Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sporazum o učešću u misijama EU 21. marta
|
|
|
Objavljeno : 22.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Sporazum o učešću Srbije u civilnim i vojnim misijama Evropske unije trebalo bi da bude potpisan 21. marta u Briselu, rečeno je danas EurAktivu u Ministarstvu odbrane Srbije. Kako je kazala državna sekretarka tog ministarstva Tanja Miščević, dva sporazuma koji su neophodni za učešće u misijama potpisaće ministri spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić i policije Ivica Dačić.
Mišcević je u intervjuu za EurAktiv 20. februara kazala da je reč o sporazumu o razmeni bezbednosnih informacija i o Okvirnom sporazumu o uključivanju u civilne i vojne misije.
Kako je navela, ta dva sporazuma su neophodna da bi srpska vojska i policija mogle da šalju svoje pripadnike zajedno sa vojskama i policijama država članica u misije za očuvanje bezbednosti i sigurnosti.
Prvo učešće u misijama može se očekivati u 2011, kazala je ona. Miščević je istakla da je misije potrebno dobro pripremiti i da učešće predstavnika Srbije mora da odobri Skupština Srbije, tako da je teško odrediti tačan datum za prvo učešće.
"Pretpostavljam da će prva misija biti "Atalanta", misija patroliranja na obalama Somalije i borbe protiv pirata, koja ne prestaje da bude važna, nažalost, jer pirati postaju sve agresivniji u svom delovanju", kazala je Miščević i dodala da su dve zemlje EU izrazile interesovanje za učešće Srbije.
Ona je rekla da je trenutno u misijama UN ima 40 vojnika iz Srbije, ali da je cilj da se taj broj svake godine povećava. "Treba imati u vidu da se vojnici menjaju na svakih tri do šest meseci. Vojnici za obavljanje poslova u misijama UN su stalno na obuci kako bi se pripremili za sledeću rotaciju", kazala je Miščević.
Pomorska vojna misija Atalanta počela je u decembru 2008, a dve godine kasnije produžena je do decembra 2012. U njoj je angažovano 1552 ljudi prema podacima Evropske unije.
Background Učešče Srbije u civilnim i vojnim misijama nije neophodno u ovoj fazi evropskih integracija Srbije. Srbija je sama predložila da se uključi u misije.
Srbija je do sada učestvovala samo u misijama Ujedinjenih nacija.
Srbija je od 2006. godine članica programa Partnerstvo za mir, koji predviđa bilateralnu saradnju između NATO i zemalja koje u njemu učestvuju. Skupština Srbija je 26. decembra 2007. godine usvojila Rezoluciju o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije, koja se odnosi na Kosovo, a jednim članom te rezolucije utvrđena je vojna neutralnost zemlje "u odnosu na postojeće vojne saveze do eventualnog raspisivanja referenduma na kojem bi se donela konačna odluka o tom pitanju".
EU trenutno ima vojne misije još u Bosni i Hercegovini i Somaliji, a civilne misije u Bosni i Hercegovini, na Kosovu, u Moldaviji i Ukrajini, u Gruziji, Afganistanu i Iraku i po dve u Kongu i na palestinskim teritorijama.
Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac rekao je danas u Skupštini Srbije, obrazlažući u Skupštini Srbije godišnji plan upotrebe i učešća pripadnika Vojske Srbije u mirovnim misijama, da su pripadnici Vojske Srbije do sada isključivo učestvovali u misijama UN. Ministar je naveo da je u planu učešće pripadnika Vojske Srbije u mirovnim misijama na Bliskom Istoku, Kongu i Libanu.
"U mirovne misije idu isključivo profesionalni vojnici, dobrovoljno. Raspisujemo konkurs za učešće u misijama", kazao je Šutanovac. On je naveo da u Ministarstvu odbrane postoji veliko interesovanje za učešće u mirovnim misijama i komandnog kadra i onih na nižim pozicijama.
Šutanovac je kazao da je za realizaciju godišnjeg plana učešća pripadnika Vojske Srbije u mirovnim misijama potrebno oko 640 miliona dinara, od čega 107 miliona dinara Srbija dobija na osnovu ugovora sa UN. On je dodao da najveći deo tih sredstava odlazi u ruke vojnika koji učestvuju u mirovnim misijama.
Izvor: EurActiv i Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|