Projekat podržali
Sponzori mreže
|
MMF u Beogradu sledeće sedmice
|
|
|
Objavljeno : 12.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) boraviće u Beogradu od 18. do 27. maja da bi razmotrila makroekonomska kretanja u Srbiji i mogućnost dogovora o novom aranžmanu. Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert) ocenio je da je Srbija, zahvaljujući tome što je na vreme sklopila prošli aranžman sa MMF-om za dlaku izbegla tešku dužničku krizu poput one u Grčkoj. Prema izveštaju rejting agencije Dan end Bredstrit (Dun and Bradstreet), Srbija ima lošiji kreditni rejting od Grčke i svih zemalja Zapadnog Balkana osim Bosne i Hercegovine.
Prema ranijim najavama srpskih zvaničnika, novi aranžman biće takozvani aranžman iz predostrožnosti, što znači da neće biti ugovarana novčana pozajmica MMF-a, već će Srbiji u slučaju nepredviđenih finansijskih teškoća biti na raspolaganju određena pomoć. Očekuje se da će sporazum o novom aranžmanu Srbije i MMF-a biti postignut do jeseni.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer ocenio je 11. maja da je Srbija u poslednjem trenutku izbegla "grčki scenario", jer je na vreme zatražila pomoć Međunarodnog monetarnog fonda i makroekonomiju uskladila tako da se javni dug ne povećava.
"Države moraju da se poprave i da ne traže više od onoga što zarade", istakao je Dežer nakon projekcije filma "Evro pred naletom evropskih tržišta" francuskog novinara Žana Katremera, govoreći o ekonomskoj krizi sa kojom se suočavaju brojne zemlje. Kako je naveo, ako se reforme preduzmu na vreme, kao što je to uradila Nemačka, između ostalog povećanjem starosne granice za penziju, ekonomije država će biti dobre.
Govoreći o proširenju Evropske unije, Dežer je rekao da je prijem Bugarske i Rumunije bio uspešan i da su te zemlje svojim ulaskom u Uniju povezale istočnu i zapadnu Evropu.
Dežer je naveo da se nove potencijalne članice suočavaju sa težim uslovima za prijem od svojih prethodnika jer moraju da ispune mnoge uslove, poput poštovanja vizne liberalizacije i borbe protiv korupcije. "Karta za ulazak u Evropsku uniju je poskupela", poručio je šef Delegacije EU u Srbiji.
Lošiji kreditni rejting od Srbije na jugoistoku Evrope ima samo BiH
Međunarodna agencija za utvrđivanje rejtinga Dan i Bredstrit (Dun&Bradstreet, DiB) i u majskom izveštaju Srbiju je svrstala među zemlje sa umerenim rizikom, ali sa naznakom pogoršanja trenda rejtinga. U prošlomesečnom izveštaju, Srbija je imala naznaku stabilnog rejtinga. U regionu najveći rejting ima Slovenija, a slede Hrvatska, Bugarska, Rumunija, Albanija, Mađarska, Makedonija i Grčka. Niži rejting od Srbije ima jedino Bosna i Hercegovina.
Komentarišući pogoršanje trenda rejtinga Srbije DiB je podsetio da su Narodna banka Srbije i Udruženje banaka u aprilu objavili da planiraju da kompanijama daju priliku da restruktuišu dugove. Taj potez je došao zbog ozbiljnih problema dugovanja u srpskoj privredi od početka ekonomske krize i treba da, kada se sprovede planirano, doprinese povećanju likvidnost firmi i smanjenju rizika od neplaćanja stranim investitorima i izvoznicima, navodi se u saopštenju bonitetne kuće Rejting (www.rating.rs), zastupnika DiB za Srbiju.
Rizik Srbije, kako se navodi u izveštaju DiB, bio je ugrožen i situacijom oko prodaje 51% udela u Telekomu Srbije.
Pošto je tender propao, vlada će morati da pronađe alternatvne fondove da popuni budžetski deficit. DiB navodi da se kao alternativa razmatra izdavanje evroobveznica i ograničenog broja državnih zapisa, a zatim i zaduživanje u domaćim bankama. Kao pozitivno, analitičari DiB ističu to što Srbija još ima mogućnost zaduživanja kod Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Iako bi se time dug Srbije prema MMF-u povećao za milijardu evra, uslovi kreditiranja bili bi blaži od komercijalnih kredita i dug bi mogao biti vraćen kada se Telekom Srbije konačno proda, navodi se u majskom izveštaju DiB o Srbiji. DiB naglašava i da će, ukoliko Srbija skrene s puta ka članstvu u EU, poverenje investitora biti smanjeno, kao i politička stabilnost.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|