Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Osporavanje izbornih rezultata
|
|
|
Objavljeno : 14.05.2012. |
|
|
|
|
|
|
Kampanja pred drugi krug predsedničkih izbora protiče u znaku osporavanja izbornih rezultata, a malo je verovatno da će tu nešto promeniti stav tužilaštva da krađom vreće glasova iz Pančeva nije dovedena u pitanje regularnost izbora. Srpska napredna stranka (SNS) ne prihvata ocenu tužilaštva kao validnu, a iznosi i nove optužbe o neregularnosti izbora. U zemlji u kojoj su građani nezadovoljni rezultatima vlasti, u kojoj političari i vlasti i opozicije znatno bolje žive od građana, a korupcija je široko rasprostranjena, poverenje u regularnost izbora nije teško poljuljati. Demokratska stranka pokušava da diskredituje optužbe svojih glavnih konkurenata na izborima - SNS, a pozvala je i Organizaciju za bezbednost i saradnju u Evropi (OEBS) i CeSID da u drugom krugu izbora povećaju broj posmatrača kako bi sprečili sumnje u regularnost izbora. Ovo je prvi put od pada režima Slobodana Miloševića da opozicija ozbiljno dovodi u pitanje regularnost izbora.
Tužilaštvo je 14. maja saopštilo da je vreća glasačkih listića, koju je SNS prikazao u javnosti, ukradena sa jednog biračkog mesta u Pančevu nakon prebrojavanja glasova i da time nije "prekrojena" volja glasača.
"Nesumnjivo je utvrđeno da nije bilo falsifikovanja zapisnika o rezultatima glasanja koji su potpisali predstavnici svih stranaka, što je i potvrđeno veštačenjem, a upravo to ukazuje da je došlo do oduzimanja glasačkih listića nakon izbornog procesa", rekao je portparol republičkog tužilaštva Tomo Zorić na konferenciji za novinare. "Sada policija po nalogu tužilaštva radi na utvrđivanju identiteta osoba koje su oduzele listiće ili eventualno omogućile oduzimanje listića", dodao je Zorić.
Prema njegovim rečima, Nacionalni kriminalistički centar veštačenjem je utvrdio da su orginalni listići koje su čelnici SNS-a pokazali javnosti. Zorić je podsetio da su čelnici SNS-a Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić u javnosti tvrdili da je nađeno oko 3.000 listića, a da su policiji predali 2.109 listića, kao i da je Nikolić tvrdio da su listići nađeni u kontejneru dok je Vučić u policiji izjavio da je izborni materijal dostavljen ispred stranke.
On je naveo da je policija obavila razgovore sa više od 10 članova biračkog odbora sa biračkog mesta u Pančevu i sa dva člana Gradske izborne komisije Pančeva, koji su bili zaduženi za primopredaju izborno materijala RIK-u.
Prema rečima više tužiteljke u Pančevu Gordane Čolić, za krađu glasačkih listića može se dobiti kazna do tri godine zatvora. Nisu iznošene informacije o tome da li su državni organi blizu otkrivanja vinovnika, ali je navedeno da policija i tužilaštvo "brzo rade".
Prema Zorićevim rečima, od ukupno 16.782 vreće sa glasovima u RIK nije stiglo još oko 20, među kojima je i vreća sa biračkog mesta broj 57 u Osnovnoj školi "Sveti Sava" u Pančevu.
Background Na republičkim izborima najviše glasova je osvojila Srpska napredna stranka sa 24,01% odnosno 73 osvojena mandata, dok je na drugom mestu Demokratska stranka sa 22,07%, odnosno 67 mandata. Prednost SNS bila je očekivana, ali su obe stranke dobile manje nego što se očekivalo. Na trećem mestu je Socijalistička partija Srbije sa 14,54%, odnosno 44 mandata, dok su u Skupštinu Srbije ušli i Preokret (koalicija oko LDP-a) i Ujedinjeni regioni Srbije, kao i manjinske stranke.
Još se ne zna ko će formirati vladu. DS i SPS su postigle načelni sporazum o tome da će nastaviti "političku saradnju", ali će se za detaljne razgovore čekati završetak drugog kruga predsedničkih izbora. Ovo ne bi bio prvi put da vladu formira stranka koja nema najveći broj glasova, ali ima veće mogućnosti za pravljenje koalicije. U prošlosti se događalo da veći broj glasova od DS-a dobije Srpska radikalna stranka, iz koje je SNS istupila 2008, i koja ove godine nije uspela da pređe cenzus.
U prvom krugu predsedničkih izbora najveću podršku dobio je lider DS Boris Tadić sa 25,3% glasova, a njegov protivkandidat iz SNS Tomislav Nikolić 24,99%. Drugi krug se održava 20. maja.
Nalazi tužilaštva će međutim teško uticati na opšti utisak koji je stvoren nakon izbora u Srbiji. SNS, ali i neke manje stranke, ne prestaju sa optužbama raznih vrsta. SNS je pokrenuo i proteste u Srbiji, a 13. maja organizovane su protestne kolone automobilima. Na izbornu krađu se žale i male stranke, poput desničarskih Dveri. U javnosti je postavljeno i pitanje o tome kako je moguće da je relativno mala razlika između broja građana i upisanih birača.
Naprednjaci, pored toga, ne ostaju na optužbama o ukradenim listićima. Tako je na primer 14. maja ta stranka saopštila da je u Vranju organizovano plaćanje glasova za 2.000 dinara i to tako što bi građani u kutije ubacivali unapred popunjene listiće, a one koje dobijaju na biralištima donosili predstavnicima "jedne stranke".
Predstavnici SNS tvrde i da je u Vranju na nekim biračkim mestima bilo više listića nego birača koji su glasali, kao i da je upisano da su glasale osobe koje više nisu žive.
"Sa svih biračkih mesta naši ljudi su u zapisnike uneli svoje primedbe, što ima snagu prigovora, ali je Gradska izborna komisija u Vranju te prigovore odbila preglasavanjem, i pre nego što se glasalo o njima", kazao je Nikolić.
Pored toga, SNS odbija da prihvati nalaz tužilaštva, koristeći kao argument tvrdnju da je to "produžena ruka" DS.
Tadić: DS ne ume da prihvati porez
Sa druge strane, Demokratska stranka i njen lider Boris Tadić čine sve da diskredituju SNS i umanje značaj optužbi.
Tadić je tako ocenio da lider SNS Tomislav Nikolić "ne preza od destabilizacije i pretnji sukobima" želeći tako da dobije nešto što nije uspeo na izborima.
U intervjuu u Presu, pod naslovom "Nikolić me razočarao", Tadić je ocenio da postizborni potezi lidera Srpske napredne stranke (SNS) ukazuju da on "ne ume sportski da prihvati poraz". "Ako OEBS, CESID i posmatrači svih stranaka, uključujući i ljude iz SNS-a, na svakom biračkom mestu utvrde da su izbori bili regularni, onda ponašanje Tomislava Nikolića ukazuje jedino da on ne ume sportski da primi poraz", rekao je Tadić. On je ocenio da SNS pokušava unapred da "pronađe alibi" za neuspeh u drugom krugu.
"To me nije iznenadilo, najveće razočarenje su oni koji ne umeju da sportski podnesu poraz, već naknadno pokušavaju da izmisle neke izborne neregularnosti, iako su tri dana ranije potpisali zapisnike i ni na šta nisu imali primedbe. Takav pokušaj vidim kao inscenaciju i alibi za neuspeh 20. maja", rekao je Tadić.
DS je takođe pozvao na povećanje broja posmatrača da bi smanjio argumente opozicije o neregularnosti u slučaju da ih bude u drugom krugu.
Iako su sve nadležne institucije odgovorno radile na ispitivanju svih pritužbi i pokazale neosnovanost prigovora kojima se dovodi u pitanje regularnost izbora, postoji opravdana zabrinutost da će i u drugom izbornom krugu doći do sličnih pokušaja, naveo je DS.
"Zato apelujemo da OEBS i CeSID upute veći broj posmatrača na biračka mesta u Srbiji i da pojačaju kontrolu izbornog procesa. Molimo Vas da u izbornom procesu, od njegovog početka do kraja, budete uključeni u većem obimu i pomognete da drugi krug predsedničkih izbora u Srbiji prođe mirno, bez incidenata, kako se ni na koji način ne bi dovela u pitanje volja građana izražena na izborima", piše u saopštenju DS.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|