srbije. On nije želeo da kaže o kojim je kontramerama reč ali je istakao da će biti u skladu sa međunaradnom standardima i našim zakonima.
"Te ćemo mere sukcesivno pojačavati, u zavisnosti od razvoja situacije. Nismo srećni zbog toga, ali posle izjave kosovskog ministra nemamo nikakav manevarski prostor za političko, dipomatsko, ljudsko rešenje ovog problema", rekao Ljajić agenciji Beta.
On je istakao da ne može da govori o konkretnim kontramerama.
"Radićemo samo ono što je u skladu sa međunaradnom standardima i našim zakonima. Nećemo preduzimati nikakve mere koje mogu da dođu pod udar CEFTA ili Evropske komsije", naglasio je Ljajić.
On je ocenio da će to biti jasan signal da Srbija ne može da toleriše takvo ponašanje i uvođenje mera koje nemaju realnu osnovu.
Prema Ljajićevim rečima, na tržište Kosova mesečno se izvozilo od 2.000 do 3.000 tona brašna. On je rekao i da je utvrđeno da nije bilo izvoza brašna iz Srbije na tržište Kosova po damping cenama, zbog čega je Kosovo navodno uvelo te mere.
Ljajić je dodao da je utvrđeno da je brašno koje je izvoženo na Kosovo, izvoženo po ceni od 197 do 205 evra po toni i da nema govora da je neko prodavao svoju robu po cenama nižim od troška proizvodnje.
"Mi smo 3. novembra pisali i evropskom komesaru sa susedsku saradnju i proširenje Johanesu Hanu želeći da od njega dobijemo odgovor da li je ovo evropsko ponašanje", kazao je Ljajić o potezu Kosova, i dodao da se mesecima govori o zajedničkom ekonomskom prostoru u regionu, da je usvojen akcioni plan, a onda se desi "nečuveno" - da neko, Kosovo, najavljuje izlazak iz organizacije CEFTA.
Ministar trgovine i industrije Kosova Bajram Hasani izjavio je 2. novembra da Priština "uprkos pretnjama iz Srbije", neće promeniti odluku o uvođenju takse na uvoz brašna.
On je najavio mogućnost uvođenja i drugih antidamping taksi, i mogućnost povlačenja Kosova iz Centralno-evropske zone slobodne trgovine (CEFTA).
Hasani je potvrdio da će učestvovati na sastanku sekretarijata CEFTA u Beogradu, gde će Kosovo preuzeti predsedavanje tom organizacijom.
Po podacima Carine Kosova, od januara do kraja oktobra na Kosovo je uvezeno više od 23.000 tona brašna, vrednosti pet miliona evra.
Ministarstvo trgovine i industrije Kosova uvelo je zaštitnu meru za domaće trgovce brašnom tako što je od 23. oktobra za brašno koje se uvozi iz Srbije uvedena tarifa od 0,04 centa po kilogramu.
Po navodima kosovskih medija, ta odluka je doneta posle žalbi kompanije "M i Silosi" i Udruženja mlinara Kosova i pošto je konstatovano da se brašno iz Srbije uvozi na Kosovo po cenama koje su manje od tržišne vrednosti, odnosno ispod cene proizvodnje.
Ministarstvo trgovine i industrije ocenilo je da se time dovodi u pitanje fukcionisanje mlinarske industrije na Kosovu.