Projekat podržali

Sponzori mreže
|
EPS: Postepeno otvaranje tržišta električne energije
|
|
|
Objavljeno : 04.03.2011. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Predstavnici energetskog sektora u Srbiji ukazali su ekspertima Evropske komisije da otvaranje tržišta električne energije treba da bude postepeno jer srpska privreda još nije izašla iz tranzicije, a ekonomska kriza nije okončana, saopštila je 4. marta Elektroprivreda Srbije (EPS).
Ekspertska misija Evropske komisije, koja priprema mišljenje o zahtevu Srbije za sticanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, posećuje državne institucije kako bi procenila funkcionisanje nezavisnih regulatornih tela u više oblasti.
Tim povodom stručnjaci iz EU razgovarali su sa predstavnicima Ministarstva rudarstva i energetike, Agencije za energetiku, kao i javnih preduzeća Elektromreža Srbije (EMS) i EPS-a. Predstavnike EK, kako je navedeno u saopštenju EPS-a, zanimao je stav EMS-a i EPS-a o ulozi, ovlašćenjima i nezavisnosti regulatora u oblasti energetike u Srbiji.
Razgovaralo se i o primeni Trećeg energetskog paketa EU u okviru pripreme novog zakona o energetici, a posebno u delu regulisanja ovlašćenja Agencije za energetiku.
Predstavnici EMS-a i EPS-a su naglasili da je za postizanje jednakih uslova za sve učesnike na energetskom tržištu, pored, donošenja Zakona o energetici, neophodno menjati i druge propise iz te oblasti.
Background Upitnik EK je zvanični instrument kojim EU procenjuje spremnost određene države da započne proces pristupanja. Srbija je uručila Evropskoj komisiji odgovore na Upitnik 31. januara 2011.
Na osnovu odgovora iz Srbije, kao i procene ekspertskih misija i odgovora na eventualna dodatna pitanja, Evropska komisija će izraditi mišljenje (Avis) o tome da li je Srbija spremna za status kandidata, kao i da li je spremna za definisanje okvirnog datuma za pregovore o pristupanju. O tome konsenzusom odlučuju države članice EU. Mišljenje Evropske komisije se očekuje na jesen.
Druga ekspertska misija Evropske komisije počela je posetu Beogradu 28. februara. Eksperti EK sa predstavnicima nadležnih institucija razgovaraju o radu nezavisnih regulatornih tela, načinu njihovog rada i finansiranja, nadležnostima, poštovanju nezavisnosti i o načinu izbora i razrešenja članova tih tela.
Reč je o drugoj od tri za sada planirane misije EK. Prva ekspertska misija je boravila u Srbiji od 21. do 25. februara i tada su predstavnici Evropske komisije razgovarali sa predstavnicima institucija Srbije o reformi pravosuđa, borbi protiv organizovanog kriminala, borbi protiv korupcije i o organizaciji i reformi policije.
Direktorka Kancelarije za Evropske integracije Milica Delević je rekla 17. februara za EurActiv da se polovinom marta očekuje i treća misija koja će se baviti ljudskim pravima, diskriminacijom, migracijama i kontrolom granice.
Jedna od najosetljivijih oblasti koje su eksperti ispitivali tokom prve posete jesu korupcija i borba protiv te pojave.
"U Srbiji su formirane sve institucije za borbu protiv korupcije i treba obezbediti nesmetano funkcionisanje. Korupcija je najosetljivija oblast. Očekujem da daju komentar da je napravljen pozitivan pomak, ali sigurno neće reći da nema korupcije", kazao je krajem februara za RTS državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen povodom posete prve ekspertske misije.
Zaštitnik građana Saša Janković rekao je 24. februara predstavnicima ekspertske misije da se građani Srbije u žalbama na rad pravosuđa najviše žale na dužinu postupaka, ali i na teškoće u izvršavanju sudskih odluka i nedovoljnu transparentnost u radu sudova, saopšteno je iz njegove kancelarije.
Janković je rekao i da građani iskazuju sumnju u korumpiranost kako u pravosudnim organima, tako i među advokatima.
Izvor: Beta
 Povezani sadržaj
|
|
|