Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Delević: Pojačati rad na primeni Akcionog plana
|
|
|
Objavljeno : 17.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević rekla je 17. februara da su iz vladinog Akcionog plana za brže sticanje statusa kandidata do sada ispunjene neke sektorske preporuke Evropske komisije i da je počeo rad na primeni preporuka iz oblasti političkih kriterijuma. Ona je najavila da prva ekspertska misija Evropske komisije koja treba da proveri stanje u Srbiji dolazi u Beograd 21. februara, a da će zatim uslediti još dve misije. Srpske vlasti će kvartalni izveštaj o primeni Akcionog plana predstaviti u martu.
Milica Delević je rekla za Euraktiv da će prva ekspertska misija Evropske komisije proveriti stanje u pravosuđu, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i organizaciji policije. Prema njenim rečima, neposredno nakon te misije doći će i misija koja će posmatrati rad nezavisnih regulatornih tela, a zatim se polovinom marta očekuje i treća misija koja će se baviti ljudskim pravima, diskriminacijom, migracijama i kontrolom granice.
Te misije, kako je istakla, pored provere stanja u Srbiji, koja treba da pomogne Komisiji u izradi mišljenja o zahtevu za status kandidata, treba da naprave i projekciju stanja i sposobnosti Srbije da uđe u pregovore i kasnije da ispuni obaveze koje proističu iz članstva.
Milica Delević je rekla da bi srpske vlasti trebalo da pripreme prvi kvartalni izveštaj o sprovođenju Akcionog plana polovinom marta i da ga predstave Evropskoj komisiji na sastanku odbora za sprovođenje Prelaznog trgovinskog sporazuma 22. marta u Briselu.
"U ovom trenutku vidimo da su neke sektorske preporuke ispunjene, a da je započeo rad na preporukama iz oblasti političkih kriterijuma koje su uglavnom predviđene za ispunjenje u junu 2011. Ali taj rad tek treba da se intenzivira i da dovede do rezultata. Zato je jako važno da se intenzivira", rekla je ona.
Upitana da li smatra da će u postojećim okolnostima taj posao moći da se završi do juna, ona je rekla da je taj posao inače težak i da ga postojeće političke okolnosti čine još izazovnijim, ali da u zemlji ipak postoji konsenzus oko evropskih integracija.
"Ovih poslednjih dana je bilo dosta pitanja o dinamici koja nas očekuje i o tome kako ova situacija u zemlji utiče na tu dinamiku. Ja mislim da u ovom trenutku niko ne može sa izvesnošću da kaže: dobićemo status kanidata, nećemo ga dobiti", rekla je ona. Dodala je da je jedino izvesno to da je u toku izrada mišljenja Evropske komisije i da će na mišljenje odlučujuće uticati ono što Srbija uradi u narednom periodu.
Background Srbija je 31. januara 2011. predala Evropskoj komisiji odgovore na Upitnik na osnovu kojih će Komisija pripremiti mišljenje o spremnosti Srbije da postane kandidat za članstvo u EU. Mišljenje Evropske komisije se očekuje u oktobru. Evropska komisija će u decembru od Saveta ministra EU zatražiti da odluči o srpskom zahtevu za status kandidata i pokretanju pregovora o članstvu. Srbija je zahtev za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU podnela 22. decembra 2009. godine.
Vlada Srbije je 29. decembra 2010. usvojila Akcioni plan za ispunjavanje preporuka iz Izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije koji je objavljen u novembru 2010. Sprovođenjem tog plana Srbija bi trebalo da ispuni sve ključne zahteve za sticanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Naredni izveštaj o saradnji s Haškim tribunalom glavni tužilac tog suda Serž Bramerc predstaviće u junu Savetu bezbednosti UN.
Milica Delević je ocenila i da negativan izveštaj o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom ne bi bio "preporuka za sticanje statusa kandidata", ali da još ima vremena da se učini sve što je potrebno da taj izveštaj bude pozitivan.
"Naravno da ako bude negativan to nije preporuka za sticanje statusa kandidata s obzirom da govorimo o jednom od ključnih uslova za napredak Srbije u procesu evropskih integracija. Ali, i dalje imamo vremena da se više pozabavimo time da izveštaj bude pozitivan nego da razmišljamo dokle možemo da prođemo ako je negativan", rekla je ona.
Upitana da li će na konsenzus o evropskim integracijama uticati i nezadovoljstvo građana standardom s obzirom na štrajkove u javnom sektoru, Milica Delević je rekla da je važno da građani shvate da će se primena preporuka Evropske komisije i Akcionog plana najviše odraziti na njihov život, kao i da to ne znači da će novac koji će se uštedeti primenom tih preporuka odlaziti Komisiji, već će ostati u zemlji.
Milica Delević je rekla da Evropska komisija još nije uputila dodatna pitanja u vezi sa odgovorima na Upitnik i ponovila da se ona očekuju u periodu četiri do šest nedelja nakon uručenja odgovora na Upitnik, što je učinjeno 31. januara.
Upitana da li je pitanje akciza na gorivo ugrozilo kredibilitet srpskih vlasti kao partnera u pridruživanju EU, ona je rekla da bi o tome moglo da se govori ako bi Srbija odbila da se povinuje mišljenju Evropske komisije koje se očekuje.
Delević: Posete visokih zvaničnika EU Srbiji tokom 2011.
Ona je dodala da evropski komesar za proširenje Štefana File (Fule) posetom Beogradu u martu želi da pruži podršku "velikom radu" koji očekuje Srbiju u naporima za sticanje statusa kandidata, ali i da se upozna sa stanjem i preprekama za sprovođenje Akcionog plana.
Direktorka Kancelarije za evropske integracije je rekla da bi File trebalo da se sastane sa predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti, kao i da će želeti da vidi kojom dinamikom se problemi rešavaju i da li započete aktivnosti predstavljaju garanciju da će ono što je planirano biti završeno na vreme.
Milica Delević je istakla da se ove godine očekuju i posete "većeg broja" visokih zvaničnika EU, uključujući predsednika Evropskog parlamenta Jeržija Buzeka i predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza.
"To je i potvrda podrške koju Srbija ima u ostvarivnaju evropske perspektive ali i interesovanja koje oni imaju za to kojom brzinom se mi krećemo", rekla je ona.
Na pitanje kako će se odvijati saradnja sa Evropskom komisijom u oblasti pravosuđa, ona je rekla da se takva saradnja već odvija kroz izveštavanje i konsultacije o koracima koji se preduzimaju, kao i kroz uključivanje Evropske komisije i Venecijanske komisije u napore u dovršavanju reforme pravosuđa.
Ona je rekla i da je počeo proces pripreme projekata koji će se finansirati iz pretpristupnih fondova EU (IPA) za 2012. godinu i navela da prve nacrte projekata očekuje u drugoj polovini marta, a da će se nakon toga pristupiti izboru projekata i njihovom dovršavanju.
Milica Delević je rekla i da se projekti pripremaju u skladu sa sadašnjim statusom Srbije u procesu integracija.
"Naravno da će naša pozicija zavistiti od toga kavav će naš status biti u 2012. godini. Mi se u ovom trenutku pripremamo na osnovu sadašnjeg stanja i projekti stižu. Mislim da možemo da kažemo da je to programiranje počelo, a da se istovremeno nadamo da će se situacija popraviti na bolje ukoliko postanemo kandidat", rekla je ona.
Izvor: EurActiv
Povezani sadržaj
|
|
|