Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija i u misijama EU
|
|
|
Objavljeno : 08.06.2011. | Ažurirano : 09.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija i EU 8. juna su potpisale sporazum o učešću Srbije u civilnim i vojnim misijama EU. Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert), koji jesporazum i potpisao u ime EU, ocenio je da je sporazum o učešću Srbije u vojnim i civilnim misijama EU jedan od najvažnijih sporazuma koje će dve strane potpisati.
"To je i dobar znak obostranog poverenja, jer će srpska vojska i policija biti pozivani u evropske misije čuvanja mira. Takođe je simboličan i važan korak", kazao je Dežer novinarima u Skupštini Srbije.
Sporazumom se, kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, utvrđuju opšti uslovi učešča Srbije u operacijama EU za rešavanje kriza, ali to ne obavezuje Srbiju na učešće u misijama. Odluku o eventualnom učešću, Srbija donosi posle upućenog poziva EU, a konkretan vid doprinosa na osnovu svog interesa dogovara u konsultacijama s Unijom.Sporazum su potpisali Dežer i ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.
Za učešće Srbije u misijama EU bilo je potrebno i potpisivanje Sporazuma o bezbednosnim procedurama za razmenu i zaštitu tajnih podataka. Taj sporazum potpisali su ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherine Ashton) tokom njenog boravka u Beogradu 26. maja.
Učešće u misijama EU nije obaveza Srbije u ovoj fazi evropskih integracija, ali su i Dežer i Eštonova ukazali da je to značajan korak u približavanju Srbije EU. Eštonova je tokom posete Beogradu kazala da je potpisivanje sporazuma o učešću Srbije u operacijama EU kao "korak koji će Srbiju približiti Uniji". Navela je i da je to "jasan znak međusobnog poverenja", dodajući da EU "želi da vidi srpske policajce i vojnike s njihovim evropskim kolegama u zajedničkim operacijama u inostranstvu".
Srbija je jedna od 20 zemalja koje su do sada potpisale ovaj sporazum sa EU ili su u procesu pregovaranja.
Srbija će prema ranijoj najavi iz Ministarstva odbrane, verovatno prvo učestvovati u misiji borbe protiv gusara u vodama kod Somalije (Atalanta), a prvi pripadnici Srbije bi u misiju mogli da odu do kraja godine. Datum, kako su ukazali, nije izvestan, jer je misije potrebno dobro pripremiti, a za učešće je potrebno i odobrenje Skupštine Srbije.
EU trenutno ima 3 vojne misije - Altea (Althea) u Bosni i Hercegovini i dve u Somaliji - Somalija i Atalanta i 10 civilnih misija, između ostalog na Kosovu i u Bosni i Hercegovini.
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Stavovi
Član Odbora Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost Meho Omerović (Sanžačka demokratska partija - poslanička grupa Za evropsku Srbiju) rekao je novinarima da je potpisivanje sporazuma sa EU nastavak puta za koji se Srbija opredelila kroz učešće u Partnerstvu za mir i raznim misijama.
Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović izjavio je da je potpisivanje tog sporazuma sa EU dobro i zbog međunarodnog ugleda Srbije i zbog ulaska u EU.
Poslanik LDP Bojan Djurić kazao je da država kredibilitet gradi i na osnovu toga koliko je spremna da se angažuje na principima solidarnosti sa drugim državama. “Za zemlju kao što je Srbija, koja je izrazila spremnost i ambiciju da postane članica EU, korisno je da učestvuje u mirovnim misijama koje se odvijaju pod okriljem te organizacije. To je dobro i sa bezbednosnog stanovišta za Srbiju kad već naša vlada nije spremna da ozbiljnije krene u proces integracija za članstvo u NATO", kazao je Djurić.
Poslanik Srpske radikalne stranke Boris Aleksić rekao je novinarima da se ta stranka protivi učešću Srbije u misijama EU zato što to, kako je naveo, znači učestvovanje u NATO misijama.
Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić ocenio je da se učešćem u takvim misijama krši Ustav Srbije. "Srbija kao vojno neutralna država ne bi smela da šalje policajce i vojnike u misije, a nije ni članica EU ni NATO da bi imala obavezu da u njima učestvuje", naveo je Ilić.
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|