Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bramerc: Uslovljavanje i pritisak ključni za hapšenje optuženih
|
|
|
Objavljeno : 06.10.2010. | Ažurirano : 07.10.2010. |
|
|
|
|
|
|
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc (Serge Brammertz) ponovio je danas pred poslanicima holandskog parlamenta da "uslovljavanje i pritisak" ostaju ključni za hapšenje optuženih begunaca, a naročito Ratka Mladića. U govoru pred Odborom za evropske poslove parlamenta u Hagu, Bramerc je rekao da su Mladić i drugi begunac Goran Hadžić "u domašaju" vlasti Srbije.
Background Savet ministara Evropske unije trebalo bi da 25. oktobra odluči da li će zatražiti mišljenje Evropske komisije o kandidaturi Srbije za članstvo u EU, što bi predstavljalo važan korak napred u procesu evropske integracije. Sve države članice Unije, izuzev Holandije, saglasne su da na tom sastanku daju "zeleno svetlo" za izradu mišljenja Komisije o kandidaturi Srbije.
Holandija, koja insistira na hapšenju Ratka Mladića, u svom odlučivanju se oslanja pre svega na mišljenje Serža Bramerca o saradnji Srbije s Tribunalom u Hagu. Upravo zato je izlaganje glavnog tužioca Tribunala Bramerca i evropskog komesara Filea od ključne važnosti za odluku Holandije da li će 25. oktobra stati uz sve ostale članice Unije ili će se ponovo usprotiviti nastavku procesa integracije Srbije u EU do hapšenja i izručenja Mladića Hagu.
Bramerc je ponovo naznačio da u Srbiji postoji politička volja za hapšenje Mladića, ali i da na operativnom nivou i dalje ima prepreke da se to ostvari, te da begunci imaju "mreže za podršku". Odgovarajući na pitanja poslanika da li je saradnja dovoljna za dalje približavanje Srbije EU, Bramerc je kazao da on "ne donosi političke odluke, već iznosi konstatacije na osnovu kojih vlade mogu da donesu odluke".
Kazao je i da ne vidi problem u svakodnevnoj saradnji Beograda u vezi sa pristupom svedocima, arhivama i dokumentima, već u tome što begunci još nisu uhapšeni. Hapšenje begunaca ostaje "najviši prioritet" haškog tužilaštva, naglasio je Bramerc.
Podsećajući da je Mladić na slobodi 15 godina posle genocida nad Muslimanima u Srebrenici, za koji je optužen, glavni tužilac je ocenio da bi nehapšenje bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske bilo "crna mrlja za međunarodnu pravdu".
Ponovio je da je letos srpskim vlastima dao preporuke za unapređenje metoda i resursa potrage nakon što se pokazalo da nisu dale rezultate informacije iz istrage koje su prošlog decembra pobudile njegov "optimizam". Naglasio je da su vlasti u Beogradu te preporuke usvojile, ali da je potrebno vreme za njihovo sprovođenje.
Glavni tužilac najavio je i da će u novembru posetiti Beograd pre nego što izveštaj o saradnji Srbije Savetu bezbednosti UN 6. decembra u Njujorku.
File: Srbija ide u pravom smeru
Komesar za proširenje EU Štefan File (Fule) založio se u holandskom parlamentu za prihvatanje kandidature Srbije za članstvo u Uniji, naglašavajući da puna saradnja s Haškim tribunalom ostaje ključni uslov za dalju integraciju Srbije. Pred Odborom za evropska pitanja parlamenta u Hagu, File je naglasio da postoji "zajednički osećaj" da je "pravo vreme" da kandidaturi Srbije bude dato zeleno svetlo na zasedanju Saveta ministara EU 25. oktobra u Luksemburgu.
"Duboko verujem da bi taj korak povećao težinu EU pri uslovljavanju sledećih koraka Srbije punom saradnjom s Haškim tribunalom... Nijedan sledeći korak ne bi bio načinjen na račun te saradnje", podvukao je File.
Komesar je ponavljao da će hapšenje i izručenje preostale dvojice begunaca Haškom tribunalu, ostati čvrst uslov za integraciju Srbije. Rekao je i da su "vlasti Srbije iskrene i čine sve sto mogu da izruče begunce. Već su uradile mnogo, izručile su Karadžića i 44 od 46 optuženih".
"Ja i Evropska komisija vidimo da Srbija ide u pravom smeru, iako još mnogo mora da se uradi... Potpuno se slažemo da Ratko Mladić i Goran Hadžić moraju biti privedeni pravdi", naznačio je File. Evropski komesar je istakao da je sada "važna prilika da se podrži Srbija koja želi da se promeni, uz zadržavanje uslova" za dalje približavanje EU.
"Srbija je u potpunosti svesna da ovo neće biti poklon i da je saradnja s Tribunalom uslov bez čijeg ispunjavanja neće biti daljih koraka. Bramerc zna da ga u potpunosti podržavamo i da ćemo i dalje čvrsto stajati iza njega", istakao je File.
Na pitanje poslanika "zašto sada" uzeti u obzir kandidaturu Srbije, File je preneo uverenje Evropske komisije da je to "način da se u Srbiji ojačaju evropske snage", kao i da se "stvori bolji okvir za pregovore Beograda i Prištine". "Posle kompromisa u Generalnoj skupštini UN, važno je primetiti da će se predstojeći dijalog Beograda i Prištine voditi u suštini o njihovoj zajedničkoj evropskoj perspektivi. Bitno je iskoristiti taj trenutak", ocenio je komesar za proširenje EU.
Holandske parlamentarce interesovalo je i zašto se kandidatura Srbije uzima u obzir, a da sve članice Unije, uključujući i Holandiju, još nisu ratifikovale Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), a File je odgovorio da "ne postoji redosled koraka".
Napominjući da je prihvatanje kandidature na Savetu ministara samo "tehničko pitanje", posle kojeg će se o Evropska komisija dati mišljenje o spremnosti kandidata, File je poručio holandskim poslanicima da će u procesu koji će uslediti imati "više od 100 prilika" da provere da li Srbija ispunjava evropske kriterijume.
Holandski poslanici protiv napretka Srbije
Poslanici koalicionih partnera u budućoj holandskoj vladi složili su se danas da uslov za dalju integraciju Srbije u Evropsku uniju mora biti puna saradnja Beograda s Haškim tribunalom. Poslanik Liberalne partije (VVD) Han ten Bruke (Broeke) i član Demohrišćanske stranke (CDA) Henk Jan Ormel nagovestili su u izjavama za Betu da ne smatraju prihvatljivim zalaganje komesara za proširenje Filea da kandidatura Srbije za članstvo u EU bude prihvaćena već krajem oktobra na sastanku Saveta ministara Unije u Luksemburgu.
Ni Ten Bruke, ni Ormel, međutim, nisu mogli tačno da odgovore kakav će stav na sastanku u Luksemburgu, zakazanom za 25. oktobar, zauzeti novi ministar spoljnih poslova Holandije, koji će verovatno biti iz redova liberala. Ten Bruke je izjavio da je za holandski parlament i potpisivanje SSP-a bilo "korak predaleko", s obzirom da su begunci Mladić i Hadžić još na slobodi.
Demohrišćanski poslanik Ormel naznačio je da njegova partija veruje u punopravno članstvo Srbije u EU, ali i "želi da odbrani evropske vrednosti, a jedna od glavnih evropskih vrednosti je pravda".
"Mi verujemo da nije pravda to što su gospoda Mladić i Hadžić još u bekstvu, zato što ima mnogo ljudi koji su zbog njih ubijeni. Oni moraju pred sud, bez obzira predali se ili ih Srbi uhvatili", podvukao je Ormel.
Da nema pune saradnje, ocenio je Ten Bruke, potvrdili su glavni tužilac Tribunala i komesar za proširenje EU u današnjem razgovoru sa članovima Odbora za evropske poslove parlamenta u Hagu. Ten Bruke je "velikim problemom" nazvao to što se "Evropska komisija ne pridržava sopstvenih standarda" i "stalno primenjuje dvostruke aršine".
"Vizna liberalizacija i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju usvojeni su, a sada ćemo verovatno videti i prihvatanje kandidature, bez pune saradnje. Objasnite mi to, jer ja ne mogu da objasnim svojim biračima", podvukao je Ten Bruke.
Raspravu u holandskom parlamentu o ratifikaciji sporazuma o stabiliaciji i pridruživanju, Ten Bruke očekuje tek posle decembarskog izveštaja tužioca Bramerca Savetu bezbednosti UN.
Na pitanje kakav će stav novi šef holandske diplomatije imati na sastanku u Luksemburgu krajem oktobra, Ten Bruke nije mogao da određeno odgovori, uz napomenu da insistiranje Evropske komisije na raspravi o kandidaturi Srbije "ne smatra pametnim". Ormel je na isto pitanje odgovorio da "ne zna", ali da zna da je stav holandskog parlamenta "veoma kritičan".
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|