Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija blizu zaključivanja novog aranžmana sa MMF-om
|
|
|
Objavljeno : 21.02.2011. | Ažurirano : 22.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović izjavila je da je vlada blizu odluke o zaključivanju novog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), koji neće uključivati povlačenje novca. Pregovori o novom aranžmanu mogli bi da počnu krajem aprila, nakon zakljućivanja tekućeg aranžmana, rekla je Dragutinović 22. februara na konferenciji za novinare povodom završetka razgovora o sedmoj, poslednjoj reviziji stend-baj aranžmana sa MMF-om, koji ističe u aprilu. Srbija i MMF su postigli dogovor o poslednjoj reviziji aranžmana, što će Srbiji omogućiti da povuče 365 miliona evra za devizne rezerve.
Dragutinovićeva je na konferenciji za novinare povodom završetka razgovora o sedmoj, poslednjoj reviziji tekućeg stend-baj aranžmana sa MMF-om, rekla da Srbija treba da uđe u novi aranžman, ali da to zavisi od obe strane. Ona je istakla da novi aranžman zavisi od toga da li će Srbija do kraja marta, kada Bord direktora MMF-a odobrava završetak revizije tekućeg aranžmana, ispuniti ono što je dogovoreno sa MMF-u u vezi sa fiskalnom odgovornošću i mogućnosti povećanja zarada u javnom sektoru.
Ministarka je dodala da je vlada do sada ispunila sve obaveze dogovorene sa tom institucijom. Kako je objasnila, deficit budžeta u 2010. godini je bio manji od dogovorenih 148 milijardi dinara i iznosio je 136 milijardi dinara, usvojene su izmene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju a uskoro će vlada usvojiti zakon o finansijskom restrukturiranju preduzeća.
"Treba zaključiti novi aranžman sa MMF-om i mislim da postoji volja vladajuće koalicije da se aranžman nastavi. Da li će to biti odmah ili nakon kraće pauze, odlučiće vlada, ali smo sve bliže novom aranžmanu", rekla je ministarka 21. februara novinarima u Skupštini.
Dragutinović je međutim dodala da nema potrebe za povlačenjem novca, jer su devizne rezerve Srbije visoke. Kako je istakla, mnogo su važniji pozitivni signali MMF-a.
Ministarka je kazala i da između Vlade Srbije i MMF nije ostalo nerešenih pitanja. Govoreći o zahtevima sindikata zaposlenih u javnom sektoru za povećanje plata, ministarka je kazala da će se materijalni položaj zaposlenih poboljšavati u onoj meri u kojoj prihodi budu pristizali u budžet i da će se ravnomerno deliti. Kako je saopšteno, dogovoreno je da bi, ukoliko prihodi budžeta budu veći, deo sredstava mogao da se upotrebi kasnije tokom godine, za ograničene, jednokratne isplate osobama koje primaju niže zarade i penzije.
Prema proceni ministarke finansija, budžetski prihodi mogli bi u ovoj godini biti veći za oko 10 milijardi dinara i taj novac bi se jednokratko podelio socijalno ugroženim budžetskim korisnicima.
Background Kreditni aranžman Srbije i MMF-a u vrednosti oko tri milijarde evra ugovoren je sredinom maja 2009. i završava se u aprilu ove godine. Sedma revizija je poslednja u okviru tog aranžmana.
Prema programu koji je Vlada Srbije dogovorila sa MMF, deficit konsolidovanog budžeta Srbije u 2011. godini trebalo bi da bude 4,1% bruto domaćeg proizvoda (BDP), a inflacija na kraju godine u okviru od 3 do 6%.
Srbija je do sada iz kreditnog aranžmana sa MMF-om iskoristila oko 1,5 milijardi evra za jačanje deviznih rezervi.
Šef misije MMF-a Albert Jeger je rekao da MMF ostaje pri proceni da će privredni rast u Srbiji 2011. godine biti tri odsto. "Ekonomska situacija u Srbiji biće teška ove godine a najveći teret podneće privatni sektor i zbog toga bi važno bilo da vlada pažljivo planira isplate budžetskim korisnicima, koji imaju sigurnija radna mesta", rekao je Jeger. Budžetskim korisnicima, kako je dodao, već su planirane povišice ovogodišnjim budžetom jer je fond za zarade veći za 20 milijardi dinara nego u 2010. godini.
On je ponovio da povišica plata od samo 1% donosi troškove budžetu od osam milijardi dinara zbog čega je važno da eventualne povišice budu jednokratne, odnosno da se taj budžetski trošak ne prenosi u narednu godinu.
Izazovi za Vladu Srbije u narednom periodu su, kako je rekao Jeger, zadržavanje državne potrošnje u planiranim okvirima, odnosno smanjenje javne potrošnje na račun javnih investicija. On je preporučio hitno restrukturiranje javnih preduzeća i jačanje konkuretnosti privrede koja treba da se bazira na privatnom sektoru. Jeger je ukazao i da je inflacija za više od dva odsto premašila planirane okvire, ali je pohvalio NBS da je preduzimala odgovarajuće monetarne mere kako bi sprečila veći rast cena.
MMF je voljan i za nastavak postojećeg kreditnog aranžmana koji je ugovoren sredinom 2009. godine u iznosu od oko tri milijarde evra, a Srbija je do sada povukla 1,5 milijardi evra.
Premijer Srbije Mirko Cvetković je ocenio da tekući stend-baj aranžman sa MMF-om ne bi trebalo nastavljati, jer Srbija nije povukla sva sredstva koja su joj bila na raspolaganju, kao i da nema potrebe da se sklapa novi kreditni aranžman, već da bi trebalo sklopiti novi aranžman iz predostrožnosti.
Za nastavak saradnje sa MMF-om zalaže se i guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić, a i stručnjaci procenjuju da bi to bio pozitivan signal međunarodnim investitorima, odnosno da bi podrška MMF-a ubrzala sprovođenje strukturnih reformi i doprinela povoljnijim uslovima zaduživanja zemlje.
Šoškić je kazao da Srbija neće povlačiti sav raspoloživi novac iz kredita MMF-a, odnosno da će, ukoliko Bord direktora MMF-a krajem marta odobri završetak sedme revizije, od predviđene rate od oko 365 miliona evra iskoristiti oko 50 miliona evra.
Aranžman iz predostrožnosti značio bi da MMF redovno kontroliše makroekonomsku situaciju u Srbiji i da zemlja, u slučaju nestabilnosti na međunarodnom finansijskom tržištu, od MMF-a može da dobije povoljnu pozajmicu za jačanje deviznih rezervi i redovno servisiranje obaveza prema inostranstvu.
Misija MMF-a boravi u Beogradu od 9. februara i u dosadašnjim razgovorima sa predstavnicima vlade, koji su se poklopili sa štrajkovima zaposlenih u javnim službama, upozorila je da javna potrošnja mora da bude usklađena sa mogućnostima budžeta za 2011. godinu, kao i da je neophodno uspostavljanje čvrste fiskalne discipline.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|